Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Nawozy
Czas na trzecią dawkę azotu w pszenicy ozimej


do ulubionych
z ulubionych

Trzecią dawkę azotu w uprawie pszenicy ozimej zaleca się stosować w celu poprawy wypełnienia ziarna i zwiększenia w nim zawartości białka. Wpływa ona korzystnie także na zwiększenie plonu poprzez poprawę dorodności ziarna.
Dawka ta zalecana jest przeważnie w uprawie pszenic odmian chlebowych przeznaczonych do przerobu technologicznego. Wielkość tej dawki jest standardowa i wynosi zazwyczaj od 30 do 40 kg N/ha. Najlepszy termin dla aplikacji azotu przypada na okres od końca fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 45) do fazy końca kłoszenia (BBCH 59). Efektywność trzeciej dawki azotu jest tym wyższa, im gleba jest bardziej wilgotna. Dla tego skuteczność tego zabiegu może być zmniejszona w suchych okresach. W związku z tym kierujemy się zasadą, im bardziej jest sucho w danym okresie, tym trzecią dawkę stosujemy wcześniej (BBCH 45).
Późne dawki azotu można stosować w formie szybko działających nawozów saletrzanych w formie stałej: Saletra Amonowa 32, Zaksan ®, PULAN®, Salmag®, Saletrzak 27 standard. W fazie kłoszenia można także zastosować dolistne nawożenie mocznikiem w dawce nie większej niż 5 kg mocznika na 100 litrów wody. (przeciętnie 300 l wody /ha). Aplikację nawozu czy to w formie stałej czy jako roztwór mocznika zawsze stosujemy na suche rośliny.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Światowy handel ryżem będzie wyższy
Przewiduje się, że światowy handel ryżem w 2021 r. wyniesie 45,6 mln ton, czyli o 2,1 procent więcej niż rok wcześniej.

min
max