Content
Porady ekspertów
Nawożenie
Czy chlor zawarty w nawozach może być szkodliwy dla roślin?


do ulubionych
z ulubionych

Do gleby chlor wprowadzany jest z nawozami potasowymi typu chlorkowego oraz z obornikiem (ok. 21 kg/tonę), gnojowicą (ok. 3 kg/tonę) i gnojówką (4 kg/tonę). Zawartość chloru w nawozach potasowych chlorkowych może wynosić nawet 500 kg na tonę nawozu. Mimo, że chlor jest słabo sorbowany przez organiczne i mineralne części gleby, a tym samym łatwo wymywany w głąb profilu glebowego, to jednak w warunkach suszy zastosowanie wysokich dawek oraz wymieszanie nawozu z cienką warstwą gleby może prowadzić do nagromadzenia się tego pierwiastka w jej wierzchniej warstwie.
Należy pamiętać, że chlor jest szybko i w dużych ilościach (zależnych od stężenia chloru w roztworze glebowym) pobierany przez rośliny. Pierwiastek ten ogranicza pobieranie przez nie azotanów i siarczanów, co może przyczyniać się do pogorszenia ich parametrów jakościowych, wpływając negatywnie na jakość białka roślin uprawnych. Do objawów zatrucia chlorem należy zasychanie szczytów i brzegów liści, a następnie ich brązowienie i opadanie. Rośliny uprawne charakteryzują się różną wrażliwością na chlor. Do roślin wrażliwych zalicza się tytoń, ziemniak, drzewa i krzewy owocowe oraz fasolę i chmiel. Z kolei do roślin odpornych należą burak cukrowy, jęczmień, kukurydza, szpinak i pomidor.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!
Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania


Ceny rzepaku zmalały o 0,3%
W dniach od 15 do 23 listopada 2020 roku cena rzepaku zwiększyła się o 5 zł/t. Odnotowano wzrost cen śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

min
max