Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Czy chlor zawarty w nawozach może być szkodliwy dla roślin?

Data2020-08-02 Ilość wyświetleń478 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Do gleby chlor wprowadzany jest z nawozami potasowymi typu chlorkowego oraz z obornikiem (ok. 21 kg/tonę), gnojowicą (ok. 3 kg/tonę) i gnojówką (4 kg/tonę). Zawartość chloru w nawozach potasowych chlorkowych może wynosić nawet 500 kg na tonę nawozu. Mimo, że chlor jest słabo sorbowany przez organiczne i mineralne części gleby, a tym samym łatwo wymywany w głąb profilu glebowego, to jednak w warunkach suszy zastosowanie wysokich dawek oraz wymieszanie nawozu z cienką warstwą gleby może prowadzić do nagromadzenia się tego pierwiastka w jej wierzchniej warstwie.

Należy pamiętać, że chlor jest szybko i w dużych ilościach (zależnych od stężenia chloru w roztworze glebowym) pobierany przez rośliny. Pierwiastek ten ogranicza pobieranie przez nie azotanów i siarczanów, co może przyczyniać się do pogorszenia ich parametrów jakościowych, wpływając negatywnie na jakość białka roślin uprawnych. Do objawów zatrucia chlorem należy zasychanie szczytów i brzegów liści, a następnie ich brązowienie i opadanie. Rośliny uprawne charakteryzują się różną wrażliwością na chlor. Do roślin wrażliwych zalicza się tytoń, ziemniak, drzewa i krzewy owocowe oraz fasolę i chmiel. Z kolei do roślin odpornych należą burak cukrowy, jęczmień, kukurydza, szpinak i pomidor.
 
Szczególną wrażliwością na działanie chloru odznaczają się rośliny kiełkujące i młode, gdyż pierwiastek ten, poprzez wpływ na układy enzymatyczne, prowadzi do zakłócenia rozwoju roślin, a szczególnie do ograniczenia zdolności kiełkowania nasion.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5156/grain-field-26461_nmedium.jpg

Żyto konsumpcyjne drożeje o 2,4%

W dniach od 12 do 18 kwietnia bieżącego roku odnotowano spadek większości cen polskich zbóż. W tym największe spadki dotknęły pszenicę konsumpcyjną i żyto paszowe, a zwyżki konsumpcyjne. Również tańsza była w tym czasie pszenica paszowa i kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Sitno
piątek, 14 Maj 2021
13°C
9°C
min
18°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.