Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Czy nikiel jest potrzebny roślinom?

Data2019-12-27 Ilość wyświetleń1280 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


W latach 80. XX wieku stwierdzono, że nikiel jest pierwiastkiem niezbędnym dla roślin. Jego zawartość w organizmach roślinnych mieści się najczęściej w przedziale od 0,1 do 1 mg na kilogram suchej masy.

Funkcje niklu w roślinie

Nikiel jako składnik ureazy odgrywa istotną rolę podczas odżywiania roślin mocznikiem. Pełni on zasadniczą funkcję w metabolizmie pochodnych mocznika. W konsekwencji, w efekcie nalistnego stosowania mocznika, zwiększa się zapotrzebowanie roślin na ten pierwiastek. Uczestniczy również w pobieraniu jonów żelaza oraz wiązaniu azotu atmosferycznego. Stąd też szczególne zapotrzebowanie na nikiel wykazują rośliny nawożone amidową formą azotu, a także rośliny bobowate. W przypadku roślin bobowatych ich odpowiednie zaopatrzenie w nikiel wpływa na ograniczenie toksyczności nagromadzonego w roślinach mocznika, który u tej grupy powstaje w wyniku różnych procesów metabolicznych.

Nadmiar niklu

Należy jednak pamiętać, że nadmiar niklu wpływa niekorzystnie na prawidłowy wzrost roślin. Powoduje on zaburzenia równowagi kationowo-anionowej, co prowadzi do zmian w metabolizmie wapnia i żelaza. U niektórych gatunków nadmiar tego pierwiastka objawia się zmianami charakterystycznymi dla braku wapnia. Zbyt duża ilość niklu wiąże się również z zahamowaniem wzrostu korzeni oraz zaburzeniem procesu fotosyntezy.

Ciekawostki ze świata roślin

Występująca w północno-zachodnim rejonie wyspy Luzon archipelagu Filipin Rinorea niccolifera ma zdolność gromadzenia w liściach dużych ilości niklu. Przyjmuje się, że jego ilość w tkankach tej rośliny wynosi około 2% suchej masy, co klasyfikuje ją jako hiperakumulator. Z kolei sok krzewu Pycnandra acuminata rosnącego w lasach deszczowych Nowej Kaledonii na południowym Pacyfiku zawiera około 25% cytrynianu niklu. Przypuszcza się, że jest to sposób rośliny na obronę przed owadami. Z innych doniesień wynika, że Pycnandra acuminata jest w stanie zakumulować w swoich liściach do 4% niklu, co daje ponad 300 kg tego pierwiastka na 1 hektar.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5325/nature-4529548-1280_nmedium.jpg

Prognoza mniejszej produkcji pszenicy na świecie

Przewiduje się, że dostawy spadną o 5,3 mln ton do 1 082,6 mln ton z powodu zmniejszonych zapasów początkowych w kilku krajach i niższej produkcji w USA, która nie zrekompensuje wyższej produkcji zagranicznej.

Zboża
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Osięciny
środa, 28 Lipiec 2021
24°C
18°C
min
30°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.