Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Czy nikiel jest potrzebny roślinom?

Data2019-12-27 Ilość wyświetleń674 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


W latach 80. XX wieku stwierdzono, że nikiel jest pierwiastkiem niezbędnym dla roślin. Jego zawartość w organizmach roślinnych mieści się najczęściej w przedziale od 0,1 do 1 mg na kilogram suchej masy.

Funkcje niklu w roślinie

Nikiel jako składnik ureazy odgrywa istotną rolę podczas odżywiania roślin mocznikiem. Pełni on zasadniczą funkcję w metabolizmie pochodnych mocznika. W konsekwencji, w efekcie nalistnego stosowania mocznika, zwiększa się zapotrzebowanie roślin na ten pierwiastek. Uczestniczy również w pobieraniu jonów żelaza oraz wiązaniu azotu atmosferycznego. Stąd też szczególne zapotrzebowanie na nikiel wykazują rośliny nawożone amidową formą azotu, a także rośliny bobowate. W przypadku roślin bobowatych ich odpowiednie zaopatrzenie w nikiel wpływa na ograniczenie toksyczności nagromadzonego w roślinach mocznika, który u tej grupy powstaje w wyniku różnych procesów metabolicznych.

Nadmiar niklu

Należy jednak pamiętać, że nadmiar niklu wpływa niekorzystnie na prawidłowy wzrost roślin. Powoduje on zaburzenia równowagi kationowo-anionowej, co prowadzi do zmian w metabolizmie wapnia i żelaza. U niektórych gatunków nadmiar tego pierwiastka objawia się zmianami charakterystycznymi dla braku wapnia. Zbyt duża ilość niklu wiąże się również z zahamowaniem wzrostu korzeni oraz zaburzeniem procesu fotosyntezy.

Ciekawostki ze świata roślin

Występująca w północno-zachodnim rejonie wyspy Luzon archipelagu Filipin Rinorea niccolifera ma zdolność gromadzenia w liściach dużych ilości niklu. Przyjmuje się, że jego ilość w tkankach tej rośliny wynosi około 2% suchej masy, co klasyfikuje ją jako hiperakumulator. Z kolei sok krzewu Pycnandra acuminata rosnącego w lasach deszczowych Nowej Kaledonii na południowym Pacyfiku zawiera około 25% cytrynianu niklu. Przypuszcza się, że jest to sposób rośliny na obronę przed owadami. Z innych doniesień wynika, że Pycnandra acuminata jest w stanie zakumulować w swoich liściach do 4% niklu, co daje ponad 300 kg tego pierwiastka na 1 hektar.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4693/apples-in-tree-905095-1280_nmedium.jpg

Zwiększają się ceny polskich jabłek

To dzięki ograniczeniu podaży owoców odmian jesiennych, na które tradycyjnie nie ma dużego popytu. Dodatkowo znacznie wzrosła aktywność handlowa w tym segmencie, co również wpływa pozytywnie na ceny.

Owoce
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Sadki
czwartek, 1 Październik 2020
13°C
10°C
min
17°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.