Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Czy rośliny bobowate potrzebują siarki?

Data2021-03-28 Ilość wyświetleń529 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

U roślin bobowatych siarka spełnia dwie funkcje, a mianowicie jest niezbędna w procesie symbiotycznego wiązania azotu atmosferycznego oraz w procesie tworzenia białek. Pierwiastek ten wpływa nie tylko na zawartość azotu całkowitego i białka w roślinach, ale również na jakość tworzonego białka. Należy pamiętać, że metionina jest podstawowym aminokwasem limitującym jakość nasion roślin strączkowych. Przy niedoborze siarki dochodzi do produkcji białka o gorszych parametrach jakościowych, w tym o mniejszej ilości aminokwasów egzogennych, między innymi cysteiny, która stanowi niezbędny składnik diety człowieka i zwierząt. W nasionach roślin strączkowych niedobór siarki obniża syntezę leguminy i albuminy, przy jednoczesnym zwiększeniu zawartości wiciliny.

Na deficyt siarki szczególnie wrażliwy jest proces wiązania azotu cząsteczkowego przez rośliny bobowate. Przy niedoborze siarki rośliny te charakteryzują się mniejszą ilością mniejszych brodawek korzeniowych oraz zmniejszoną zawartością chlorofilu, co wynika z niedoboru azotu, spowodowanego ograniczonym wiązaniem azotu atmosferycznego. Dodatkowo siarka niezbędna jest do budowy enzymów nitrogenazy i ferredoksyny, które odgrywają kluczową rolę w procesie wiązania azotu cząsteczkowego. Nawożenie siarką roślin bobowatych wpływa na zwiększenie ilości związanego azotu w liściach i łodygach oraz wzrost koncentracji chlorofilu.
 
Siarka oddziałuje również na zwiększenie zawartości cukrów w roślinach, w wyniku szybkiego wzrostu powierzchni liści oraz intensyfikacji procesu fotosyntezy i metabolizmu azotowego.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5535/fruit-6605641-1280_nmedium.jpg

Globalny eksport borówki wzrośnie

Według raportu Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) eksport borówki w ujęciu pieniężnym wzrośnie do 3 mld USD do 2025 roku.

Owoce
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Kowalewo Pomorskie
poniedziałek, 29 Listopad 2021
0°C
-1°C
min
2°C
max
0