Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Czy rośliny bobowate potrzebują siarki?

Data15 dni temu Ilość wyświetleń94 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

U roślin bobowatych siarka spełnia dwie funkcje, a mianowicie jest niezbędna w procesie symbiotycznego wiązania azotu atmosferycznego oraz w procesie tworzenia białek. Pierwiastek ten wpływa nie tylko na zawartość azotu całkowitego i białka w roślinach, ale również na jakość tworzonego białka. Należy pamiętać, że metionina jest podstawowym aminokwasem limitującym jakość nasion roślin strączkowych. Przy niedoborze siarki dochodzi do produkcji białka o gorszych parametrach jakościowych, w tym o mniejszej ilości aminokwasów egzogennych, między innymi cysteiny, która stanowi niezbędny składnik diety człowieka i zwierząt. W nasionach roślin strączkowych niedobór siarki obniża syntezę leguminy i albuminy, przy jednoczesnym zwiększeniu zawartości wiciliny.

Na deficyt siarki szczególnie wrażliwy jest proces wiązania azotu cząsteczkowego przez rośliny bobowate. Przy niedoborze siarki rośliny te charakteryzują się mniejszą ilością mniejszych brodawek korzeniowych oraz zmniejszoną zawartością chlorofilu, co wynika z niedoboru azotu, spowodowanego ograniczonym wiązaniem azotu atmosferycznego. Dodatkowo siarka niezbędna jest do budowy enzymów nitrogenazy i ferredoksyny, które odgrywają kluczową rolę w procesie wiązania azotu cząsteczkowego. Nawożenie siarką roślin bobowatych wpływa na zwiększenie ilości związanego azotu w liściach i łodygach oraz wzrost koncentracji chlorofilu.
 
Siarka oddziałuje również na zwiększenie zawartości cukrów w roślinach, w wyniku szybkiego wzrostu powierzchni liści oraz intensyfikacji procesu fotosyntezy i metabolizmu azotowego.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5083/yellow-4199117-1280_nmedium.jpg

Turcja nadal jest największym eksporterem owoców na Ukrainę

W 2020 roku udział Turcji w ukraińskim imporcie owoców wyniósł 28,8%, co daje jej pozycję lidera wśród dostawców tych produktów. Według danych, wielkość importu owoców i orzechów na Ukrainę w 2020 roku wyniosła 795 mln USD, co oznacza wzrost o 18% w porównaniu z rokiem 2019.

Owoce
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Pawłów
poniedziałek, 12 Kwiecień 2021
8°C
3°C
min
14°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.