Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Informacje, Gleba
Czy w kompoście są metale ciężkie?


do ulubionych
z ulubionych

Czym są metale ciężkie?
Metale ciężkie to grupa pierwiastków o gęstości większej od 5 g/cm3 (wartość ta może się zmieniać, w zależności od źródła informacji).
Do metali ciężkich zaliczamy pierwiastki niezbędne do życia (np.: cynk – Zn, miedź – Cu, chrom – Cr, nikiel – Ni) i zbyteczne, których funkcji fizjologicznych nie poznano (np.: kadm – Cd, ołów – Pb, rtęć – Hg).
Ile metali ciężkich jest w kompoście?
Zawartość metali ciężkich w kompoście zależy od właściwości materiałów, z których kompost wytworzono, i od warunków kompostowania. W 1 kilogramie suchej masy kompostu z przydomowego ogródka znajduje się zazwyczaj (źródło: badania własne):
- mniej niż 1,5 mg Cd,
- mniej niż 0,1 mg Hg,
- mniej niż 20 mg Cr (zazwyczaj od kilku do kilkunastu mg Cr),
- mniej niż 15 mg Ni (zazwyczaj od kilku do kilkunastu mg Ni),
- mniej niż 25 mg Pb (zazwyczaj od kilku do dwudziestu kilku mg Pb).
Jeśli kompost jest produkowany przemysłowo i ma trafić na rynek jako nawóz organiczny, zawartość w nim metali ciężkich musi odpowiadać wytycznym zawartym w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18.06.2008 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu (Dz. U. 2008 nr 119, poz. 765).
W przeliczeniu na 1 kilogram suchej masy, nawóz organiczny może zawierać maksymalnie:
- 5 mg Cd,
- 2 mg Hg,
- 100 mg Cr,
- 60 mg Ni,
- 140 mg Pb.
Jeśli metali ciężkich w kompoście jest dużo, może to wynikać z kompostowania odpadów roślinnych zbieranych z terenów narażonych na emisje zanieczyszczeń przemysłowych i komunikacyjnych (np.: obszary przy drogach o dużym natężeniu ruchu). Ważne jest także, aby kompostować frakcję organiczną, bez domieszek innych odpadów (zwłaszcza tzw. niebezpiecznych – baterii, chemikaliów itp.).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Terminy stosowania nawozów ulegną zmianie
Nie będzie już można nawozić gleby po zimie jak tylko ustąpią mrozy, ale będzie trzeba poczekać do 1 marca.

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w maju 2018
Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w maju 2018 roku nadal odznaczały się w saletrzaku, niższe były ceny azotu w saletrze amonowej, a najmniejsze w moczniku.

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów
Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Spadek globalnej produkcji słonecznika
Prognozuje się, że światowa produkcja nasion słonecznika w sezonie 2019/2020 spadnie o 1,2 mln ton w skali miesiąca do 51,4 mln ton. Redukcje dla Ukrainy, UE i Argentyny z nawiązką zrównoważyły wzrost dla Stanów Zjednoczonych.

min
max