Content
Porady ekspertów
Nawożenie
Czy zboża potrzebują siarki?


do ulubionych
z ulubionych

Siarka obok azotu, fosforu i potasu jest jednym z głównych składników pokarmowych niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Zboża w porównaniu do innych roślin charakteryzują się niskimi potrzebami pokarmowymi względem siarki. Nie oznacza to jednak, że pierwiastek ten może być pomijany w planie nawożenia. Dobre zaopatrzenie roślin w siarkę jest warunkiem prawidłowego działania plonotwórczego azotu.
Siarka jest niezbędna dla życia roślin i pełni w niej bardzo ważne i specyficzne funkcje. Jest składnikiem aminokwasów (cysteina, cystyna, metionina). Aktywuje również enzymy, bierze udział w reakcjach enzymatycznych wpływając na wzrost zawartości białek, cukrów i tłuszczów w roślinie. Nawożenie siarką wpływa na wiele elementów jakości technologicznej ziarna pszenicy. W efekcie stosowania siarki obserwuje się zwiększoną zawartość białka i glutenu.
O nawożenie siarką warto zadbać w warunkach niskiej zawartości tego pierwiastka w glebie. W uprawie zbóż przy bardzo niskiej zasobności należy zastosować 35 kg S/ha, przy niskiej 30 kg S/ha a średniej 25 kg S/ha. Siarkę można stosować w postaci nawozów wieloskładnikowych np. Polifoska®, Amofoska®. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także aplikacja siarki w postaci nawozów azotowo siarkowych np. Saletrosan ®30, Saletromag ®, które zawierają 7% siarki rozpuszczalnej w wodzie. Warto także wspomnieć, że rośliny odpowiednio zaopatrzone w siarkę charakteryzują się zwiększoną odpornością na stres suszy, chłodu, wysokiej temperatury, które mogą wystąpić w trakcie wegetacji.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Norweska produkcja pomidorów wzrosła
Norweska produkcja pomidorów wzrosła w zeszłym roku o 660 ton, co oznacza wzrost o nieco ponad 5 procent.

min
max