Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Czy zboża potrzebują siarki?

Data2021-03-09 Ilość wyświetleń777 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Nawożenie siarką poprawia jakość ziarna zbóż.
Nawożenie siarką poprawia jakość ziarna zbóż.

Siarka obok azotu, fosforu i potasu jest jednym z głównych składników pokarmowych niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Zboża w porównaniu do innych roślin charakteryzują się niskimi potrzebami pokarmowymi względem siarki. Nie oznacza to jednak, że pierwiastek ten może być pomijany w planie nawożenia. Dobre zaopatrzenie roślin w siarkę jest warunkiem prawidłowego działania plonotwórczego azotu.

Siarka jest niezbędna dla życia roślin i pełni w niej bardzo ważne i specyficzne funkcje. Jest składnikiem aminokwasów (cysteina, cystyna, metionina). Aktywuje również enzymy, bierze udział w reakcjach enzymatycznych wpływając na wzrost zawartości białek, cukrów i tłuszczów w roślinie. Nawożenie siarką wpływa na wiele elementów jakości technologicznej ziarna pszenicy. W efekcie stosowania siarki obserwuje się zwiększoną zawartość białka i glutenu.

O nawożenie siarką warto zadbać w warunkach niskiej zawartości tego pierwiastka w glebie. W uprawie zbóż przy bardzo niskiej zasobności należy zastosować 35 kg S/ha, przy niskiej 30 kg S/ha a średniej 25 kg S/ha. Siarkę można stosować w postaci nawozów wieloskładnikowych np. Polifoska®, Amofoska®. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także aplikacja siarki w postaci nawozów azotowo siarkowych np. Saletrosan ®30, Saletromag ®, które zawierają 7% siarki rozpuszczalnej w wodzie. Warto także wspomnieć, że rośliny odpowiednio zaopatrzone w siarkę charakteryzują się zwiększoną odpornością na stres suszy, chłodu, wysokiej temperatury, które mogą wystąpić w trakcie wegetacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5281/rapeseed-6241741-1280_nmedium.jpg

Ceny rzepaku większe o 0,1%

W dniach od 13 do 20 czerwca bieżącego roku cena rzepaku zmniejszyła się o 1 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Ostrołęka
sobota, 24 Lipiec 2021
20°C
15°C
min
26°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.