Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Czy zboża potrzebują siarki?

Data2021-03-09 Ilość wyświetleń989 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Nawożenie siarką poprawia jakość ziarna zbóż.
Nawożenie siarką poprawia jakość ziarna zbóż.

Siarka obok azotu, fosforu i potasu jest jednym z głównych składników pokarmowych niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Zboża w porównaniu do innych roślin charakteryzują się niskimi potrzebami pokarmowymi względem siarki. Nie oznacza to jednak, że pierwiastek ten może być pomijany w planie nawożenia. Dobre zaopatrzenie roślin w siarkę jest warunkiem prawidłowego działania plonotwórczego azotu.

Siarka jest niezbędna dla życia roślin i pełni w niej bardzo ważne i specyficzne funkcje. Jest składnikiem aminokwasów (cysteina, cystyna, metionina). Aktywuje również enzymy, bierze udział w reakcjach enzymatycznych wpływając na wzrost zawartości białek, cukrów i tłuszczów w roślinie. Nawożenie siarką wpływa na wiele elementów jakości technologicznej ziarna pszenicy. W efekcie stosowania siarki obserwuje się zwiększoną zawartość białka i glutenu.

O nawożenie siarką warto zadbać w warunkach niskiej zawartości tego pierwiastka w glebie. W uprawie zbóż przy bardzo niskiej zasobności należy zastosować 35 kg S/ha, przy niskiej 30 kg S/ha a średniej 25 kg S/ha. Siarkę można stosować w postaci nawozów wieloskładnikowych np. Polifoska®, Amofoska®. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także aplikacja siarki w postaci nawozów azotowo siarkowych np. Saletrosan ®30, Saletromag ®, które zawierają 7% siarki rozpuszczalnej w wodzie. Warto także wspomnieć, że rośliny odpowiednio zaopatrzone w siarkę charakteryzują się zwiększoną odpornością na stres suszy, chłodu, wysokiej temperatury, które mogą wystąpić w trakcie wegetacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5487/spike-6164978-1280_nmedium.jpg

Krajowe zbiory zbóż nieznacznie niższe, ale nadal wysokie

Według KOWR, w 2021 r. kontyngent zbiorów zbóż ogółem w Polsce, a więc razem z kukurydzą, gryką i prosem jest drugim wynikiem w historii, po rekordowych zbiorach zaobserwowanych w 2020 r.

Zboża
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Gniezno
sobota, 4 Grudzień 2021
-1°C
-2°C
min
1°C
max
0