Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Czym dokarmiać kukurydzę?

Data2021-06-13 Ilość wyświetleń347 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Wzrost i rozwój kukurydzy w dużym stopniu zależy od prawidłowego zaopatrzenia jej w niezbędne makro- i mikroelementy. Dokarmianie pozakorzeniowe kukurydzy jest niezwykle istotne w intensywnej uprawie roślin, często przy braku nawożenia organicznego, jak również w warunkach ograniczających pobieranie przez rośliny składników pokarmowych. W dokarmianiu dolistnym kukurydzy ważną rolę odgrywają głównie azot, a z mikroelementów – cynk i bor. Azot aplikuje się w postaci wodnego roztworu mocznika o stężeniu 6%, często z dodatkiem magnezu, który stosowany jest w formie siedmiowodnego siarczanu magnezu o stężeniu 5%, bądź jednowodnego siarczanu magnezu o stężeniu 2,5%. Aplikacja siarczanu magnezu łącznie z mocznikiem dostarcza roślinom niezbędnych dla nich makroskładników, takich jak magnez i siarka, dodatkowo zmniejszając ryzyko poparzenia roślin.
 
W uprawie kukurydzy ważną rolę odgrywa cynk, który poprawia wykorzystanie azotu przez rośliny, wydłuża aktywność fotosyntetyczną roślin oraz wpływa na plon ziarna i masę tysiąca ziaren.
 
Zwiększa również odporność kukurydzy na warunki stresowe, w tym okresowe niedobory wody czy choroby. Z kolei dokarmianie pozakorzeniowe borem wpływa na rozwój generatywny roślin i zawiązywanie ziarniaków. Chroni kukurydzę przed wyleganiem, miedzy innymi dzięki oddziaływaniu na wiązanie wapnia w ścianie komórkowej roślin. W dokarmianiu dolistnym kukurydzy należy również uwzględniać miedź, mangan, żelazo i molibden. Miedź, żelazo i molibden zwiększają efektywność wykorzystania azotu przez rośliny. Miedź dodatkowo warunkuje prawidłowy rozwój kolb i ziarna kukurydzy, a molibden wpływa na gospodarkę fosforową roślin. Z kolei mangan poprawia rozwój systemu korzeniowego roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5396/wheat-8845-1280_nmedium.jpg

Polska poza UE wysłała 52,79 tys. ton zbóż

W ciągu 6 tygodni nowego sezonu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 52,79 tys. ton.

Zboża
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Wieprz
poniedziałek, 18 Październik 2021
8°C
7°C
min
9°C
max
0