Porady ekspertów

Nawożenie, Nawozy, Rośliny

Dawka startowa azotu w zbożach

Data2017-02-05 Ilość wyświetleń2809 wyświetleń

Azot korzystnie wpływa na strukturę plonu.
Azot korzystnie wpływa na strukturę plonu.

Azot jest głównym składnikiem decydującym o plonie i jakości zbóż ozimych. Wyliczone dawki azotu w oparciu o potrzeby pokarmowe i oczekiwany plon mogą podlegać lekkiej korekcie na wiosnę m. in. za sprawą przezimowania i stanu plantacji po zimie.

Ocenę stanu plantacji najlepiej przeprowadzić przed wznowieniem wegetacji

Pod uwagę należy wziąć obsadę roślin, stopień rozkrzewienia, a także równomierność rozmieszczenia na polu. Dawka startowa powinna stanowić 40–60% przeciętnej optymalnej dawki azotu (100-160 kg N/ha). Jeżeli w tej fazie łan jest zbyt gęsty, to można dawkę opóźnić lub zmniejszyć. Jeżeli natomiast łan wydaje się za rzadki, należy możliwie najszybciej zastosować planowaną dawkę azotu, nawet z lekkim naddatkiem.

Jeżeli łan wygląda optymalnie pierwszą dawkę azotu można skorygować na podstawie zawartości N-min w glebie (test azotu mineralnego). W takim przypadku należy pobrać próby glebowe z dwóch warstw 0-30 i 30-60 cm i najlepiej po pobraniu od razu dostarczyć je do analiz do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej, której również można zlecić opracowanie zaleceń nawozowych.

Najlepszymi nawozami startowym w uprawie zbóż ozimych są nawozy z grupy saletrzano-amonowej: Saletra Amonowa 32, Zaksan ®, PULAN ® oraz RSM® - roztwór saletrzano-mocznikowy. Na łany o słabej kondycji po zimie, słabo rozkrzewione szczególnie zaleca się stosować nawozy azotowe z grupy saletrzano-amonowej, gdyż forma saletrzana (NO3-) pobudza rośliny do intensywnego wzrostu i krzewienia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Niższe ceny większości zbóż. Owies potaniał o 69 zł/t

Ceny zbóż w Polsce kontynuują trend spadkowy. Po ostatnio notowanych obniżkach doczekaliśmy się kolejnych, w niektórych przypadkach dużo bardziej dotkliwych.

Nawożenie

Formy pomocy dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych

Uwaga rolnicy poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy na obszarach zagrożonych suszą rolniczą. Poniżej za Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentujemy formy pomocy, z których mogą skorzystać producenci rolni dotknięci niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Nawożenie

Wsparcie dla producentów cebuli, kapusty i jabłek

Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Nawożenie

Pszenica już o ponad 11% tańsza niż przed rokiem

W ostatnich tygodniach w krajowych punktach skupu odnotowuje się spadek cen pszenicy konsumpcyjnej i paszowej. W połowie lutego w relacji do poprzedniego roku pszenica była tańsza o ponad 11%. Odmienne nastroje panują na rynku kukurydzy, za którą oferowane były stawki o 13% wyższe.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Sadowne
wtorek, 28 Marzec 2017
przejaśnienia
10°C
6°C
min
14°C
max
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Nawozy azotowe

PULREA®
N 46