Porady ekspertów

Nawożenie, Nawozy, Rośliny

Dawka startowa azotu w zbożach

Data21 dni temu Ilość wyświetleń1976 wyświetleń

Azot korzystnie wpływa na strukturę plonu.
Azot korzystnie wpływa na strukturę plonu.

Azot jest głównym składnikiem decydującym o plonie i jakości zbóż ozimych. Wyliczone dawki azotu w oparciu o potrzeby pokarmowe i oczekiwany plon mogą podlegać lekkiej korekcie na wiosnę m. in. za sprawą przezimowania i stanu plantacji po zimie.

Ocenę stanu plantacji najlepiej przeprowadzić przed wznowieniem wegetacji

Pod uwagę należy wziąć obsadę roślin, stopień rozkrzewienia, a także równomierność rozmieszczenia na polu. Dawka startowa powinna stanowić 40–60% przeciętnej optymalnej dawki azotu (100-160 kg N/ha). Jeżeli w tej fazie łan jest zbyt gęsty, to można dawkę opóźnić lub zmniejszyć. Jeżeli natomiast łan wydaje się za rzadki, należy możliwie najszybciej zastosować planowaną dawkę azotu, nawet z lekkim naddatkiem.

Jeżeli łan wygląda optymalnie pierwszą dawkę azotu można skorygować na podstawie zawartości N-min w glebie (test azotu mineralnego). W takim przypadku należy pobrać próby glebowe z dwóch warstw 0-30 i 30-60 cm i najlepiej po pobraniu od razu dostarczyć je do analiz do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej, której również można zlecić opracowanie zaleceń nawozowych.

Najlepszymi nawozami startowym w uprawie zbóż ozimych są nawozy z grupy saletrzano-amonowej: Saletra Amonowa 32, Zaksan ®, PULAN ® oraz RSM® - roztwór saletrzano-mocznikowy. Na łany o słabej kondycji po zimie, słabo rozkrzewione szczególnie zaleca się stosować nawozy azotowe z grupy saletrzano-amonowej, gdyż forma saletrzana (NO3-) pobudza rośliny do intensywnego wzrostu i krzewienia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Duża rozpiętość cen pszenicy

Ceny zbóż w punktach skupu są niższe niż rok temu. Przeciętnie w skali kraju żyto jest obecnie tańsze o 20 zł/t, pszenica o 50 zł/t, a jęczmień aż o 80 zł/t. Warto jednak podkreślić, iż wszelkie publikowane dane są zazwyczaj uśredniane, a w różnych regionach ceny są istotnie zróżnicowane.

Nawożenie

DG Agri: Zbiory roślin oleistych w UE przekroczą 32 mln ton

Według prognoz DG Agri, w bieżącym sezonie zostanie zebrane 32,31 mln ton roślin oleistych. W poprzednim sezonie kraje unijne wyprodukowały 31,04 mln ton, a zatem o 4,1% mniej niż szacowana wielkość.

Nawożenie

Znaczące zmiany cen warzyw. Cebula i marchew w górę, ogórki i rzodkiewka w dół

W dniach od 14 do 21 kwietnia 2015 r. odnotowano istotne zmiany cen warzyw w Polsce. Z jednej strony wyraźnie podrożała marchew i cebula, z drugiej potaniały ogórki, rzodkiewka i pieczarki.

Nawożenie

Zużycie nawozów mineralnych zmniejszyło się do 123,2 kg/ha

Mniejsze dochody rolników i dekoniunktura na krajowym rynku przyczyniły się do spadku zużycia nawozów mineralnych w sezonie 2014/2015. W przeliczeniu na 1 ha użytków nawożenienawozami mineralnymi wyniosło 123,2 kg i było o 7,3% mniejsze niżw poprzednim sezonie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Wołczyn
niedziela, 26 Luty 2017
możliwy słaby deszcz
3°C
0°C
min
7°C
max
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Nawozy wieloskładnikowe

POLIDAP® TYTAN
NP(S) 12-40-(12)