Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Nawozy, Rośliny

Dlaczego warto stosować dokarmianie dolistne roślin?

Data2021-05-21 Ilość wyświetleń864 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Dokarmianie dolistne stanowi istotne uzupełnienie nawożenia doglebowego. W warunkach dobrze prowadzonej agrotechniki może ono stanowić czynnik dominujący w kształtowaniu wysokości plonów. Stosowane jest przede wszystkim w celu szybkiego uzupełnienia niedoborów składników pokarmowych w roślinach i często jest łączone z ich ochroną oraz chemiczną walką z chwastami.
 
Dokarmianie pozakorzeniowe charakteryzuje się wysoką efektywnością.
 

W związku z wzajemnym oddziaływaniem agrochemikaliów może dochodzić do znacznego zmniejszenia zużycia chemicznych środków ochrony roślin. Wynika to między innymi z małych strat składników pokarmowych, które w większym stopniu są pobierane bezpośrednio przez rośliny.

Dodatkowo składniki nawozowe zastosowane dolistnie nie przechodzą w formy nieprzyswajalne dla roślin, co również przekłada się na zwiększenie efektywności zastosowanych nawozów, a w konsekwencji tego na zwiększenie opłacalności uprawy. Dokarmianie dolistne zapewnia lepszą ciągłość w żywieniu roślin oraz równomierne rozmieszczenie składników w łanie. Jednakże przy stosowaniu dokarmiania pozakorzeniowego należy pamiętać, że nawozy dolistne nie mogą być aplikowane na zapas, co uniemożliwia uproszenie prac wynikających z nawożenia roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5460/market-3860952-1280_nmedium.jpg

Rosja przedłuża embargo na owoce i warzywa z UE, USA, Australii, Kanady i Ukrainy

Moskwa przedłużyła embargo na żywność ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej do grudnia 2022 r. w odpowiedzi na sankcje nałożone na Rosję przez kilka krajów.

Ze świata
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Goleszów
wtorek, 19 Październik 2021
9°C
5°C
min
14°C
max
0