Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Dlaczego warto stosować nawozy naturalne i organiczne?

Data19 dni temu Ilość wyświetleń272 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Nawozy naturalne i organiczne zwiększają produktywność gleb.
Nawozy naturalne i organiczne zwiększają produktywność gleb.

Do nawozów naturalnych zalicza się odchody zwierząt, obornik, gnojówkę i gnojowicę, stosowane do użyźniania gleb i nawożenia roślin. Nawozami organicznymi określa się substancje organiczne i ich mieszaniny, w tym komposty zawierające składniki pokarmowe i substancję organiczną. Nawozy te działają kompleksowo na glebę, podnoszą żyzność poprzez wpływ na właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Dobroczynny ich wpływ na właściwości fizyczne gleby przejawia się poprawą warunków powietrzno-wodnych, dzięki tym nawozom gleba staje się bardziej pulchna. W wyniku rozkładu materii organicznej część jej ulega mineralizacji (stając się źródłem składników mineralnych) a reszta zmienia się w procesie humifikacji w próchnicę. Próchnica jest ważna w procesie tworzenia struktury gruzełkowatej. Chemiczne właściwości gleby poprawiają się w wyniku zawartych w nich makro i mikroelementów. Regularne stosowanie nawozów przyczynia się także do zwiększenia pojemności kompleksu sorpcyjnego. Również życie biologiczne gleby ulega znacznemu ożywieniu. Po ich przyoraniu liczba mikroorganizmów wzrasta, gdyż dostarczone do gleby węglowodany i celuloza sprzyjają ich szybkiemu rozmnożeniu.
 
W nawozach naturalnych, organicznych wnosimy do gleby pewną pulę składników pokarmowych, dlatego pamiętajmy, aby uwzględnić ich ilość w bilansie składników pokarmowych oraz uzupełnić pewne niedostatki w postaci nawozów mineralnych.
 
Systematyczne stosowanie tych produktów korzystnie wpływa na bilans substancji organicznej i jej stabilizację.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5595/orange-tree-1117618-1280_nmedium.jpg

Owoce cytrusowe stanowią 47% powierzchni nawadnianych w regionie Walencji

Według najnowszego badania obszarów i rocznej produkcji roślinnej we Wspólnocie Walenckiej owoce cytrusowe stanowią 47% nawadnianego obszaru autonomicznego regionu o powierzchni 159,015 tys. ha.

Owoce
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Nowa Wieś Wielka
środa, 1 Grudzień 2021
2°C
-2°C
min
7°C
max
0