Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Dlaczego warto stosować RSM?

Data2020-11-20 Ilość wyświetleń1959 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

RSM® dzięki płynnej formie azotu charakteryzuje się łatwą przyswajalnością dla roślin, a jego stosowanie zapewnia bardzo dobrą precyzję dawkowania. Jest jednym z najtańszych i najefektywniejszych nawozów azotowych. Produkowany jest w trzech rodzajach o różnej zawartości azotu, a mianowicie 28%, 30% i 32% N. Zaletą nawozu jest jego płynna forma, która warunkuje wysoką skuteczność nawożenia w okresach suszy, ze względu na szybkie działanie związane z wnikaniem nawozu bezpośrednio w okolice systemu korzeniowego roślin. Stosowanie RSM® uniezależnia nawożenie od opadów atmosferycznych czy wilgotności gleby. Płynna forma nawozu wpływa na dostępność azotu dla roślin bezpośrednio po aplikacji, a także zwiększa jego przyswajanie.

RSM® to nawóz doglebowy o szybkim i długotrwałym działaniu, ze względu na obecność trzech form azotu – azotanowej, amonowej i amidowej. Charakteryzuje się zarówno szybkim działaniem, dzięki obecności formy azotanowej, jak i wolniejszym uwalnianiem azotu z formy amonowej oraz długotrwałym działaniem, przez stopniowe uwalnianie azotu z formy amidowej. Zawartość trzech form azotu w nawozie umożliwia roślinom stały dopływ tego pierwiastka w okresie wegetacji i pozwala uniknąć nagłego wzrostu bądź spadku dostępności azotu dla roślin, występującej podczas stosowania innych nawozów azotowych, na przykład saletry amonowej. Dzięki temu RSM® może być wykorzystywany przez rośliny praktycznie w każdych warunkach klimatyczno-środowiskowych oraz na wszystkich rodzajach gleb.

Zaletą RSM® jest również ograniczona zawartość w nawozie zbędnych substancji balastowych, takich jak wypełniacze czy antyzbrylacze. Na podkreślenie zasługuje również niższa cena jednego kilograma azotu w RSM® w porównaniu do stałych nawozów azotowych. Ważnym aspektem stosowania tego nawozu są również mniejsze straty azotu w odniesieniu do nawozów zawierających tylko azotan amonu lub mocznik.

Stosowanie RSM® pozwala na pełną mechanizację nawożenia, co przekłada się na mniejsze zaangażowanie ludzi i sprzętu. Oszczędności przy stosowaniu tego nawozu wynikają również z możliwości równoczesnej jego aplikacji z nawozami mikroelementowymi. Dodatkowo oprysk lub wylew nawozu umożliwia bardzo równomierne jego rozprowadzenie na powierzchni pola, co wpływa na znacznie lepsze wyrównanie roślin. Dzięki stosowaniu RSM® możliwa jest równomierność nawożenia przy dużych szerokościach roboczych, a także na skłonach.

RSM® można stosować przedsiewnie i pogłównie w różnych okresach wzrostu roślin. Zastosowanie nawozu po zakończeniu wegetacji oraz po żniwach wspomaga mineralizację resztek pożniwnych. RSM® może być stosowany w większości upraw, takich jak zboża, kukurydza, rzepak, buraki, ziemniaki, warzywa i rośliny sadownicze, a także na użytkach zielonych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że zastosowanie tego nawozu wczesną wiosną w zbożach umożliwia wprowadzenie wysokich dawek azotu, nawet do 100 kg na hektar.

Wzbogacenie RSM w makroskładniki

Cenną zaletą nawozu jest możliwość wzbogacenia go w dodatkowe składniki pokarmowe, jak na przykład siarka. RSM®S to płynny nawóz na bazie RSM® i roztworu mocznika z siarczanem amonu. Poza trzema formami azotu (azotanową, amonową i amidową) zawiera siarkę w formie siarczanowej, łatwo przyswajalnej dla roślin. Nawóz ten doskonale sprawdza się w uprawie roślin o dużych potrzebach pokarmowych w stosunku do siarki. Jest szczególnie polecany do nawożenia rzepaku, kukurydzy czy roślin okopowych. RSM®S zalecany jest na glebach o niskiej zasobności w siarkę, które stanowią połowę gleb naszego kraju. Tylko około 4% gleb Polski charakteryzuje się bardzo wysoką zasobnością w siarkę. Niedobór siarki w glebach wiąże się między innymi ze stosowaniem nawozów o ograniczonej zawartości siarki, coraz częstszym stosowaniem odmian wysoko plonujących o zwiększonym zapotrzebowaniu na ten składnik pokarmowy oraz zwiększaniem areału roślin o bardzo dużym zapotrzebowaniu na siarkę, jak na przykład rzepak.

Zasady stosowania RSM

RSM® i RSM®S należy stosować w postaci oprysku grubokroplistego (średnica kropli powyżej 400 μm) lub rozlewu na glebę. Nawóz nie nadaje się do stosowania w postaci oprysku drobnokroplistego. Zalecane są opryskiwacze utrzymujące niskie ciśnienie i tym samym wytwarzające duże krople. Zastosowanie grubej kropli eliminuje ryzyko poparzenia roślin oraz tak zwany efekt znoszenia, czyli zjawisko polegające na przenoszeniu przez wiatr kropel poza opryskiwany obszar. Wielkość znoszenia kropel uzależniona jest zarówno od czynników technicznych, jak i warunków meteorologicznych, takich jak wielkość kropel, prędkość robocza, wysokość oprysku, prędkość wiatru oraz temperatura i wilgotność względna powietrza. Należy również pamiętać, że nawozów RSM nie można mieszać z innymi nawozami czy pestycydami, które stosowane są techniką oprysku drobnokroplistego. Przy stosowaniu RSM® i RSM®S temperatura powietrza powinna wynosić maksymalnie 20 ºC, a wilgotność względna powietrza powinna być wyższa niż 60%. Opryski powinny być wykonywane gdy prędkość wiatru nie przekracza 6 m/s. W przypadku silniejszego wiatru oprysk należy wykonywać przy najniższych dopuszczalnych ciśnieniach i prędkości nie przekraczającej 6 – 8 km/h. Zabieg stosowania RSM® powinien być przerwany, gdy temperatura powietrza przekracza 25 ºC, a wilgotność względna jest niższa niż 50%. Zalecane jest również stosowanie nawozów na zdrowe rośliny, które charakteryzują się dobrym turgorem oraz są całkowicie osuszone z deszczu czy rosy. RSM® najlepiej stosować wieczorem w dzień pochmurny. Nie należy go stosować po deszczu oraz podczas upalnej pogody. Trzeba również pamiętać, że RSM® nie należy rozcieńczać wodą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5198/paddy-5145144-1280_nmedium.jpg

Rekordowa globalna produkcja ryżu

Przewiduje się, że światowa produkcja w sezonie 2021/2022 wyniesie 505,4 mln ton, co jest rekordem.

Rośliny
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Pcim
wtorek, 15 Czerwiec 2021
14°C
8°C
min
21°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.