Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Nawozy

Dobrze dobierz dawki

Data2018-04-19 Ilość wyświetleń3500 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Azot jest najważniejszym składnikiem pokarmowym, od którego zależy nie tylko wielkość plonu, ale także jego jakość. Jednak dobranie drugiej i trzeciej dawki nie jest takie proste.

Dobierając odpowiednią formę nawozu warto mieć na uwadze aktualną fazę rozwoju roślin. Ponieważ mieliśmy do czynienia z ciężką jesienią i zimnym początkiem wiosny, kluczową sprawą staje się odpowiednie zasilenie upraw azotem. Siewy ozimin były trudne i nierzadko opóźnione, z powodu podmokłej, a nawet zalanej gleby. Rośliny wchodziły w stan zimowania zróżnicowane pod względem faz rozwojowych, często słabo ukorzenione w nienajlepszej kondycji. Bogatą ofertę nawozów azotowych posiada Grupa Azoty, jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Można się w nie zaopatrzyć w Autoryzowanej Sieci Dystrybucji liczącej 81 firm na terenie całej Polski.

Trudna wiosna dla ozimin

Początek wiosny również był trudny dla roślin - lokalne spadki temperatur do -20°C, bez okrywy śnieżnej, silny wiatr. Rośliny były zmęczone i słabe po okresie zimowania. Potrzebowały szybkiej regeneracji, czyli potrzebowały nawozu azotowego, najlepiej z dodatkiem siarki. Te wymagania spełniają Saletrosan®26 oraz POLIFOSKA® 21. Plantacje słabe, gdzie system korzeniowy nie był dobrze rozwinięty, potrzebowały choć części azotu w formie saletrzanej (NO3-). Dzięki formie azotanowej podnoszony jest poziom cytokinin w roślinach, które dynamiczniej się rozkrzewiają. W takim wypadku doskonale sprawdzają się np. Zaksan®, PULAN®, Salmag®, Saletrzak 27 Standard, Saletra Amonowa 32, Saletrosan® 30 czy RSM®.

Druga dawka azotu

Podjęcie decyzji o aplikacji drugiej dawki azotu powinno opierać się na podstawie obserwacji łanu. Zboża pobierają najwięcej azotu od fazy krzewienia do fazy kłoszenia. Podczas ustalania drugiej dawki azotu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę rozkrzewienie oraz dalszą dynamikę tworzenia źdźbeł bocznych. Duże znaczenie ma również pogoda i wczesność odmiany. Na plantacjach z późnych siewów oraz słabo rozkrzewionych, warto przyspieszyć aplikację drugiej dawki azotu. Pozwoli to na utrzymanie dotychczasowych źdźbeł. Azot można podać w postaci różnych nawozów np. PULAN®, Zaksan®, Salmag®, Saletrzak 27 Standard, RSM®, RSM®S, Mocznik.pl®, PULREA®, PULGRAN®.

Uprawy mymagają zasilenia

Dobrze odżywione rośliny lepiej i głębiej się ukorzenią, dobrze rozkrzewią, zaprogramują plon czy przezimują. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują także innych minerałów. Zasilanie fosforem i potasem jest najbardziej efektywne, kiedy nawozy bardzo dobrze wymieszamy z 10-20 cm warstwą gleby. Produkowane przez Grupę Azoty nawozy wieloskładnikowe takie jak Polifoski® i Amofoski® najlepiej stosować pod orkę siewną czy uprawy przedsiewne. Możemy także zastosować nawóz wieloskładnikowy, którego skład powinien być odpowiedni do naszych upraw. Pamiętajmy przy tym, że jeśli rośliny potrzebują siarki, to druga dawka nawozu jest ostatnim momentem na jej podanie. Warto w tym przypadku sięgnąć po Saletrosan® 30. Zawiera on 30 proc. azotu całkowitego (N), w tym co najmniej 18 proc. azotu wformie amonowej (NH4+) i co najmniej 12 proc. azotu w formie saletrzanej (NO3-). Zawartość siarki (S) wynosi 7 proc., co w przeliczeniu na trójtlenek siarki daje 17,5 proc. SO3. Obecna w Saletrosanie® 30 siarka siarczanowa jest całkowicie rozpuszczalna w wodzie, a więc w pełni dostępna dla roślin.

Oczekiwanie na liść flagowy

Ustalenie trzeciej dawki nawozu jest skomplikowane i powinno być dopasowane do realnie spodziewanego plonu oraz uwalnianego azotu glebowego. Podajemy ją, gdy pojawia się liść flagowy. Na słabo rozwiniętych plantacjach należy przyśpieszyć trzecią dawkę i wysiać ją już na początku ukazywania się liścia flagowego. Na polach, gdzie rośliny są dobrze rozwinięte, a stanowiska mają dostateczną wilgotność, można dawkę opóźnić i wysiać ją tuż przed kłoszeniem. Tu już rośliny potrzebują mniej energii do wbudowania azotu w aminokwasy, a więc najlepszą formą azotu na trzecią dawkę jest forma amidowa. Znajdziemy ją np. w nawozach: Mocznik.pl®, PULREA®, PULGRAN®, RSM®, RSM®S. Nawozy Mocznik.pl®, PULREA®, PULGRAN®, potrzebują więcej wilgoci na rozkład i szybki transport. Z kolei RSM® oraz RSM®S można aplikować tylko za pomocą węży rozlewowych. Warto zwrócić na to uwagę. Możemy zastosować również nawozy azotowe zawierające szybko działającą formę azotanową i wolniej uwalnianą amonową, jak np.: Saletra Amonowa 32, Zaksan®, PULAN®, Salmag®, Saletrzak 27 Standard.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5499/celery-639899-1280_nmedium.jpg

W Chinach zbiory selera z zalanych pól dostarczają drony

Na początku października ceny warzyw w Chinach wykazywały ciągły trend wzrostowy z szybkim i znaczącym wzrostem, a powodem są przedłużające się deszcze.

Warzywa
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Jarosław
sobota, 23 Październik 2021
7°C
4°C
min
11°C
max
0