Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Rośliny, Z kraju
Dokarmianie dolistnie roślin a wysokie temperatury


do ulubionych
z ulubionych

Warunki pogodowe, w tym zwłaszcza temperatura i wilgotność powietrza panujące w ostatnim okresie, nie sprzyjają dokarmianiu pozakorzeniowemu roślin. Aplikacja dolistna składników nawozowych nie jest efektywna przy temperaturze powyżej 20ºC, gdyż dochodzi do odparowania wody, zanim zostanie ona pobrana przez roślinę. Najlepsza temperatura do wykonania tego zabiegu mieści się w przedziale od 15 do 16ºC. Dodatkowo istotnym elementem efektywności dokarmiania pozakorzeniowego roślin jest wilgotność powietrza, która powinna wahać się w granicach od 60 do 80%. Niekiedy w niesprzyjających warunkach pogodowych możemy dokarmianie dolistne wykonać przy niższej wilgotności powietrza (powyżej 40%).
Co zrobić, gdy temperatura powietrza jest zbyt wysoka, a wilgotność zbyt niska do wykonania tego zabiegu? Warto jest wykonać dokarmianie pozakorzeniowe w godzinach nocnych, ewentualnie bardzo wcześnie rano. Jednakże należy pamiętać, że zabieg ten powinniśmy wykonać na rośliny suche (kiedy nie ma już rosy) o dobrej kondycji, przy odpowiednim zaopatrzeniu ich w wodę (przy pełnym turgorze liści).
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie mikroelementów w formie chelatów, które są znacznie lepiej pobierane przez rośliny. Pamiętajmy również o właściwej temperaturze cieczy użytkowej – około 12ºC oraz właściwym pH wody użytej do jej wykonania, co umożliwi dokładne rozpuszczenie składników nawozowych, jak również zmniejszy stres rośliny wywołany samym zabiegiem dokarmiania dolistnego. Stosujmy właściwe stężenia cieczy użytkowej oraz przygotowujmy roztwory do oprysku bezpośrednio przed ich zastosowaniem, co zwiększy efektywność pobierania składników nawozowych przez rośliny.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Cytryny są wciąż tańsze niż rok temu
Ceny cytryn w Polsce od stycznia br. utrzymują się na bardzo niskim poziomie, gdzie handlowcy oferują te cytrusy w dużej hurtowej cenie 3,00-5,50 zł/kg, w zależności od kraju pochodzenia, opakowania i jakości oferowanych produktów.

min
max