Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Nawozy, Rośliny

Dolistne dokarmianie kukurydzy - wysokie plony

Data2021-05-21 Ilość wyświetleń1170 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Kukurydza bardzo dobrze reaguje na dolistne dokarmianie mikroelementowe. fot. Łukasz Szczepanik
Kukurydza bardzo dobrze reaguje na dolistne dokarmianie mikroelementowe. fot. Łukasz Szczepanik

Podstawą do uzyskania wysokich plonów kukurydzy, czy to ziarnowej, czy uprawianej na kiszonkę, jest dostarczenie jej odpowiednich ilości makroskładników pokarmowych takich jak: azot, fosfor, potas, siarka i magnez. Bardzo ważną rolę w uprawie tej rośliny pełnią również mikroelementy, a w szczególności: cynk, bor, mangan i miedź . Niedobór któregokolwiek z tych składników może skutkować stratą w plonie.

Podstawowe mieszaniny w dolistnym dokarmianiu roślin

W uprawie kukurydzy czas na wykonanie dokarmiania dolistnego jest ograniczony przez intensywny jej wzrost. W praktyce uda nam się wykonać maksymalnie 3 zabiegi w odstępach  siedmiodniowych. Dostarczanie składników pokarmowych dolistnie powinniśmy zacząć od fazy 6 liścia. Najczęściej stosowaną, podstawową mieszaniną nawozów do dokarmiania dolistnego kukurydzy jest stosowanie mocznika (w nawozach: Pulrea, mocznik.pl) z siarczanem magnezu, którego dodatek ogranicza dodatkowo ryzyko poparzenia roślin.

Bezpieczne stężenia to:
- dla mocznika 6%  (6 kg w 100 litrach wody),
- dla siarczanu magnezu (siedmiowodny) 5% (5 kg w 100 litrach wody),
- dla siarczanu magnezu (jednowodny) 2,5% (2,5 kg w 100 litrach wody),

Jakie składniki pokarmowe należy uwzględnić?

Nawożenie roślin, w tym dokarmianie dolistne powinno uwzględniać potrzeby roślin w danych warunkach glebowych i klimatycznych. Z uwagi na często występujące niskie temperatury powietrza, które występują w okresie wschodów i początkowego rozwoju roślin, warto w pierwszym zabiegu dolistnym stosować fosfor. Należy pamiętać, że najważniejszym mikroelementem, który powinien być obecny w każdym zabiegu jest cynk . Jeśli chcemy dodać inne mikroelementy to pamiętajmy, że stosowanie łącznie np. boru z fosforem, jeśli producent nawozu tego nie ujmuje w tabelach mieszania,  może mieć różne skutki. Bardzo dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów dolistnych, dedykowanych do danej uprawy. W większości, zawierają one wszystkie niezbędne makro i mikroelementy, dobrane w proporcjach najlepiej odpowiadających naszej roślinie.

W kolejnym zabiegu, jeśli nie korzystamy z gotowych mieszanin nawozowych dostępnych na rynku, oprócz podstawy, czyli mocznika i siarczanu magnezu, powinniśmy dodać potas, cynk, bor, mangan i miedź. W tym okresie rośliny mają już dobrze rozwinięte liście, przez których powierzchnię doskonale mogą wchłaniać dostarczone im składniki.

Objawy niedoboru magnezu na liściach kukurydzy. Dokarmianie dolistne warto wykonywać zapobiegawczo, a nie interwencyjnie. fot. Łukasz Szczepanik
Objawy niedoboru magnezu na liściach kukurydzy. Dokarmianie dolistne warto wykonywać zapobiegawczo, a nie interwencyjnie. fot. Łukasz Szczepanik

Zasady o których warto pamiętać !

Czynniki wpływające na dobre pobieranie składników pokarmowych przez liście:

- dobra kondycja roślin, pole wolne od chwastów, brak chorób grzybowych,
- zalecane opryskiwanie: drobnokropliste, aby krople cieczy jak najdłużej mogły pozostać na liściu,
- optymalna temperatura powietrza dla dokarmiania dolistnego to 10-15°C, dlatego przy występowaniu wysokich temperatur w ciągu dnia, warto zabieg wykonać wcześnie rano lub wieczorem,
- wykonując mieszaniny składników samemu, dobrze jest sprawdzić wcześniej ich rozpuszczalność i mieszalność, często mogą wytrącać się „niechciane” osady zapychające filtry i dysze opryskiwacza,
- temperatura cieczy użytkowej najlepiej gdyby była zbliżona z temperaturą otoczenia, aby uniknąć uszkodzenia roślin różnica pomiędzy temperaturą otoczenia i cieczy użytkowej nie powinna być większa niż 10°C,
- rozpuszczając mocznik w wodzie pamiętajmy, że obniża on temperaturę cieczy roboczej.

Lepiej zapobiegać

Częstą praktyką w rolnictwie jest stosowanie jakichkolwiek zabiegów już po zaobserwowaniu na roślinie objawów chorobowych  lub niedoborów składników pokarmowych. Warto czasem zaplanować pewne zabiegi wcześniej i wykonywać je zapobiegawczo, a nie interwencyjnie. Ta zasada sprawdza się przy stosowaniu mikroelementów, zwłaszcza w gospodarstwach, które dobrze znają swoje pola.

Autor: Łukasz Szczepanik – Przedstawiciel Terenowy GA – Mazowieckie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5457/cornfield-6487827-1280_nmedium.jpg

Polska poza UE wysłała 380,81 tys. ton zbóż

Od początku sezonu udział polskiej pszenicy miękkiej w całym unijnym wywozie wyniósł 380,81 tys. ton.

Zboża
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Wielgomłyny
poniedziałek, 18 Październik 2021
8°C
7°C
min
9°C
max
0