Content
Porady ekspertów
Nawożenie
Dolistne dokarmianie kukurydzy


do ulubionych
z ulubionych

Kukurydza bardzo dobrze reaguje na dokarmianie dolistne, zarówno makro- jak i mikroelementami. Obecnie w intensywnych technologiach uprawy zaleca się, niezależnie od nawożenia doglebowego, kilkakrotne dolistne dokarmianie roślin azotem i magnezem, a w szczególności mikroelementami m. in. cynkiem, borem, miedzią i manganem. W ostatnich latach w sezonie wegetacyjnym często występują duże wahania odnośnie ilości i rozkładu opadów atmosferycznych, a także zdarzają się okresy z niskimi temperaturami, co również niekorzystnie wpływa na pobieranie składników mineralnych i na wzrost roślin.
Nawożenie dolistne azotem, magnezem oraz mikroelementami ma na celu nie tylko uzupełniać ich niedobory, ale także spełniać rolę stymulatorów przyrostu biomasy, plonu organów rolniczo użytecznych szczególnie w warunkach stresowych. W tabeli poniżej podano zalecane dawki, terminy oraz niezbędne makro- i mikroelementy, które powinny być stosowane w uprawie kukurydzy.
Tabela 1. Zalecane fazy rozwojowe i terminy stosowania nawozów w dolistnym dokarmianiu kukurydzy.
Faza rozwojowa lub termin oprysku Stężenie w % cieczy roboczej Mikroelementy mocznik magnez* stężenie wg. zaleceń producenta zalecane mikroelementy Po wytworzeniu 6. liścia do 6 do 5 + cynk, bor, miedź mangan, Po około 10 dniach do 6 do 5 + Po około 10 dniach do 6 do 5 +
* podane stężenie dotyczy MgSO4 7H2O, w przypadku MgSO4·H2O stosować w stężeniu do 2,5%, źródło: Kocoń 2013
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Krajowe ceny zbóż wzrastają
W dniach od 24 do 31 stycznia bieżącego roku odnotowano wzrost cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły owies paszowy. Również droższa była w tym czasie pszenica i kukurydza.

min
max