Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Nawozy, Zboża
Dolistne nawożenie kukurydzy


do ulubionych
z ulubionych

Rośliny większość składników pokarmowych pobierają przez korzenie, lecz liście również mogą być miejscem, przez które wnikają substancje odżywcze. Do wzrostu i rozwoju roślin niezbędnych jest 17 pierwiastków, zaliczanych do makro – i mikroelementów. Składniki te odpowiadają za rozwój roślin, nie mogą być zastąpione przez inne pierwiastki, biorą bezpośredni udział w procesach metabolicznych jako element metabolitu lub aktywator enzymów. Makroelementy pełnią głównie funkcje budulcowe, natomiast mikroelementy są przede wszystkim składnikami enzymów. Brak lub niedobór któregokolwiek z pierwiastków niezbędnych powoduje zaburzenia w metabolizmie rośliny, a ilość uzyskanego plonu jest ograniczona niedoborem akurat tego składnika. Dlatego bardzo ważne jest dostosowanie rodzaju i dawek nawozów do realnych potrzeb roślin oraz odpowiednia aplikacja nawozów i stosowanie ich we właściwych fazach rozwojowych.
Kukurydza należy do roślin o bardzo dużych potrzebach pokarmowych. Średnie pobieranie makroelementów przez kukurydzę przy plonie 9t/ha ziarna wynosi N - 297 kg/ha, P – 57 kg/ha, K – 311 kg/ha, Mg – 51 kg/ha, Ca – 60 kg/ha, S – 59 kg/ha. Mikroelementy zaś pobierane są w ilościach – B – 99 g, Cu – 126 g, Mn – 963 g, Zn – 765 g, Mo – 8,1 g. Jest to roślina, która bardzo dobrze reaguje na nawożenie dolistne. Plonotwórczy efekt dolistnego stosowania nawozów zależy od wielu czynników siedliskowych i agrotechnicznych, między innymi od indywidualnych reakcji roślin na poszczególne składniki, zasobności i wilgotności gleby, temperatury powietrza i gleby, nawożenia doglebowego, składu i właściwości nawozu dolistnego, sposobu i warunków jego aplikacji. Z reguły stosując nawozy dolistne uzupełniamy niedobory mikroelementów, ponieważ ustalenie precyzyjnej dawki tych pierwiastków w nawozach doglebowych jest bardzo trudne. Przyjmuje się, że aplikując mikroelementy dolistnie, do osiągnięcia tego samego efektu plonotwórczego wystarczy od 1/5 do 1/8 dawki składnika zastosowanego doglebowo. Należy jednak pamiętać, że dokarmianie mikroelementami przez liście powinno być stosowane prewencyjnie (profilaktycznie), ponieważ aplikowanie preparatów po pojawieniu się pierwszych oznak niedoborów jest bardzo często zbyt późne, ponieważ roślina nie jest w stanie nadrobić wcześniejszych braków.
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wielka Brytania otwiera się na eksporterów cytrusów
Po zawieszeniu eksportu do UE argentyńskich owoców cytrusowych, ze względu na wykrycie szkodnika czarnego plamistego w niektórych wysyłkach, część dostaw cytryn, mogłaby zostać skierowana na inne rynki. Stany Zjednoczone w tym czasie zaimportowały 34 tys. ton.

min
max