Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Donasienne nawożenie na start

Data2020-08-23 Ilość wyświetleń732 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Nawożenie donasienne może wpłynąć na lepszy start roślin w początkowym okresie wegetacji.
Nawożenie donasienne może wpłynąć na lepszy start roślin w początkowym okresie wegetacji.

W początkowej fazie rozwoju roślin - w okresie kiełkowania - istnieje pewna możliwość ingerencji we wzrost roślin uprawnych. Takie działanie możliwe jest poprzez stosowanie czynników fizycznych (pole magnetyczne, światło lasera) i chemicznych tzn. stosowanie nawozów mineralnych, biostymulatorów lub innych substancji. Czynniki te wpływają na procesy fizjologiczne nasion. 

Przyspieszenie kiełkowania nasion, jak i zapewnienie im lepszego startu w początkowej fazie wzrostu, jest korzystne i ma duże znaczenie praktyczne w warunkach coraz częściej obserwowanej suszy w trakcie wegetacji. Wysianie nasion do gleby i przyspieszenie procesu ich kiełkowania stwarza lepsze warunki do szybszego wytworzenia bardziej rozbudowanego systemu korzeniowego, przez co rośliny mogą być bardziej odporne na niekorzystne czynniki w pierwszym etapie wzrostu.  

O ile stosowanie czynników fizycznych w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe to zastosowanie drugiej opcji jak najbardziej tak. Na rynku występuje szeroka gama preparatów (nawozów) polecanych do stosowania donasiennego. Zaprawianie nasion nawozami może przyspieszyć ich kiełkowanie,  a w sprzyjających warunkach może również zwiększyć plon roślin uprawnych. Nawożenie donasienne ma na celu  zapewnienie lepszego startu rozwijającym się roślinom, ale w żadnym wypadku nie może zastąpić nawożenia tradycyjnego.
 
Przed użyciem takiego preparatu  trzeba  koniecznie zapoznać się z instrukcją stosowania oraz przestrzegać informacji tam zawartych.  W sytuacji gdy nie mamy pewności co do stosowanych mieszanek, odpowiednio wcześniej zaleca się zaprawić niewielką ilość materiału siewnego i wysiać na niewielkim poletku w celu oceny wpływu takiej mieszanki na kiełkowanie i wzrost roślin w pierwszej fazie rozwoju.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4967/rice-1121001-1280_nmedium.jpg

Wyższa prognoza światowych zapasów ryżu

W tym miesiącu USDA podniosła prognozę globalnych zapasów końcowych na rok 2020/2021 o 0,5 mln ton do 179,5 mln ton, czyli o 1,2 mln ton więcej niż rok wcześniej i najwyższe zapasy końcowe w historii.

Rośliny
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Wydminy
niedziela, 28 Luty 2021
2°C
0°C
min
5°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.