Content
Porady ekspertów
Nawożenie
Donasienne nawożenie na start


do ulubionych
z ulubionych

W początkowej fazie rozwoju roślin - w okresie kiełkowania - istnieje pewna możliwość ingerencji we wzrost roślin uprawnych. Takie działanie możliwe jest poprzez stosowanie czynników fizycznych (pole magnetyczne, światło lasera) i chemicznych tzn. stosowanie nawozów mineralnych, biostymulatorów lub innych substancji. Czynniki te wpływają na procesy fizjologiczne nasion.
Przyspieszenie kiełkowania nasion, jak i zapewnienie im lepszego startu w początkowej fazie wzrostu, jest korzystne i ma duże znaczenie praktyczne w warunkach coraz częściej obserwowanej suszy w trakcie wegetacji. Wysianie nasion do gleby i przyspieszenie procesu ich kiełkowania stwarza lepsze warunki do szybszego wytworzenia bardziej rozbudowanego systemu korzeniowego, przez co rośliny mogą być bardziej odporne na niekorzystne czynniki w pierwszym etapie wzrostu.
O ile stosowanie czynników fizycznych w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe to zastosowanie drugiej opcji jak najbardziej tak. Na rynku występuje szeroka gama preparatów (nawozów) polecanych do stosowania donasiennego. Zaprawianie nasion nawozami może przyspieszyć ich kiełkowanie, a w sprzyjających warunkach może również zwiększyć plon roślin uprawnych. Nawożenie donasienne ma na celu zapewnienie lepszego startu rozwijającym się roślinom, ale w żadnym wypadku nie może zastąpić nawożenia tradycyjnego.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wyższa prognoza światowych zapasów ryżu
W tym miesiącu USDA podniosła prognozę globalnych zapasów końcowych na rok 2020/2021 o 0,5 mln ton do 179,5 mln ton, czyli o 1,2 mln ton więcej niż rok wcześniej i najwyższe zapasy końcowe w historii.

min
max