Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Dostępność siarki z nawozów

Data2021-03-14 Ilość wyświetleń120 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Zasadniczym celem stosowania nawozów siarkowych jest dostarczenie roślinom uprawnym dostępnej formy tego składnika pokarmowego. Siarka stanowi składnik wielu nawozów podstawowych, takich jak siarczan amonu, siarczan potasu czy siarczan magnezu. Występuje również jako składnik uboczny – siarczan wapnia – w superfosfacie. W nawozach siarka obecna jest w formie siarczanu, tiosiarczanu czy siarki elementarnej. O dostępności siarki dla roślin decyduje między innymi rozpuszczalność w wodzie związków siarki występujących w nawozie. Przyjmuje się, że dostępność siarki dla roślin z nawozów rozpuszczalnych w wodzie wzrasta poczynając od superfosfatu prostego, poprzez siarczan potasu i siarczan amonu do kizerytu i soli gorzkiej, charakteryzującej się największą dostępnością.

Z kolei siarka elementarna jest nawozem o spowolnionym działaniu. Jej niska efektywność, zwłaszcza w pierwszym roku po aplikacji, związana jest z koniecznością utleniania siarki pierwiastkowej do siarczanowej. Z uwagi na powolne przemiany siarki elementarnej wpływ tego nawozu na rośliny uprawne stwierdza się dopiero w kolejnych latach. Wydajność procesu utleniania siarki elementarnej do siarki siarczanowej zależy od wielu czynników środowiska, w tym między innymi od temperatury gleby i jej wilgotności oraz od obecności roślin.

Przyjmuje się, że proces utlenienia siarki pierwiastkowej zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury. Poza tym zachodzi on intensywniej w glebach o wilgotności zbliżonej do polowej pojemności wodnej, stanowiącej 60% całkowitej pojemności wodnej gleby. Dodatkowo stwierdza się zwiększenie szybkości utleniania siarki elementarnej do formy siarczanowej w glebie pokrytej roślinnością.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5084/tomatoes-5962215-1280_nmedium.jpg

Niemiecki import hiszpańskich pomidorów spadł o 23,36%

Według danych nastąpił spadek eksportu hiszpańskich pomidorów na ważne rynki europejskie, takie jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Holandia.

Warzywa
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Milówka
poniedziałek, 12 Kwiecień 2021
5°C
0°C
min
10°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.