Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Rośliny
Efektywność i ekonomika w nawożeniu roślin uprawnych


do ulubionych
z ulubionych

Niewłaściwe dobranie nawozu oraz niedostosowanie dawek i terminów ich stosowania do tempa pobierania składników pokarmowych przez rośliny, wpływa negatywnie na plon, ogranicza jego jakość oraz wiąże się z ryzykiem niewykorzystania i strat pierwiastków. Takie działanie bez wątpienia obniża efektywność prowadzenia plantacji, wpływa na opłacalność produkcji, a także nie pozostaje bez wpływu na stan środowiska naturalnego.
Poniżej kilka wskazówek na co zwrócić uwagę, aby optymalnie i ekonomicznie nawozić rośliny uprawne, a także ograniczyć straty składników pokarmowych.
Znajomość zasobności gleby
O tym, że nie warto nawozić na tzw. „oko” praktycznie wiedzą wszyscy. Niemniej nadal bardzo mały odsetek gleb w Polsce jest regularnie badanych. Badanie gleby powinno być wykonane raz na 3-5 lat. Taki odstęp czasowy pozwala na określenie zasobności gleby w składniki pokarmowe (podstawowa analiza gleby uwzględnia badanie odczynu gleby oraz zasobność w przyswajalne dla roślin formy fosforu, potasu i magnezu), a także monitoring zmian, spowodowanych działalnością człowieka. Znając zasobność gleby unikamy błędów w nawożeniu oraz nie doprowadzamy gleby do zubożenia. Ponadto znajomość zasobności gleby pozwala na opracowanie zaleceń nawozowych, które pozwalają na optymalizację produkcji i stanowią podstawę racjonalnej gospodarki składnikami pokarmowymi.
Jeśli chcesz bezpłatnie przebadać glebę w swoim gospodarstwie skorzystaj z programu „Grunt to wiedza” https://nawozy.eu/grunt-to-wiedza.html. Już niedługo kolejna, VII edycja programu.
Ustalić poziom nawożenia
To zadanie nadrzędne. W tym celu warto korzystać z zaleceń nawozowych dla poszczególnych gatunków upraw oraz bilansować nawożenia za pomocą dostępnych programów nawozowych, np. opracowanych przez IUNG PIB w Puławach, tj.; PlanoRS, PlanoPro, NawSald, MakroBil. W sporządzaniu planu nawożenia można korzystać również z kalkulatorów dostępnych w OSChR, aplikacji http://www.agrolicznik.pl/ a także bilansu opracowanego przez CDR Radom, który dotyczy Programu Azotanowego .
Rolnictwo precyzyjne
Stwarza największe możliwości w zakresie efektywnego wykorzystania składników pokarmowych zawartych w nawozach mineralnych. Techniki rolnictwa precyzyjnego pozwalają na optymalne zastosowanie dawek nawozów, uwzględniając zmienność glebową pól uprawnych, czego nie możemy wyeliminować dysponując tylko wynikiem analizy gleby. Wykorzystując metody monitorowania satelitarnego pól uprawnych, stwarzamy bezpieczne i ekonomiczne rolnictwo.
Nawożenie zlokalizowane
Szukając efektywności w nawożeniu warto sięgać po rozwiązania, które pozwolą na oszczędność czasu i pieniędzy w gospodarstwie. Takim rozwiązaniem może być współrzędny wysiew nasion i nawozów w systemach uproszczonych oraz w uprawie pasowej. Umieszczając granulę nawozu pod nasionami i między rzędami wpływamy na wyższą wydajność nawożenia czyli lepsze wykorzystanie substancji odżywczych. Ponadto taki sposób aplikacji nawozów powoduje umieszczenie składników pokarmowych w głębszej, wilgotniejszej warstwie gleby, wpływając na lepsze ich pobieranie, a tym samym mniejsze straty z gleby. Współrzędna aplikacja nawozu to ograniczenie liczby przejazdów na polu, co oszczędza czas i zużyte paliwo, tym samym wpływa na poprawę opłacalności produkcji.
W nawożeniu zlokalizowanym startowym dawki nawozów można obniżyć o nawet 20-25%, bez negatywnego wpływu na plon roślin. Do nawożenia startowego przydatne są nawozy zawierające w swoim składzie fosfor łatwo rozpuszczalny w wodzie, takie jak: Polidap ®, Polifoska ®6, Polifoska ®8, Polifoska ®Krzem, Polifoska ®Tytan, Polifoska ®Plus, Polifoska ®Start, Holist agro ®PK. Niezależnie od temperatury warto wybierać nawozy, które zawierają amonową formę azotu (NH4+). Forma ta „wspiera” pobranie fosforu przez rośliny, który jest bardzo ważnym pierwiastkiem, warunkującym prawidłowy rozwój korzeni.
Dostosowanie nawożenia do potrzeb roślin i warunków panujących na polu, pozwala nie tylko osiągnąć efekt ekonomiczny, ale również efekt przyrodniczo-ekologiczny gleby na przyszłość. Pamiętajmy o tym planując przyszłoroczne zabiegi na polach.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!
Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Większa powierzchnia upraw rzepaku i rzepiku
Jak wynika z danych GUS, w bieżącym roku się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zwiększyła się w porównaniu do roku minionego o 6% i wynosi 0,9 mln ha. W związku z tym, zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oceniono na 2,9 mln t, czyli o 23% więcej od zeszłorocznych.

min
max