Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny

Efektywność i ekonomika w nawożeniu roślin uprawnych

Data2018-11-22 Ilość wyświetleń3202 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Optymalne dostosowanie dawek, terminów i technik nawożenia oraz rodzaju nawozów do warunków panujących na polu wpływa na wzrost plonu roślin i jego jakość.
Optymalne dostosowanie dawek, terminów i technik nawożenia oraz rodzaju nawozów do warunków panujących na polu wpływa na wzrost plonu roślin i jego jakość.

Niewłaściwe dobranie nawozu oraz niedostosowanie dawek i terminów ich stosowania do tempa pobierania składników pokarmowych przez rośliny, wpływa negatywnie na plon, ogranicza jego jakość oraz wiąże się z ryzykiem niewykorzystania i strat pierwiastków. Takie działanie bez wątpienia obniża efektywność prowadzenia plantacji, wpływa na opłacalność produkcji, a także nie pozostaje bez wpływu na stan środowiska naturalnego.

Poniżej kilka wskazówek na co zwrócić uwagę, aby optymalnie i ekonomicznie nawozić rośliny uprawne, a także ograniczyć straty składników pokarmowych.

Znajomość zasobności gleby

O tym, że nie warto nawozić na tzw. „oko” praktycznie wiedzą wszyscy. Niemniej nadal bardzo mały odsetek gleb w Polsce jest regularnie badanych. Badanie gleby powinno być wykonane raz na 3-5 lat. Taki odstęp czasowy pozwala na określenie zasobności gleby w składniki pokarmowe (podstawowa analiza gleby uwzględnia badanie odczynu gleby oraz zasobność w przyswajalne dla roślin formy fosforu, potasu i magnezu), a także monitoring zmian, spowodowanych działalnością człowieka. Znając zasobność gleby unikamy błędów w nawożeniu oraz nie doprowadzamy gleby do zubożenia. Ponadto znajomość zasobności gleby pozwala na opracowanie zaleceń nawozowych, które pozwalają na optymalizację produkcji i stanowią podstawę racjonalnej gospodarki składnikami pokarmowymi.

Jeśli chcesz bezpłatnie przebadać glebę w swoim gospodarstwie skorzystaj z programu „Grunt to wiedza” https://nawozy.eu/grunt-to-wiedza.html. Już niedługo kolejna, VII edycja programu.

Ustalić poziom nawożenia

To zadanie nadrzędne. W tym celu warto korzystać z zaleceń nawozowych dla poszczególnych gatunków upraw oraz bilansować nawożenia za pomocą dostępnych programów nawozowych, np. opracowanych przez IUNG PIB w Puławach, tj.; PlanoRS, PlanoPro, NawSald, MakroBil. W sporządzaniu planu nawożenia można korzystać również z kalkulatorów dostępnych w OSChR, aplikacji http://www.agrolicznik.pl/ a także bilansu opracowanego przez CDR Radom, który dotyczy Programu Azotanowego .

Rolnictwo precyzyjne

Stwarza największe możliwości w zakresie efektywnego wykorzystania składników pokarmowych zawartych w nawozach mineralnych. Techniki rolnictwa precyzyjnego pozwalają na optymalne zastosowanie dawek nawozów, uwzględniając zmienność glebową pól uprawnych, czego nie możemy wyeliminować dysponując tylko wynikiem analizy gleby. Wykorzystując metody monitorowania satelitarnego pól uprawnych, stwarzamy bezpieczne i ekonomiczne rolnictwo. 

 
SatAgro to aplikacja internetowa, która umożliwia automatyczne przetwarzanie danych satelitarnych do monitoringu indywidulanych pól uprawnych oraz tworzenie elektronicznych instrukcji dawkowania nawozów (głownie azotowych). System ten jest spójny z większością dostępnych a rynku precyzyjnych rozsiewaczy i opryskiwaczy.Użytkownicy mają dostęp do indywidualnych kont w aplikacji SatAgro, dzięki czemu mogą śledzić rozwój roślin, a także zaplanować precyzyjne zabiegi agronomiczne, w tym siew, nawożenie i precyzyjne opryskiwanie.
 

Nawożenie zlokalizowane

Szukając efektywności w nawożeniu warto sięgać po rozwiązania, które pozwolą na oszczędność czasu i pieniędzy w gospodarstwie. Takim rozwiązaniem może być współrzędny wysiew nasion i nawozów w systemach uproszczonych oraz w uprawie pasowej. Umieszczając granulę nawozu pod nasionami i między rzędami wpływamy na wyższą wydajność nawożenia czyli lepsze wykorzystanie substancji odżywczych. Ponadto taki sposób aplikacji nawozów powoduje umieszczenie składników pokarmowych w głębszej, wilgotniejszej warstwie gleby, wpływając na lepsze ich pobieranie, a tym samym mniejsze straty z gleby. Współrzędna aplikacja nawozu to ograniczenie liczby przejazdów na polu, co oszczędza czas i zużyte paliwo, tym samym wpływa na poprawę opłacalności produkcji.

W nawożeniu zlokalizowanym startowym dawki nawozów można obniżyć o nawet 20-25%, bez negatywnego wpływu na plon roślin. Do nawożenia startowego przydatne są nawozy zawierające w swoim składzie fosfor łatwo rozpuszczalny w wodzie, takie jak: Polidap ®, Polifoska ®6, Polifoska ®8, Polifoska ®Krzem, Polifoska ®Tytan, Polifoska ®Plus, Polifoska ®Start, Holist agro ®PK. Niezależnie od temperatury warto wybierać nawozy, które zawierają amonową formę azotu (NH4+). Forma ta „wspiera” pobranie fosforu przez rośliny, który jest bardzo ważnym pierwiastkiem, warunkującym prawidłowy rozwój korzeni.

Dostosowanie nawożenia do potrzeb roślin i warunków panujących na polu, pozwala nie tylko osiągnąć efekt ekonomiczny, ale również efekt przyrodniczo-ekologiczny gleby na przyszłość. Pamiętajmy o tym planując przyszłoroczne zabiegi na polach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5475/cotton-3760799-1280_nmedium.jpg

Większa światowa prognoza wykorzystania bawełny

Przewiduje się, że globalne wykorzystanie bawełny w sezonie 2021/22 wyniesie 124,1 mln bel, czyli o 3,8% powyżej sezonu poprzedniego.

Rośliny
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Ostrówki
poniedziałek, 29 Listopad 2021
3°C
1°C
min
5°C
max
0