Content

Porady ekspertów

Nawozy, Gleba, Rośliny

Efektywny nawóz azotowy z siarką

Data2014-10-01 Ilość wyświetleń7577 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Saletrosan® 26 w opakowaniu Big Bag oraz worku 50 kg.
Saletrosan® 26 w opakowaniu Big Bag oraz worku 50 kg.

Flagowym produktem Grupy Azoty S.A. z Tarnowa jest granulowany nawóz azotowy z siarką o nazwie handlowej Saletrosan®26, który cieszy się bardzo dużą popularnością na rynku już od 5 lat. Saletrosan®26 to „NAWÓZ WE” zawiera on 26% azotu (N) w tym 19% w formie amonowej wolniej działającej i 7% w formie saletrzanej szybko przyswajalnej przez rośliny oraz 13% siarki co w przeliczeniu na trójtlenek siarki daje 32,5% S03. Nawóz ten zawiera siarkę w formie siarczanowej, która jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie i dlatego łatwo dostępna dla roślin. Proces otrzymywania nawozu Saletrosan®26 polegający na zmieszaniu na etapie technologicznym roztworów azotanu amonu i siarczanu amonu gwarantuje identyczny skład każdej granuli. Nie mniej niż 95% masy nawozu stanowią ziarna o wielkości 2 ÷ 6 mm.

Zastosowanie tego nawozu umożliwia zaspokojenie wymagań pokarmowych nawet najbardziej siarkolubnych roślin takich jak:

 • rzepak,
 • rośliny motylkowe,
 • kapustne,
 • strączkowe (groch, fasola),
 • buraki cukrowe i ćwikłowe,
 • ziemniaki,
 • kukurydza,
 • warzywa cebulowate,
 • rzodkiewka,
 • dynia,
 • pomidory,
 • papryka,
 • ogórki. 

Idealna proporcja azotu do siarki

Siarka zawarta w Saletrosanie®26 zwiększa skuteczność  i wydajność nawożenia azotowego powodując lepsze pobieranie i wykorzystanie azotu. Idealna proporcja azotu do siarki (2:1) w nawozie Saletrosan®26 optymalizuje procesy metaboliczne zachodzące w roślinach, co powoduje znaczący wzrost plonotwórczego działania azotu przy jednoczesnej poprawie jakości technologicznej plonów. Przekłada się to na wzrost wydajności rzepaku w przeliczeniu na olej rzepakowy oraz lepszą  jakość tego oleju, wzrost zawartości i jakości białka w ziarnach pszenicy, jęczmienia browarnego i innych zbóż, wzrost zawartości skrobi w bulwach ziemniaków i sacharozy w korzeniach buraków cukrowych, obniżenie zawartości azotanów w warzywach, poprawę walorów smakowych roślin cebulowatych i strączkowych. Ponadto siarka obecna w Saletrosanie® 26 gwarantuje dobre zaopatrzenie roślin w mikroskładniki pokarmowe, zwiększa odporność roślin na choroby grzybowe i szkodniki, uodparnia uprawy na stresy w czasie wegetacji (zbyt niskie i wysokie temperatury, niedobór wody) oraz zmniejsza podatność łanu na wyleganie. Zastosowanie Saletrosanu®26, nawozu zawierającego dwa współdziałające ze sobą pierwiastki (N i S), poprawia również  ekonomikę zabiegów agrotechnicznych poprzez zmniejszenie ilości przejazdów rozsiewacza, koniecznych do optymalnego zaopatrzenia roślin w te podstawowe makroskładniki pokarmowe.

Dowiedz się więcej, poznaj Saletrosan® 26

Do tej samej grupy nawozów azotowo siarkowych należy także Siarczan Amonu AS21 oferowany w czterech granulacjach jako: selekcjonowany, makro, standard i krystaliczny. Siarczan amonu AS21 zawiera 21% azotu (N) w formie amonowej i 24% siarki (S) w formie siarczanowej czyli 60%  SO3. Ponieważ w większości polskich gleb stwierdza się niedobór siarki, stosowanie nawozów z takich jak Saletrosan®26 czy Siarczan amonu AS21 jest konieczne gdyż pozwala uzupełnić niedobory siarki w glebie co w konsekwencji powoduje wzrost wielkości plonów i poprawę ich jakości.


W ofercie Grupy Azoty S.A. znajdują się też następujące nawozy azotowe: Saletra Amonowa 32, Saletrzak 27 Standard i Saletrzak 27 standard z borem. Ze względu na technologię produkcji granule Saletrzaku 27 standard  są wydmuszkami co w połączeniu z drobną granulacją (nie mniej niż 94% masy to ziarna o wielkości od  0,6÷4 mm) powoduje, że jest on szybko rozpuszczalny w glebie i łatwo wchłaniany przez rośliny. Jeśli szukają Państwo więcej informacji o nawozach i nawożeniu polecamy serwis nawozy.eu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5254/rapeseed-5125992-1280_nmedium.jpg

Wzrost cen rzepaku o 3%

W dniach od 30 maja do 6 czerwca bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 65 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Kruszwica
niedziela, 20 Czerwiec 2021
24°C
19°C
min
29°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.