Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Informacje

Fosfor i potas pod zboża ozime

Data2019-08-18 Ilość wyświetleń4521 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Analiza próbek glebowych zwiększa precyzję nawożenia.
Analiza próbek glebowych zwiększa precyzję nawożenia.

Fosfor i potas należą do tych składników pokarmowych, które w uprawie roślin ozimych trzeba koniecznie wysiać jesienią pod orkę siewną lub pod korzeń w technologiach uproszczonych. Aplikacja w tym terminie jest najbardziej korzystna i zapewnia dobre rozmieszenie składników pokarmowych w warstwie ornej gleby i dostępność dla roślin. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku fosforu, który słabo przemieszcza się w glebie i stosowany interwencyjnie wiosną nie zawsze spełni swoje zadanie. Niektórzy sugerują, że połowę dawki lub ¾ jej wielkości (na glebach o zasobności w K co najmniej średniej) można wysiać jesienią a pozostałą jej część wiosną.

Pamiętajmy, że przed siewem nawozów trzeba oszacować ich realną dawkę w oparciu o aktualne wyniki badań zasobności w przyswajalne formy tych składników oraz przewidywany plon. Jeżeli stwierdzimy zasobność wysoką lub bardzo wysoką, to dawkę składnika pokarmowego wyliczoną dla potrzeb nawozowych można zmniejszyć odpowiednio o 25 i 50 %, w przypadku zasobności średniej dawka P lub K pozostaje bez zmian. W sytuacji odwrotnej gdy stwierdzono zasobność niską lub bardzo niską dawkę P lub K należy zwiększyć odpowiednio o 25 i 50%. Potrzeby nawozowe wylicza się korzystając z pobrania składników pokarmowych na jednostkę plonu. Na przykład pszenica na wytworzenie 1 tony ziarna wraz z odpowiednią masą uboczną pobiera 9,8 kg P2O5 i 15,1 kg K2O. Znając pobranie i zasobność możemy obliczyć dawkę nawozów mineralnych.
 
Do nawożenia zbóż ozimych jesienią warto zatosować nawozy wieloskładnikowe typu Polifoska®5, 6, 8, Plus, Agrofoska®, które zawierają także w swoim składzie oprócz fosforu i potasu także azot, siarkę, magnez, lub Holist® agro PK.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5205/cherries-1431323-1280_nmedium.jpg

Produkcja wiśni w Turcji wzrosła

Turcja nadal zwiększa produkcję i eksport wiśni.

Owoce
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Zadzim
niedziela, 20 Czerwiec 2021
23°C
18°C
min
29°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.