Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Informacje
Fosfor i potas pod zboża ozime


do ulubionych
z ulubionych

Fosfor i potas należą do tych składników pokarmowych, które w uprawie roślin ozimych trzeba koniecznie wysiać jesienią pod orkę siewną lub pod korzeń w technologiach uproszczonych. Aplikacja w tym terminie jest najbardziej korzystna i zapewnia dobre rozmieszenie składników pokarmowych w warstwie ornej gleby i dostępność dla roślin. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku fosforu, który słabo przemieszcza się w glebie i stosowany interwencyjnie wiosną nie zawsze spełni swoje zadanie. Niektórzy sugerują, że połowę dawki lub ¾ jej wielkości (na glebach o zasobności w K co najmniej średniej) można wysiać jesienią a pozostałą jej część wiosną.
Pamiętajmy, że przed siewem nawozów trzeba oszacować ich realną dawkę w oparciu o aktualne wyniki badań zasobności w przyswajalne formy tych składników oraz przewidywany plon. Jeżeli stwierdzimy zasobność wysoką lub bardzo wysoką, to dawkę składnika pokarmowego wyliczoną dla potrzeb nawozowych można zmniejszyć odpowiednio o 25 i 50 %, w przypadku zasobności średniej dawka P lub K pozostaje bez zmian. W sytuacji odwrotnej gdy stwierdzono zasobność niską lub bardzo niską dawkę P lub K należy zwiększyć odpowiednio o 25 i 50%. Potrzeby nawozowe wylicza się korzystając z pobrania składników pokarmowych na jednostkę plonu. Na przykład pszenica na wytworzenie 1 tony ziarna wraz z odpowiednią masą uboczną pobiera 9,8 kg P2O5 i 15,1 kg K2O. Znając pobranie i zasobność możemy obliczyć dawkę nawozów mineralnych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Na krajowych giełdach stabilizacja cen żyta
W dniach od 14 do 20 grudnia 2020 roku odnotowano zróżnicowaną relację cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena żyta pozostała niezmienna.

min
max