Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Fryty nawozowe

Data2020-12-06 Ilość wyświetleń342 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Szkła nawozowe, agroszkła, zwane frytami nawozowymi to bioaktywne szkła przeznaczone dla upraw rolniczych, charakteryzujące się stopniowo postępującą rozpuszczalnością. Są to zwykle szkła krzemianowo-fosforanowe, które zawierają w swoim składzie tlenki niezbędnych roślinom pierwiastków, takich jak fosfor, potas, wapń i magnez oraz zestaw mikroelementów (mangan, miedź, bor, cynk czy żelazo). Szkielet tych szkieł tworzą tlenki krzemu i fosforu, a w wolnych przestrzeniach występują atomy potasu, magnezu, wapnia oraz mikroelementy.

Powstają one w efekcie dodania do stopionych krzemianów, w temperaturze około 1200 ºC, surowca zawierającego fosforany lub inne związki, głównie tlenki mikroelementów. W tak wytworzonym produkcie następuje częściowe zastąpienie tlenku krzemu przez tlenek fosforu lub boran. Natomiast tlenki sodu zastępowane są przez tlenki potasu lub tlenki mikroelementów. Tak powstały produkt poddaje się chłodzeniu i mieleniu do drobnych frakcji. Szkła nawozowe zaliczane są do nawozów mikroelementowych wolno działających, gdyż ich rozpuszczalność w glebie jest bardzo mała. Po wprowadzeniu do środowiska glebowego występujący w szkłach nawozowych tlenek krzemu pełni rolę ochronną przed wypłukaniem pozostałych pierwiastków przez opady atmosferyczne. Pierwiastki nawozowe mogą być pobierane ze szkieł bezpośrednio przez system korzeniowy roślin. Wprowadzone do gleby szkła mogą zaspokajać potrzeby pokarmowe roślin przez dłuższy czas, w efekcie powolnego reagowania z kwasami humusowymi, stabilizując poziom domineralizowania gleby niezbędnymi składnikami pokarmowymi. Po wyługowaniu składników użytecznych pozostałość w postaci koloidalnej krzemionki nie stanowi dla gleby zagrożenia ekologicznego, a wprost przeciwnie przyczynia się do polepszenia struktury gleby, czyniąc ją bardziej porowatą.
 
Zaletą szkieł nawozowych jest możliwość stosowania ich na obszarach podmokłych, względnie podlegających intensywnemu przemywaniu przez wody opadowe.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5025/grass-1148913-1280_nmedium.jpg

Areał ekologiczny w Europie wzrósł o 46% w ciągu 7 lat

Całkowity areał przeznaczony na ekologiczne uprawy rolne w Europie wzrósł o 46% w latach 2012-2019, osiągając łącznie prawie 13,8 mln hektarów. Liczba ta stanowi 8,5% całkowitego obszaru rolnego Europy.

Unia Europejska
upload/nawozenie/12/kukurydza2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Grabowiec
piątek, 2 Kwiecień 2021
6°C
2°C
min
10°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.