Content
Porady ekspertów
Nawożenie
Fryty nawozowe


do ulubionych
z ulubionych

Szkła nawozowe, agroszkła, zwane frytami nawozowymi to bioaktywne szkła przeznaczone dla upraw rolniczych, charakteryzujące się stopniowo postępującą rozpuszczalnością. Są to zwykle szkła krzemianowo-fosforanowe, które zawierają w swoim składzie tlenki niezbędnych roślinom pierwiastków, takich jak fosfor, potas, wapń i magnez oraz zestaw mikroelementów (mangan, miedź, bor, cynk czy żelazo). Szkielet tych szkieł tworzą tlenki krzemu i fosforu, a w wolnych przestrzeniach występują atomy potasu, magnezu, wapnia oraz mikroelementy.
Powstają one w efekcie dodania do stopionych krzemianów, w temperaturze około 1200 ºC, surowca zawierającego fosforany lub inne związki, głównie tlenki mikroelementów. W tak wytworzonym produkcie następuje częściowe zastąpienie tlenku krzemu przez tlenek fosforu lub boran. Natomiast tlenki sodu zastępowane są przez tlenki potasu lub tlenki mikroelementów. Tak powstały produkt poddaje się chłodzeniu i mieleniu do drobnych frakcji. Szkła nawozowe zaliczane są do nawozów mikroelementowych wolno działających, gdyż ich rozpuszczalność w glebie jest bardzo mała. Po wprowadzeniu do środowiska glebowego występujący w szkłach nawozowych tlenek krzemu pełni rolę ochronną przed wypłukaniem pozostałych pierwiastków przez opady atmosferyczne. Pierwiastki nawozowe mogą być pobierane ze szkieł bezpośrednio przez system korzeniowy roślin. Wprowadzone do gleby szkła mogą zaspokajać potrzeby pokarmowe roślin przez dłuższy czas, w efekcie powolnego reagowania z kwasami humusowymi, stabilizując poziom domineralizowania gleby niezbędnymi składnikami pokarmowymi. Po wyługowaniu składników użytecznych pozostałość w postaci koloidalnej krzemionki nie stanowi dla gleby zagrożenia ekologicznego, a wprost przeciwnie przyczynia się do polepszenia struktury gleby, czyniąc ją bardziej porowatą.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!
Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Jęczmień konsumpcyjny traci na wartości 5,3%
W dniach od 13 do 20 grudnia 2020 roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe zwyżki dotknęły pszenicę paszową, a zniżki jęczmień konsumpcyjny. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna i kukurydza.

min
max