Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Ile azotu pod kukurydzę?

Data2020-04-12 Ilość wyświetleń1054 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Przedsiewnie w uprawie kukurydzy stosujemy od 50 do 70% założonej dawki N.
Przedsiewnie w uprawie kukurydzy stosujemy od 50 do 70% założonej dawki N.

Przeciętnie szacuje się, że na wytworzenie 1 tony ziarna (wraz z plonem ubocznym) kukurydza pobiera około 27 kg azotu, natomiast na 1 tonę zielonki 2,4 kg N. W zaleceniach nawozowych dla roślin uprawy polowej przyjęto, że na wytworzenie np. 10 ton ziarna potrzeba około 200 kg N/ha, zaś kukurydza uprawiana na zieloną masę do wytworzenia 60 ton zielonej masy wymaga nawożenia w ilości 160 kg N/ha. Jest to znacznie mniej niż maksymalna dawka azotu określona w „Programie azotanowym” i tak dla kukurydzy niezależnie od przeznaczenia uprawy wynosi maksymalnie 240 kg N/ha działającego ze wszystkich źródeł.

Zgodnie z doradztwem przedsiewnie stosujemy 50-70% całkowitej planowanej dawki azotu, natomiast pozostałą część, tj. 50-30% w fazie 4-6 liści. Więcej azotu przedsiewnie stosujemy na glebach ciężkich a na glebach lekkich podział ten wynosi zazwyczaj 50/50. Jeżeli wyliczona ilość azotu w postaci nawozów mineralnych (po uwzględnieniu N działającego z innych źródeł) wynosi 70 – 80 kg N/ha, całość można zaaplikować przed siewem.
 
Przedsiewnie można stosować nawozy azotowe w formie saletrzano-amonowej (saletra amonowa, saletrzaki) oraz amidowej (mocznik, RSM), w drugiej dawce godnymi polecenia są RSM i mocznik.
 
Pamiętajmy, że każdy rolnik, który nawet nie jest zobowiązany do opracowania planu nawożenia azotem, stosuje nawozy w takich dawkach, aby nie przekraczać maksymalnych ilości azotu działającego ze wszystkich źródeł, czyli 240 kg N dla kukurydzy. Producenci rolni, którzy muszą opracować taki plan mogą skorzystać z kalkulatora do szacowania maksymalnej dawki N, dostępnego na stronie internetowej CDR w Brwinowie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4979/berries-1493905-1280_nmedium.jpg

Zbiory owoców w Rosji wyniosły 3,6 mln ton

W minionym roku Rosja zebrała 3,6 mln ton owoców, czyli o 2,2% więcej niż w 2019 r.

Owoce
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Szczytno
czwartek, 25 Luty 2021
8°C
4°C
min
12°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.