Content
Porady ekspertów
Nawożenie
Ile azotu pod kukurydzę?


do ulubionych
z ulubionych

Przeciętnie szacuje się, że na wytworzenie 1 tony ziarna (wraz z plonem ubocznym) kukurydza pobiera około 27 kg azotu, natomiast na 1 tonę zielonki 2,4 kg N. W zaleceniach nawozowych dla roślin uprawy polowej przyjęto, że na wytworzenie np. 10 ton ziarna potrzeba około 200 kg N/ha, zaś kukurydza uprawiana na zieloną masę do wytworzenia 60 ton zielonej masy wymaga nawożenia w ilości 160 kg N/ha. Jest to znacznie mniej niż maksymalna dawka azotu określona w „Programie azotanowym” i tak dla kukurydzy niezależnie od przeznaczenia uprawy wynosi maksymalnie 240 kg N/ha działającego ze wszystkich źródeł.
Zgodnie z doradztwem przedsiewnie stosujemy 50-70% całkowitej planowanej dawki azotu, natomiast pozostałą część, tj. 50-30% w fazie 4-6 liści. Więcej azotu przedsiewnie stosujemy na glebach ciężkich a na glebach lekkich podział ten wynosi zazwyczaj 50/50. Jeżeli wyliczona ilość azotu w postaci nawozów mineralnych (po uwzględnieniu N działającego z innych źródeł) wynosi 70 – 80 kg N/ha, całość można zaaplikować przed siewem.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Zbiory owoców w Rosji wyniosły 3,6 mln ton
W minionym roku Rosja zebrała 3,6 mln ton owoców, czyli o 2,2% więcej niż w 2019 r.

min
max