Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Rośliny, Nawozy
Jak policzyć wartość nawozową liści buraczanych?


do ulubionych
z ulubionych

Jesteśmy w trakcie kampanii buraczanej. Obok plonu buraków i cukru warto zastanowić się nad wartością nawozową liści buraczanych, które pozostawione na polu nie tylko stanowią ważne źródło składników pokarmowych, ale również wzbogacają glebę w materię organiczną.
Jak policzyć wartość nawozową liści buraczanych…?
Wartość nawozowa to składowa trzech elementów, tj.: masa liści buraczanych, zawartość składników pokarmowych i dostępność składników pokarmowych.
Masa przyorywanych liści, uzależniona jest od wielu czynników, tj. pogoda (w bieżącym sezonie susza ograniczała wzrost i rozwój roślin), dostępności składników pokarmowych, odmiany, itp. Plon liści jest ściśle skorelowany z plonem korzeni, co można wykorzystać przy szacowaniu plonu biomasy liści. Do obliczeń można przyjąć prostą zależność, czyli stosunek masy korzeni do masy liści. Przy obecnie uprawianych odmianach waha się on w granicach od 1 : 0,6 – 0,8. Dla przykładu uzyskując plon korzeni 65 t/ha, masa liści będzie wynosiła od 39 do 52 ton świeżej masy z ha.
Zawartość składników pokarmowych
Wartość resztek określa się na podstawie zawartości składników pokarmowych. Według badań przeprowadzonych na UP w Poznaniu w suchej masie liści buraków cukrowych znajduje się około: 2,5% azotu, 0,45% fosforu, 3,2% potasu, 1,5% wapnia, 0,8% magnezu i 0,14% Na. Zakładając, że plon świeżych resztek wyniósł 48 t/ha, przeliczając wartości, wprowadzamy do gleby około: 180 kg N, 32 kg P2O5, 230 kg K2O, 108 kg CaO i 58 kg MgO oraz znaczne ilości mikroskładników: miedzi, cynku, molibdenu, kobaltu i boru. Porównując tę ilość wprowadzonej biomasy z 30t/ha obornika (150 kg N, 90 kg P2O5, 210 kg K2O, 150 kg CaO, 94 kg MgO) można stwierdzić, że liście buraków dorównują, a nawet przewyższają wartość nawozową obornika.
Dostępność składników pokarmowych
Składniki pokarmowe wprowadzone w liściach buraków mogą być dostępne dla roślin dopiero wówczas, gdy ulegną w glebie procesowi mineralizacji. Tempo tego procesu uzależnione jest od warunków glebowo-klimatycznych. Wraz ze spadkiem temperatury gleby, tempo mineralizacji resztek słabnie (w temp. 0ºC ustaje). Z uwagi na to, że liście mieszamy z glebą w październiku bądź listopadzie, najczęściej ich mineralizacja następuje dopiero na wiosnę. Jest to korzystne ponieważ roślina następcza, może wykorzystywać uwalniane stopniowo do gleby pierwiastki, ograniczając tym samym ich straty.
Przyjmuje się, że w pierwszym roku po zagospodarowaniu liści, roślina następcza będzie miała do dyspozycji ok. 40% azotu wprowadzonego w biomasie, 25% fosforu, 60% potasu oraz 50% magnezu, czyli m.in. ok. 70 kg N (180x0,4) i 138 kg K2O (230x0,6).
Przyorywując liście buraków nie zubażamy gleby!
Nawożenie liśćmi, umożliwia powrót składników pokarmowych do gleby, a także wpływa na zwiększenie ilości próchnicy w glebie, która jest podstawowym wskaźnikiem oceny jej jakości. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza na glebach o niskiej zawartości składników pokarmowych, gdzie to działanie ogranicza tempo wyczerpania gleby ze składników pokarmowych. Należy jednak zaznaczyć, że uprawiając buraki cukrowe i przyorywując plon uboczny jakim są liście, nie prowadzimy do wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe, lecz jedynie nie zubażamy gleby. Wzrost zasobności gleby wymaga wprowadzenia dodatkowego nawożenia np. w postaci nawozów mineralnych lub naturalnych (obornik), które będą dodatkowo wprowadzane na pole.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Polscy eksporterzy mogą już wysyłać jabłka
Po naprawdę udanym lutym sezon jabłkowy w Polsce nadal trwa, przy czym popyt był bardzo dobry do połowy marca.

min
max