Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Nawozy

Jak policzyć wartość nawozową liści buraczanych?

Data2018-10-01 Ilość wyświetleń2679 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Pozostające po zbiorze resztki, po równomiernym rozdrobnieniu i rozrzuceniu na powierzchni pola, są cennym źródłem składników pokarmowych. Ponadto przyczyniają się do poprawy właściwości fizycznych gleby, polepszając strukturę roli.
Pozostające po zbiorze resztki, po równomiernym rozdrobnieniu i rozrzuceniu na powierzchni pola, są cennym źródłem składników pokarmowych. Ponadto przyczyniają się do poprawy właściwości fizycznych gleby, polepszając strukturę roli.

Jesteśmy w trakcie kampanii buraczanej. Obok plonu buraków i cukru warto zastanowić się nad wartością nawozową liści buraczanych, które pozostawione na polu nie tylko stanowią ważne źródło składników pokarmowych, ale również wzbogacają glebę w materię organiczną.

Jak policzyć wartość nawozową liści buraczanych…?

Wartość nawozowa to składowa trzech elementów, tj.: masa liści buraczanych, zawartość składników pokarmowych i dostępność składników pokarmowych.

Masa przyorywanych liści, uzależniona jest od wielu czynników, tj. pogoda (w bieżącym sezonie susza ograniczała wzrost i rozwój roślin), dostępności składników pokarmowych, odmiany, itp. Plon liści jest ściśle skorelowany z plonem korzeni, co można wykorzystać przy szacowaniu plonu biomasy liści. Do obliczeń można przyjąć prostą zależność, czyli stosunek masy korzeni do masy liści. Przy obecnie uprawianych odmianach waha się on w granicach od 1 : 0,6 – 0,8. Dla przykładu uzyskując plon korzeni 65 t/ha, masa liści będzie wynosiła od 39 do 52 ton świeżej masy z ha.

Zawartość składników pokarmowych

Wartość resztek określa się na podstawie zawartości składników pokarmowych. Według badań przeprowadzonych na UP w Poznaniu w suchej masie liści buraków cukrowych znajduje się około: 2,5% azotu, 0,45% fosforu, 3,2% potasu, 1,5% wapnia, 0,8% magnezu i 0,14% Na. Zakładając, że plon świeżych resztek wyniósł 48 t/ha, przeliczając wartości, wprowadzamy do gleby około: 180 kg N, 32 kg P2O5, 230 kg K2O, 108 kg CaO i 58 kg MgO oraz znaczne ilości mikroskładników: miedzi, cynku, molibdenu, kobaltu i boru. Porównując tę ilość wprowadzonej biomasy z 30t/ha obornika (150 kg N, 90 kg P2O5, 210 kg K2O, 150 kg CaO, 94 kg MgO) można stwierdzić, że liście buraków dorównują, a nawet przewyższają wartość nawozową obornika.

Dostępność składników pokarmowych

Składniki pokarmowe wprowadzone w liściach buraków mogą być dostępne dla roślin dopiero wówczas, gdy ulegną w glebie procesowi mineralizacji. Tempo tego procesu uzależnione jest od warunków glebowo-klimatycznych. Wraz ze spadkiem temperatury gleby, tempo mineralizacji resztek słabnie (w temp. 0ºC ustaje). Z uwagi na to, że liście mieszamy z glebą w październiku bądź listopadzie, najczęściej ich mineralizacja następuje dopiero na wiosnę. Jest to korzystne ponieważ roślina następcza, może wykorzystywać uwalniane stopniowo do gleby pierwiastki, ograniczając tym samym ich straty.

Przyjmuje się, że w pierwszym roku po zagospodarowaniu liści, roślina następcza będzie miała do dyspozycji ok. 40% azotu wprowadzonego w biomasie, 25% fosforu, 60% potasu oraz 50% magnezu, czyli m.in. ok. 70 kg N (180x0,4) i 138 kg K2O (230x0,6).

Przyorywując liście buraków nie zubażamy gleby!

Nawożenie liśćmi, umożliwia powrót składników pokarmowych do gleby, a także wpływa na zwiększenie ilości próchnicy w glebie, która jest podstawowym wskaźnikiem oceny jej jakości. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza na glebach o niskiej zawartości składników pokarmowych, gdzie to działanie ogranicza tempo wyczerpania gleby ze składników pokarmowych. Należy jednak zaznaczyć, że uprawiając buraki cukrowe i przyorywując plon uboczny jakim są liście, nie prowadzimy do wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe, lecz jedynie nie zubażamy gleby. Wzrost zasobności gleby wymaga wprowadzenia dodatkowego nawożenia np. w postaci nawozów mineralnych lub naturalnych (obornik), które będą dodatkowo wprowadzane na pole.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4957/cotton-2807360-1280_nmedium.jpg

Zniżka produkcji bawełny na świecie

Prognozuje się, że światowa produkcja jest o 1 mln bel niższa, przy redukcji spoza USA, w tym w Pakistanie, Mali i Argentynie. Poza Stanami Zjednoczonymi największą zmianą jest spadek o 200 tys. bel w Pakistanie, z mniejszymi korektami w górę dla Grecji, Australii i Turcji.

Rośliny
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Olsztynek
środa, 20 Styczeń 2021
0°C
-1°C
min
1°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.