Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Jak prawidłowo mieszać nawozy?

Data2020-05-31 Ilość wyświetleń1919 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Wysoka efektywność nawożenia roślin nawozami wieloskładnikowymi mieszanymi w dużym stopniu uzależniona jest od prawidłowego wymieszania nawozów pojedynczych. Podczas przygotowywania mieszanek nawozowych należy brać pod uwagę właściwości fizykochemiczne nawozów, a także oddziaływania między nawozami, które mogą prowadzić do pogorszenia właściwości nawozu mieszanego.

Można mieszać ze sobą nawozy o zbliżonej wielkości oraz kształcie, a także o podobnej masie usypowej, co będzie zapobiegać rozwarstwieniu mieszaniny w czasie transportu czy wysiewu, a jednocześnie zapewni prawidłową równomierną aplikację składników nawozowych. Z kolei biorąc pod uwagę zdolność nawozu do pochłaniania wilgoci nawozy o różnej higroskopijności należy mieszać bezpośrednio przed wysiewem, co zapobiegnie uwilgotnieniu czy zbryleniu nawozu.

 
Powinno się również mieszać ze sobą nawozy wysiewane w podobnym terminie.
 

Jakich błędów unikać?

Aby uniknąć strat azotu w formie amoniaku nie należy mieszać nawozów zawierających azot amonowy z nawozami o odczynie zasadowym, albo z nawozami, które zawierają węglany. Z kolei w celu uniknięcia strat azotu w formie tlenków nie powinno się mieszać nawozów zawierających azot w postaci saletrzanej z superfosfatami. Aby uniknąć uwstecznienia związków fosforu nie należy mieszać superfosfatów czy fosforanu amonu (a więc nawozów zawierających fosforany rozpuszczalne w wodzie) z saletrzakami i mączkami fosforowymi, czyli nawozami o odczynie alkalicznym lub zawierającymi aktywny węglan wapnia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5030/agriculture-1359862-1280_nmedium.jpg

Niemiecki rząd zatwierdza przepisy zakazujące stosowania glifosatu od 2024 roku

Niemieccy producenci będą musieli stopniowo ograniczać stosowanie glifosatu i całkowicie go zaprzestać, począwszy od 2024 r., aby zachować czyste siedliska dla owadów zapylających.

Unia Europejska
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Wiślica
piątek, 2 Kwiecień 2021
6°C
2°C
min
11°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.