Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Jak stosować obornik?

Data2022-10-04 Ilość wyświetleń408 wyświetleń
W celu ograniczenia strat azotu z obornika należy go zaraz po zastosowaniu jak najszybciej przyorać.
W celu ograniczenia strat azotu z obornika należy go zaraz po zastosowaniu jak najszybciej przyorać.

Obornik powinien być stosowany pod rośliny o długim okresie wegetacji, które dobrze reagują na nawożenie organiczne. Do tej grupy roślin należą buraki, ziemniaki, rzepak i kukurydza uprawiana na silos. Pod buraki zalecana dawka obornika wynosi 35 t/ha, pod ziemniaki 30 t/ha, pod kukurydzę 25 – 30 t/ha, natomiast pod zboża od 20 do 25 t/ha.

Obornik może być stosowany w terminie wiosennym i jesiennym. Termin stosowania nawozu zależy w znacznym stopniu od warunków glebowo-klimatycznych, w tym od kategorii agronomicznej gleby i ukształtowania terenu oraz od uprawianej rośliny. Na glebach ciężkich i średnio ciężkich zalecane jest stosowanie obornika w okresie jesiennym, z kolei na glebach lekkich w okresie wiosennym.
 
Szybkie przeoranie obornika ogranicza straty azotu w efekcie ulatniania się amoniaku, które mogą wynosić od 10 do 15%.
 
Na glebach lekkich głębokość przyorania obornika wynosi 20 cm, z kolei w przypadku gleb zwięzłych do 15 cm. Większe straty azotu występują przy jego stosowaniu jesienią niż wiosną oraz z gleb lekkich niż ciężkich. W przypadku pól uprawnych znajdujących się w zlewniach jezior nie powinno się stosować obornika jesienią, ponieważ w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną straty azotu w efekcie wymywania mogą dochodzić nawet do 35%. Z kolei przy aplikacji obornika w okresie wiosennym straty azotu mieszczą się w przedziale od 5 do 9%.

Działanie nawozowe obornika zależy od szybkości mineralizacji substancji organicznej, przy czym rozkład tego nawozu w glebach lekkich ma miejsce w ciągu 1 – 2 lat, zaś w glebach zwięzłych w okresie od 3 do 4 lat. Ogólnie przyjmuje się, że wykorzystanie azotu przez rośliny z obornika w pierwszym roku wynosi 20 – 40%, zaś w latach następnych 35 – 40%. W przypadku fosforu kształtuje się na poziomie 20 – 25% w pierwszym roku i 65 – 70% w kolejnych latach. Wykorzystanie potasu z obornika przez rośliny w pierwszym roku po zastosowaniu nawozu wynosi 30%, zaś w następnych latach od 60 do 90%. Na glebach lżejszych dochodzi do szybszej mineralizacji obornika niż w przypadku gleb cięższych, a uwalniany do środowiska glebowego azot jest w mniejszym stopniu wykorzystany przez rośliny w porównaniu do azotu uwolnionego w procesie mineralizacji na glebach zwięźlejszych.

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie
>>>