Porady ekspertów

Nawożenie, Gleba, Informacje

Jak szybko i jak mocno wapnowanie zwiększa pH gleby?

Data2017-02-07 Ilość wyświetleń2932 wyświetleń

Im bardziej rozdrobniony nawóz,tym większa powierzchnia kontaktu nawozu z glebą a przez co szybciej on zadziała.
Im bardziej rozdrobniony nawóz,tym większa powierzchnia kontaktu nawozu z glebą a przez co szybciej on zadziała.


Zakwaszenie gleb

Średnia wartość pHKCl gleb ornych w Polsce wynosiła w 2010 roku 5,5 (przy zakresie 3,7-8,0) [4]. Gleby bardzo kwaśne i kwaśne stanowiły ponad 50% wszystkich przebadanych próbek, ok. 30% stanowiły gleby lekko kwaśne. Zakwaszenie gleb w kraju wynika nie tylko z oddziaływania czynników naturalnych (warunków klimatycznych – wymywania składników zasadowych, procesów biologicznych zachodzących w glebie – oddychania, nitryfikacji, właściwości skały macierzystej), ale jest także skutkiem działalności człowieka (stosowania nawozów azotowych, zanieczyszczenia powietrza związkami kwasotwórczymi, odprowadzania kationów zasadowych z plonami roślin).

Wapnowanie

Aby ustalić dawkę wapna, należy znać kategorię agronomiczną i wartość pH gleby. Inne metody wymagają wykonania dodatkowych analiz laboratoryjnych, aby dokładniej scharakteryzować właściwości gleby. Dawkę wapna można także ustalić na podstawie wartości kwasowości hydrolitycznej (Hh) gleby, czyli kwasowości wywołanej przez jony kwaśne obecne w roztworze glebowym oraz związane z kompleksem sorpcyjnym. W tej metodzie liczymy, ile dokładnie jonów wapnia potrzebnych jest do neutralizacji jonów wodorowych obecnych w glebie. Jeśli kwasowość gleby jest wysoka, obliczona dawka wapna może być tak duża, że niemożliwe będzie jej zastosowanie w ramach jednego zabiegu.

Skuteczność wapnowania

To, jak szybko i jak mocno wapnowanie zmieni wartość pH gleby, zależy od właściwości gleby i nawozu (oraz oczywiście jego dawki), warunków pogodowych oraz techniki nawożenia. Najważniejsze czynniki zebrano w tabeli, a pod tabelą przedstawiono konkretne przykłady skuteczności wapnowania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Monika Tabak


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Niekorzystne warunki pogodowe przyczyniły się do spadku zbiorów brzoskwiń i nektarynek

W bieżącym sezonie zbiory brzoskwiń i nektarynek w krajach Unii Europejskiej będą o ponad 6% niższe niż w sezonie 2015/2016. Spadek dotyczyć będzie także eksportu, konsumpcji i przetwórstwa.

Nawożenie

Sytuacja na chińskim rynku jabłek

Z informacji podanych przez chińskie ministerstwo rolnictwa zbiory jabłek w 2014 roku będą o 4 mln ton niższe niż w roku ubiegłym.

Nawożenie

DG Agri podnosi prognozy produkcji rzepaku w UE

Jak wynika z najnowszej agendy Komisji DG Agri, w sezonie 2016/2017 zbiory rzepaku w Unii Europejskiej wyniosły 19,9 mln ton. Pomimo, iż prognozy te są w dalszym ciągu wyraźnie niższe od ubiegłorocznej produkcji, to o 0,5 mln ton przewyższają wcześniejsze szacunki zakładające zbiory na poziomie 19,4 mln ton.Oznacza to zatem zatrzymanie pewnego rodzaju trendu spadkowego, który występował w ostatnich prognozach.

Nawożenie

Tydzień zwyżek na światowych giełdach

Miniony tydzień na giełdowym rynku zbóż był zwyżkowy zarówno w Europie, jak i za oceanem.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Przytoczno
wtorek, 28 Marzec 2017
niewielkie zachmurzenie
10°C
6°C
min
14°C
max
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Nawozy azotowe

Salmag z borem®
N(CaMg) 27,5-(3,5-4) z borem (B) 0,2%