Porady ekspertów

Nawożenie, Gleba, Informacje

Jak szybko i jak mocno wapnowanie zwiększa pH gleby?

Data19 dni temu Ilość wyświetleń2215 wyświetleń

Im bardziej rozdrobniony nawóz,tym większa powierzchnia kontaktu nawozu z glebą a przez co szybciej on zadziała.
Im bardziej rozdrobniony nawóz,tym większa powierzchnia kontaktu nawozu z glebą a przez co szybciej on zadziała.


Zakwaszenie gleb

Średnia wartość pHKCl gleb ornych w Polsce wynosiła w 2010 roku 5,5 (przy zakresie 3,7-8,0) [4]. Gleby bardzo kwaśne i kwaśne stanowiły ponad 50% wszystkich przebadanych próbek, ok. 30% stanowiły gleby lekko kwaśne. Zakwaszenie gleb w kraju wynika nie tylko z oddziaływania czynników naturalnych (warunków klimatycznych – wymywania składników zasadowych, procesów biologicznych zachodzących w glebie – oddychania, nitryfikacji, właściwości skały macierzystej), ale jest także skutkiem działalności człowieka (stosowania nawozów azotowych, zanieczyszczenia powietrza związkami kwasotwórczymi, odprowadzania kationów zasadowych z plonami roślin).

Wapnowanie

Aby ustalić dawkę wapna, należy znać kategorię agronomiczną i wartość pH gleby. Inne metody wymagają wykonania dodatkowych analiz laboratoryjnych, aby dokładniej scharakteryzować właściwości gleby. Dawkę wapna można także ustalić na podstawie wartości kwasowości hydrolitycznej (Hh) gleby, czyli kwasowości wywołanej przez jony kwaśne obecne w roztworze glebowym oraz związane z kompleksem sorpcyjnym. W tej metodzie liczymy, ile dokładnie jonów wapnia potrzebnych jest do neutralizacji jonów wodorowych obecnych w glebie. Jeśli kwasowość gleby jest wysoka, obliczona dawka wapna może być tak duża, że niemożliwe będzie jej zastosowanie w ramach jednego zabiegu.

Skuteczność wapnowania

To, jak szybko i jak mocno wapnowanie zmieni wartość pH gleby, zależy od właściwości gleby i nawozu (oraz oczywiście jego dawki), warunków pogodowych oraz techniki nawożenia. Najważniejsze czynniki zebrano w tabeli, a pod tabelą przedstawiono konkretne przykłady skuteczności wapnowania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Monika Tabak


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Roczna światowa produkcja bananów przekracza 110 mln ton. Ponad 25% tych owoców zbiera się w Indiach

W ostatniej dekadzie obserwuje się dynamiczny wzrost produkcji bananów na świecie. Globalne zbiory szacuje się na ponad 110 mln ton, z których niespełna 30 mln ton zbieranych jest w Indiach.

Nawożenie

Światowe zbiory pomidorów w 2015 r. sięgną 42,4 mln ton

Według najnowszych prognoz World Processing Tomato Council (WPTC) w 2015 roku zbiory pomidorów przemysłowych na świecie mogą sięgnąć 42,24 mln ton. Szacunkowe dane zakładają zatem 6-procentowy wzrost globalnej produkcji pomidorów. Warto bowiem nadmienić, iż w ubiegłym roku zbiory sięgnęły 39,89 mln ton.

Nawożenie

Dobre zbiory cytryn w UE w sezonie 2014/2015

Według USDA, w bieżącym sezonie produkcja cytryn w Unii Europejskiej ukształtuje się na poziomie 1,53 mln ton. Wynik ten jest zatem o 16% wyższy wobec poprzedniego sezonu, kiedy to zbiory wyniosły 1,31 mln ton.

Nawożenie

Tegoroczne zbiory kukurydzy niższe o 24%

Jak wskazują najnowsze szacunki Strategie Grains (SG), zbiory kukurydzy w sezonie 2015/2016 ukształtują się na poziomie 57,4 mln ton, tj. o 2,2 mln ton poniżej wcześniejszych prognoz. W stosunku do poprzedniego sezonu unijna produkcja kukurydzy będzie niższa o 24%.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Uście Gorlickie
niedziela, 26 Luty 2017
umiarkowane zachmurzenie
1°C
-5°C
min
7°C
max
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Nawozy wieloskładnikowe

POLIFOSKA® KRZEM
NPK(S) 6-12-34-(10)