Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Rośliny
Jak zwiększyć efektywność azotu, nawożąc Ca, Mg i S


do ulubionych
z ulubionych

Aby poprawić efektywność azotu, warto zadbać o odpowiednie zaopatrzenie roślin w wapń, magnez i siarkę.
Skutkuje to:
- wzrostem plonu,
- zwiększeniem zawartości białka,
- poprawą jakości białka,
- zmniejszeniem zawartości niebiałkowych połączeń azotu (azotanów, wolnych aminokwasów, amidów),
- u roślin motylkowatych – silną symbiozą z bakteriami brodawkowymi.
Poprawa efektywności azotu jest skutkiem zwiększenia pobrania tego pierwiastka z gleby, ale także jego wydajnego przekształcenia w biomasę roślin, i to z zachowaniem wysokiej jakości plonu.
Ca – wapń
Wapnowanie reguluje dostępność składników pokarmowych w glebie, w ten sposób wpływając na proces pobierania azotu (przyswajalność azotu w warunkach silnego zakwaszenia jest mała). Ponadto, przy dużym zakwaszeniu pojawia się glin wymienny, uszkadzający korzenie roślin. Zwiększa się także ryzyko strat azotu na drodze wymywania azotanów z gleb. Wapnowanie ogranicza denitryfikację, a intensyfikuje procesy mineralizacji i nitryfikacji.
Wpływ wapnia na przemiany azotu nie ogranicza się do regulacji przyswajalności składników pokarmowych obecnych w glebie. Wapń reguluje także wzrost systemu korzeniowego, przez to wpływając na intensywność pobierania składników pokarmowych. Ponadto wapń kontroluje równowagę kwasowo-zasadową w komórkach, wpływając na pobieranie azotanów. Wapń bierze także udział w procesie powstawania brodawek korzeniowych u roślin motylkowatych (bobowatych).
Mg – magnez
Magnez to kolejny pierwiastek, który bierze udział w procesach kontrolujących gospodarkę azotem, w tym syntezę białek. Magnez to aktywator wielu enzymów, reguluje też funkcjonowanie systemu korzeniowego. Magnez wpływa także na sam proces pobierania azotu (również poprzez poprawę właściwości gleby – ograniczenie niekorzystnego wpływu zakwaszenia) i jego transportu w tkankach roślinnych. Oczywiście wpływ magnezu można rozpatrywać też szerzej, jako regulację szerokiej grupy procesów zachodzących w roślinach. Bardzo ważny jest wpływ magnezu na fotosyntezę (Mg występuje w chlorofilu).
Pełny dostęp
Pełny dostęp
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Europejska produkcja rolna spadnie o 56,13 mln ton do 2030 r.
W 2019 roku na rolnictwo ekologiczne przeznaczono prawie 12,5 mln hektarów z 156,7 mln hektarów przeznaczonych na rolnictwo, czyli 8% całkowitej powierzchni.

min
max