Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Jaką formę azotu wybrać?

Data2020-03-16 Ilość wyświetleń1125 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W nawozach azot obecny jest w trzech formach, a mianowicie w formie azotanowej (saletrzanej – N-NO3-), amonowej (N-NH4+) i amidowej (N-NH2). Każda z tych form charakteryzuje się innym sposobem działania. Jednak zastosowanie odpowiedniej formy azotu uzależnione jest przede wszystkim od aktualnych potrzeb roślin. Wiosną najlepiej jest stosować dwie różne formy azotu, na przykład formę azotanową i amonową.

Forma azotanowa azotu jest formą typowo pogłówną. Charakteryzuje się szybkim działaniem, stąd też roślina w krótkim czasie zaopatrzona jest w azot. Przyjmuje się, że jest to forma na uzupełnienie, a nie na aplikację dużej dawki azotu, gdyż działa ona szybko, ale w krótkim czasie. Forma ta działa lepiej w wyższych temperaturach. Atutem tej formy azotu jest brak konieczności mieszania jej z glebą. Niemniej jednak azot azotanowy łatwo ulega stratom w wyniku wymycia w głąb profilu glebowego. Może również przyczynić się do zmniejszenia mrozoodporności roślin, gdyż wpływa na większe uwodnienie tkanek roślin. Dlatego też nie powinien być stosowany w okresie jesiennym. Azot azotanowy sprzyja pobieraniu przez rośliny potasu, magnezu i wapnia. Dodatnio na nawożenie formą azotanową reagują buraki cukrowe.

Z kolei forma amonowa azotu jest formą typowo przedsiewną. Jest wolniej pobierana przez rośliny i może być zatrzymywana w glebie. Po aplikacji wskazane jest jej wymieszanie z glebą. Forma ta dobrze działa również w niskich temperaturach. Warto pamiętać, że w glebach o odczynie obojętnym forma amonowa jest lepiej pobierana przez rośliny niż forma azotanowa. Forma amonowa przyczynia się do rozwoju systemu korzeniowego oraz wpływa korzystnie na pobieranie przez rośliny fosforu, siarki i boru. Jest ona preferowana np. przez kukurydzę i ziemniaki.
 
Najdłuższemu rozkładowi w glebie podlega forma amidowa azotu, która musi przekształcić się do formy amonowej, a w dalszej kolejności może przejść do formy azotanowej. Po aplikacji konieczne jest jej wymieszanie z glebą.
 
Przejście formy amidowej w formę dostępną dla roślin wymaga wody i odpowiedniej temperatury. Przy temperaturze 5ºC azot amidowy przechodzi do formy amonowej w ciągu około dwóch tygodni, zaś przy temperaturze około 10ºC proces ten zachodzi w ciągu około 8 dni. Forma ta efektywniej więc działa w wyższych temperaturach. Zaletą tej formy azotu jest udostępnianie roślinom azotu przez długi okres czasu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4719/potato-947588-1280_nmedium.jpg

W ciągu ośmiu miesięcy Ukraina sześciokrotnie zwiększyła import ziemniaków

Import na Ukrainę świeżych lub schłodzonych ziemniaków w okresie styczeń-sierpień 2020 r. wyniósł 51,27 mln USD, czyli 6 razy więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

Warzywa
upload/nawozenie/12/kukurydza2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Siennica Różana
piątek, 30 Październik 2020
8°C
6°C
min
11°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.