Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Jakie jest wykorzystanie makroskładników z nawozów?

Data2019-12-03 Ilość wyświetleń555 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Istotnym elementem produkcji roślinnej są nakłady ponoszone na nawożenie. Szacuje się, że wzrost plonów w ponad 50% warunkowany jest właściwym zaopatrzeniem roślin w składniki pokarmowe. 25% wzrost plonowania przypisuje się genetyce i hodowli roślin, zaś 20% przypada na inne czynniki, takie jak zabiegi agrotechniczne. Należy pamiętać, że tylko część składnika pokarmowego, dostarczonego do gleby w formie nawozu, może być pobrana przez roślinę, co wynika z szeregu procesów jakim podlegają pierwiastki w środowisku glebowym.

Szacuje się, że wykorzystanie przez rośliny azotu wprowadzonego do gleby waha się w granicach od 33 do 50%. Wykorzystanie fosforu i potasu jest warunkowane procesami glebowymi prowadzącymi do przejścia tych pierwiastków w formy mało mobilne, a więc trudno przyswajalne dla roślin. Analizując wykorzystanie tych pierwiastków z nawozów konieczne jest uwzględnienie czynnika jakim jest czas. W przypadku fosforu jego wykorzystanie w ciągu roku najczęściej nie przekracza 25%. Natomiast w przeciągu kilku lat mieści się w przedziale od 50 do 75%. W ciągu roku średnie wykorzystanie potasu mieści się w granicach od 50 do 60%. Sytuacja taka ma miejsce przy zastosowaniu nawozu na glebę bardzo ubogą w ten pierwiastek. Z kolei w cyklu kilkuletnim wykorzystanie tego składnika nawozowego przyjmuje się na poziomie od 75 do 90%.

Azot stanowi najbardziej plonotwórczy składnik nawozowy, stąd też efektywność jego wykorzystania z nawozów warunkuje odpowiedni plon roślin. Wykorzystanie azotu nawozowego wynika między innymi ze stopnia odżywienia roślin innymi składnikami, takimi jak potas, magnez, siarka, czy mikroskładniki (żelazo, molibden, kobalt). Deficyt potasu znacząco zmniejsza pobieranie azotu. Podobnie niedobór magnezu, czy siarki wpływa negatywnie na gospodarkę azotową roślin, ograniczając wbudowywanie azotu mineralnego w białka.

 
Mikroskładniki z kolei odpowiadają za wykorzystanie azotu, szczególnie w warunkach intensywnej uprawy roślin, będąc katalizatorami wielu procesów enzymatycznych w metabolizmie azotowym roślin.
 
Gaj R. 2013. Efektywne wykorzystanie składników mineralnych z nawozów we współczesnym rolnictwie. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w maju 2018

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w maju 2018 roku nadal odznaczały się w saletrzaku, niższe były ceny azotu w saletrze amonowej, a najmniejsze w moczniku.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie
Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Rośliny
upload/newsy/4134/greengrocers-1468809-1280_nmedium.jpg

Rośliny i produkty roślinne dostarczane do UE będą musiały mieć świadectwa fitosanitarne

Świadectwa fitosanitarne będą musiały być dołączone do większości roślin i produktów roślinnych - w tym niektórych produktów żywnościowych - wjeżdżających do krajów Unii Europejskiej już od 14 grudnia bieżącego roku.

Unia Europejska
upload/nawozenie/12/kukurydza2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Nowy Targ
niedziela, 26 Styczeń 2020
-2°C
-5°C
min
1°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.