Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Jakie jest wykorzystanie makroskładników z nawozów?

Data2019-12-03 Ilość wyświetleń1713 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Istotnym elementem produkcji roślinnej są nakłady ponoszone na nawożenie. Szacuje się, że wzrost plonów w ponad 50% warunkowany jest właściwym zaopatrzeniem roślin w składniki pokarmowe. 25% wzrost plonowania przypisuje się genetyce i hodowli roślin, zaś 20% przypada na inne czynniki, takie jak zabiegi agrotechniczne. Należy pamiętać, że tylko część składnika pokarmowego, dostarczonego do gleby w formie nawozu, może być pobrana przez roślinę, co wynika z szeregu procesów jakim podlegają pierwiastki w środowisku glebowym.

Szacuje się, że wykorzystanie przez rośliny azotu wprowadzonego do gleby waha się w granicach od 33 do 50%. Wykorzystanie fosforu i potasu jest warunkowane procesami glebowymi prowadzącymi do przejścia tych pierwiastków w formy mało mobilne, a więc trudno przyswajalne dla roślin. Analizując wykorzystanie tych pierwiastków z nawozów konieczne jest uwzględnienie czynnika jakim jest czas. W przypadku fosforu jego wykorzystanie w ciągu roku najczęściej nie przekracza 25%. Natomiast w przeciągu kilku lat mieści się w przedziale od 50 do 75%. W ciągu roku średnie wykorzystanie potasu mieści się w granicach od 50 do 60%. Sytuacja taka ma miejsce przy zastosowaniu nawozu na glebę bardzo ubogą w ten pierwiastek. Z kolei w cyklu kilkuletnim wykorzystanie tego składnika nawozowego przyjmuje się na poziomie od 75 do 90%.

Azot stanowi najbardziej plonotwórczy składnik nawozowy, stąd też efektywność jego wykorzystania z nawozów warunkuje odpowiedni plon roślin. Wykorzystanie azotu nawozowego wynika między innymi ze stopnia odżywienia roślin innymi składnikami, takimi jak potas, magnez, siarka, czy mikroskładniki (żelazo, molibden, kobalt). Deficyt potasu znacząco zmniejsza pobieranie azotu. Podobnie niedobór magnezu, czy siarki wpływa negatywnie na gospodarkę azotową roślin, ograniczając wbudowywanie azotu mineralnego w białka.

 
Mikroskładniki z kolei odpowiadają za wykorzystanie azotu, szczególnie w warunkach intensywnej uprawy roślin, będąc katalizatorami wielu procesów enzymatycznych w metabolizmie azotowym roślin.
 
Gaj R. 2013. Efektywne wykorzystanie składników mineralnych z nawozów we współczesnym rolnictwie. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5588/lemons-1485496-1280_nmedium.jpg

Eksport cytryn z Uzbekistanu spadł o 37%

W okresie styczeń-październik 2021 r. wielkość eksportu cytryn z Uzbekistanu w ujęciu ilości zmniejszyła się o 37% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r., ale okazał się o prawie 6% wyższy niż w tym samym okresie w 2019 r.

Owoce
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Jeżowe
czwartek, 2 Grudzień 2021
5°C
3°C
min
8°C
max
0