Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Jakie są fazy krytyczne pobierania magnezu przez rośliny?

Data2020-02-02 Ilość wyświetleń1489 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

W przypadku roślin ozimych wyróżnia się trzy główne okresy zapotrzebowania roślin na magnez. Pierwszym z nich jest początkowy okres rozwojowy związany z tworzeniem systemu korzeniowego roślin, w przypadku którego ujawnia się silne współdziałanie magnezu z fosforem. Drugim – ruszenie wegetacji wiosennej, czyli krzewienie i rozbudowa systemu korzeniowego roślin, zaś trzecim – okres dojrzewania roślin.

W przypadku roślin jarych krytyczne zapotrzebowanie na magnez występuje w początkowych fazach rozwojowych oraz w fazie dojrzewania. Należy pamiętać, iż bardzo wcześnie ujawniają się pierwsze objawy niedoboru magnezu. W przypadku zbóż, szczególnie na glebach lekkich, obserwuje się jaśniejsze przebarwienia na drugim czy pierwszym liściu. Z czasem w miarę wydłużania systemu korzeniowego roślin i pobierania przez nie magnezu z głębszych warstw gleby, dochodzi do zanikania objawów niedoboru tego pierwiastka. Z kolei niedobór magnezu w okresie strzelania w źdźbło prowadzi do zahamowania wzrostu roślin oraz redukcji liczby kłosów i ziarniaków w kłosie. Istotna rola magnezu ujawnia się w fazie nalewania ziarna, gdyż pierwiastek ten wpływa na przemieszczanie się cukrów do kłosów zbóż, a tym samym na akumulację skrobi w ziarniakach, co w konsekwencji przekłada się na ich masę.
 
Magnez oddziałuje również na transport azotu, który został pobrany i zakumulowany przez rośliny do fazy kwitnienia.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5669/cereals-6338774-1280_nmedium.jpg

Wysokie tempo wysyłki unijnej pszenicy

Od początku bieżącego sezonu poza Unię Europejską wywieziono 13,36 mln ton pszenicy miękkiej w odniesieniu do 12,69 mln ton niż sezon wcześniej.

Zboża
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Bolesławic
piątek, 28 Styczeń 2022
2°C
0°C
min
4°C
max
0