Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Jesienne nawożenie chmielu – o czym należy pamiętać

Data2019-09-09 Ilość wyświetleń1357 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Ważnym zabiegiem w uprawie chmielu jest nawożenie. Chmiel należy do roślin o stosunkowo dużych wymaganiach pokarmowych. Przyjmuje się, że z plonem szyszek w wysokości 2 t odprowadzane jest z 1 ha plantacji około 150 kg N, 45 kg P2O5, 160 kg K2O, 40 kg MgO,   24 kg S i 190 kg CaO.

Jesienią jednorazowo należy zastosować nawozy fosforowe i potasowe. Ważne jest ich dokładne wymieszanie z warstwą orną gleby. W przypadku gleb ciężkich z wysoką zawartością próchnicy, nawożenie fosforowo-potasowe można stosować w podwójnej dawce raz na dwa lata. Z kolei na glebach lekkich zaleca się nawożenie w dwóch dawkach w okresie jesiennym oraz w okresie wiosennym, przed lub bezpośrednio po cięciu karp. Najkorzystniejszą formą nawozów potasowych jest siarczan potasu. Nawozy chlorkowe (sól potasową) można stosować jedynie w okresie jesiennym. Ustalając dawki nawozowe należy uwzględnić zarówno zasobność gleby, przewidywane plony szyszek, jak i ewentualne ilości składników wprowadzanych z nawożeniem naturalnym.

Corocznie chmiel pobiera duże ilości wapnia, dlatego też niezwykle ważne jest uzupełnianie tego składnika poprzez wapnowanie. Optymalnym terminem jest wczesna jesień, po zakończeniu zbioru szyszek. Nawozy po wysianiu na powierzchnię plantacji miesza się z glebą kultywatorem. Na glebach zwięźlejszych zalecane jest stosowanie formy tlenkowej nawozów wapniowych, z kolei na glebach lżejszych – formy węglanowej.

W nawożeniu chmielu ważną rolę odgrywają nawozy naturalne. Najczęściej, co 2 – 3 lata w okresie jesiennym, stosuje się obornik. Średnio z dawką 30 t obornika, która jest zalecana w przypadku chmielu, do gleby wnoszone jest około 140 – 160 kg N, 85 – 135 kg P2O5, 195 – 270 kg K2O oraz 45 – 55 kg MgO. Godne polecenia są również nawozy zielone, które wzbogacają glebę w składniki pokarmowe oraz korzystnie wpływają na jej stan sanitarny. W przypadku roślin jarych zaleca się szczególnie gorczycę i facelię, które wysiewa się w międzyrzędzia chmielu 2 tygodnie przed zbiorami. Z kolei z poplonów ozimych – żyto, czy żyto z wyką.
 
Przy jesiennym nawożeniu chmielu należy pamiętać o zachowaniu co najmniej 3 tygodniowego odstępu pomiędzy wapnowaniem a nawożeniem fosforowo-potasowym lub nawożeniem obornikiem.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5075/tomatoes-at-little-rock-market-3901491-1280_nmedium.jpg

Ukraińscy inspektorzy fitosanitarni wykryli szkodniki w partii tureckich pomidorów

Podczas kontroli fitosanitarnej około 8,39 ton importowanych pomidorów z Turcji, urzędnicy znaleźli podlegający przepisom organizm kwarantanny, znany jako południowoamerykańska ćma pomidorowa (Tuta absoluta).

Warzywa
upload/nawozenie/19/ziemniak_medium.jpg
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Piaski
poniedziałek, 10 Maj 2021
16°C
10°C
min
22°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.