Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Jesienne nawożenie mocznikiem

Data2019-09-22 Ilość wyświetleń688 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Jednym z najbardziej uniwersalnych nawozów do stosowania doglebowego i dolistnego jest mocznik, będący cennym źródłem azotu w formie amidowej. Efektywność pobierania przez rośliny azotu przy aplikacji dolistnej jest znacznie wyższa niż przy zastosowaniu doglebowym. W efekcie tego zużycie nawozów w przeliczeniu na jednostkę powierzchni jest wielokrotnie niższe niż przy nawożeniu doglebowym.

Jesienne stosowanie mocznika w uprawach sadowniczych ma dwojakiego rodzaju zastosowanie, a mianowicie jako zabieg zasilający w azot oraz zabieg fitosanitarny. Celem zabiegu zasilającego jest poprawa jakości i kondycji roślin oraz zwiększenie mrozoodporności pąków kwiatowych. Jesienna dolistna aplikacja mocznika przyczynia się do szybkiego przemieszczania się azotu do organów zimujących (pędów), tworząc tym samym zapasy pierwiastka, które wczesną wiosną są szybko i łatwo dostępne dla roślin. Wpływa to w istotny sposób na intensywny wzrost i rozwój drzew. Warto pamiętać, że panująca w okresie wiosennym niska temperatura znacznie ogranicza aktywność systemu korzeniowego roślin. Dlatego też wczesną wiosną około 70% azotu wykorzystywanego przez drzewa stanowi azot uruchamiany z rezerw zgromadzonych jesienią.
 
W przypadku zabiegu fitosanitarnego najlepszym terminem na jego wykonanie jest koniec października, czyli okres po pierwszych przymrozkach, w początkowym okresie opadania liści, kiedy jeszcze 95% liści znajduje się na drzewach.
 
Ma on na celu powstrzymanie rozwoju choroby oraz ograniczenie w kolejnym sezonie wegetacyjnym infekcji pierwotnej parcha jabłoni, który stanowi jedną z najczęstszych chorób wywołanych przez grzyba Venturia inaequalis.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4528/cotton-3760799-1280_nmedium.jpg

Światowe zapasy bawełny najwyższe od 6 lat

Najnowsze prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) dotyczące bawełny w sezonie 2020/2021 wskazują, że globalne zapasy bawełny są najwyższe od 6 lat.

Rośliny
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Wyry
wtorek, 7 Lipiec 2020
16°C
13°C
min
19°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.