Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Rośliny oleiste, Zboża
Kiedy i jak nawozić rzepak azotem?


do ulubionych
z ulubionych

Tegoroczna pogoda nie rozpieszcza rolników, choć mamy dopiero pierwsze dni lutego, to za oknami przedwiośnie. Takie warunki atmosferyczne powodują dezorientacje i wszyscy zastanawiamy się, jak postępować, czy już wysiewać nawozy?
Stan plantacji rzepaku
W chwili obecnej najważniejszą czynnością jest odpowiednia ocena stanu plantacji, pomocny może być artykuł „Przyszłość plantacji rzepaku – konieczna wnikliwa analiza”. Trzeba również pamiętać, że na plantacjach na których przed siewem przyorano słomę, należy zwiększyć dawkę azotu, ponieważ w warunkach suszy słoma nie została rozłożona, a proces ten następuje teraz.
Zapotrzebowanie rzepaku na azot
Chcąc ustalić wysokość wiosennych dawek azotu należy całkowite zapotrzebowanie rzepaku na azot pomniejszyć o azot już pobrany przez rośliny oraz azot dostępny z gleby (Nmin + Nmob).
Ile azotu rzepak pobrał jesienią?
Szacuje się, że przy obsadzie 50 roślin/m2 w fazie 4 liści, rzepak pobrał 12 kg N/ha (norma wysiewu 50 szt./m2). Jest to rzepak słaby.
Jeśli rzepak wytworzył:
- 8 liści jesienią, a norma wysiewu to- 40 nasion/m2 to pobrał ok. 65 kg N/ha,
- 10-12 liści, 35 nasion/m2 to pobrał ok. 80 kg N/ha,
- 12 liści, 35 nasion/m2 to pobrał ok. 100 kg N/ha,
Natomiast jeśli rzepak ma więcej niż 12 liści (norma wysiewu 35 nasion/m2) to jest bardzo mocny, wręcz lekko wybujały i należy taką plantację przyhamować. Taki rzepak pobrał ponad 110 kg N/ha. Jeśli roślinom kapustowatym, a do tej rodziny należy rzepak dostarczymy zbyt wysokie ilości azotu, wówczas rosną one w liście, „zapominając” o fazie generatywnej.
Jakie czynniki wpływają na zawartość Nmin?
Duży wpływ na zawartość azotu mineralnego w glebie mają:
- niewykorzystany azot z przedplonu,
- ilość azotu uwolnionego z gleby,
- azot podany w nawożeniu (mineralnym i organicznym).
Na pobranie azotu przed zimą wpływa:
- ilość azotu jaka została zużyta na rozkład słomy z przedplonu,
- ilość azotu związana przez mikroorganizmy glebowe,
- denitryfikacja,
- ilość która została przemieszczona do głębszych warstw gleby,
- podsiąkanie kapilarne,
- ilość opadów,
z tego względu lepiej jest zbadać zawartość Nmin (w Stacji Chemiczno – Rolniczej) niż szacować!!!
Szacowanie ilość, a także tempa uwalniania azotu z materii organicznej jest skomplikowane. Na proces ten wpływa wiele czynników, m.in. temperatura i ilość opadów. Im wiosna jest cieplejsza tym tempo uwalniania azotu organicznego jest szybsze, lecz należy pamiętać, że w przypadku ciepłej i wczesnej wiosny azotu jest więcej, ale później jego zawartość w glebie spada. Jeśli natomiast wiosną jest chłodno, to pierwsza dawka azotu powinna być wyższa.
Jaki azot w I dawce?
W bieżącym sezonie tempo uwalniania azotu będzie najprawdopodobniej niższe niż zakładano. Ponadto wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli problem z niedoborem wody w glebie. Z tego powodu pierwszą dawkę nawozu azotowego należy możliwie przyspieszyć i zwiększyć nawet do 2/3 zakładanej całkowitej wiosennej dawki. Do nawożenia w bardzo wczesnych terminach (luty) należy wybrać nawozy, które w swoim składzie zawierają niewielkie ilości formy azotanowej, np. Saletrosan®26, bądź bazujące na amidowej lub amonowej formie azotu (niektóre nawozy zawierają zarówno formę amidową, jak i amonową), np.; Mocznik.pl®, PULREA®, PULSAR®, Polifoska®21, Siarczan Amonu AS21. Z powodzeniem można również wykorzystywać nawozy płynne, jak np. RSM®, RSM®S, PULASKA®.
Źródło: Opracowano na podstawie wykładu Dr. H. Schönberger - Seminaria z „top agrar Polska” N.U. Agrar GmbH – Opole, 08.01.2016r.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!
Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Ceny importowanych cukinii spadają na polskim rynku
Na polskim rynku hurtowym cukinii importowanej następuje kolejny spadek cen sprzedaży. Amplituda zmian na szczęście nie jest tak duża jak w drugiej połowie października br. Wszystko za sprawą problemów z zaopatrzeniem, jakich doświadczają producenci cukinii w Hiszpanii, kraju będącym największym europejskim dostawcą tego warzywa na polski rynek.

min
max