Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny

Kiedy mocznik, a kiedy saletra

Data2020-02-23 Ilość wyświetleń7379 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Większość rolników od lat najczęściej stosuje do nawożenia saletrę i mocznik. Zarówno mocznik (Pulrea) jak i saletra amonowa (Pulan, Zaksan) są nawozami uniwersalnymi i można je stosować pod wszystkie rośliny uprawne, przedsiewnie i pogłównie. Ale często przy zakupie rolnicy mają dylemat, co zastosować w wiosennym nawożeniu azotowym czy saletrę czy mocznik? Saletra ma 32(33)% N, a mocznik 46% N.

Co wybrać? Co lepsze będzie dla zbóż, a co dla rzepaku? Czy mocznik nie wymaga czasem zmieszania z glebą? Generalnie mocznik stanowi bardzo dobre źródło azotu dla zbóż, kukurydzy i ziemniaków. W mniejszym stopniu jednak nadaje się do nawożenia rzepaku i buraków – w uprawie tych gatunków bardziej efektywne będzie stosowanie saletry, a tylko część azotu w postaci mocznika.

Dlaczego? Startowa dawka azotu zazwyczaj najwcześniej wysiewana jest pod rzepak, często na jeszcze zmarzniętą glebę między końcem lutego a połową marca. Mocznik w niskiej temperaturze działa stosunkowo wolno a saletra bardzo szybko. Rozkład mocznika zawierającego azot w formie amidowej [(NH2)2CO + 2H2O → (NH4)2CO3)] i jego przyswajalność wymaga wyższej temperatury (powyżej 10°C hydroliza mocznika trwa 1-2 dni), w niskiej temperaturze – około 2 tygodni. W uprawie buraka Mocznik zastosowany wczesną wiosną, przed samym siewem, z uwagi na duże stężenie soli może źle wpływać na wschody roślin, jakość korzeni co w konsekwencji redukuje obsadę roślin. Wysokie stężenie soli z nawozu i uwalniany amoniak szczególnie w okresie suszy hamuje kiełkowanie nasion. Mocznik najbezpieczniej jest aplikować pod rzepak i buraki później, w drugiej dawce, choć w przypadku buraków zalecana bardziej jest saletra gdyż lepiej wpływa na jakość korzeni (za Szczepaniakiem).
 
Saletrę amonową - w I dawce pod rzepak i buraki.
Mocznik (bądź saletra) – w 1 i 2 dawce pod zboża, kukurydzę i ziemniaki.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie
Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4729/cube-5040933-1280_nmedium.jpg

Niższe ceny cukru na rynku krajowym

Na krajowym rynku zapotrzebowanie na cukier maleje, przy czym z uwagi na ograniczenia związane z epidemią przełożyło się to na nieznaczna obniżkę cen.

Z kraju
upload/nawozenie/12/kukurydza2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Orzysz
wtorek, 20 Październik 2020
6°C
3°C
min
10°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.