Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny

Kiedy mocznik, a kiedy saletra

Data2020-02-23 Ilość wyświetleń12629 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Większość rolników od lat najczęściej stosuje do nawożenia saletrę i mocznik. Zarówno mocznik (Pulrea) jak i saletra amonowa (Pulan, Zaksan) są nawozami uniwersalnymi i można je stosować pod wszystkie rośliny uprawne, przedsiewnie i pogłównie. Ale często przy zakupie rolnicy mają dylemat, co zastosować w wiosennym nawożeniu azotowym czy saletrę czy mocznik? Saletra ma 32(33)% N, a mocznik 46% N.

Co wybrać? Co lepsze będzie dla zbóż, a co dla rzepaku? Czy mocznik nie wymaga czasem zmieszania z glebą? Generalnie mocznik stanowi bardzo dobre źródło azotu dla zbóż, kukurydzy i ziemniaków. W mniejszym stopniu jednak nadaje się do nawożenia rzepaku i buraków – w uprawie tych gatunków bardziej efektywne będzie stosowanie saletry, a tylko część azotu w postaci mocznika.

Dlaczego? Startowa dawka azotu zazwyczaj najwcześniej wysiewana jest pod rzepak, często na jeszcze zmarzniętą glebę między końcem lutego a połową marca. Mocznik w niskiej temperaturze działa stosunkowo wolno a saletra bardzo szybko. Rozkład mocznika zawierającego azot w formie amidowej [(NH2)2CO + 2H2O → (NH4)2CO3)] i jego przyswajalność wymaga wyższej temperatury (powyżej 10°C hydroliza mocznika trwa 1-2 dni), w niskiej temperaturze – około 2 tygodni. W uprawie buraka Mocznik zastosowany wczesną wiosną, przed samym siewem, z uwagi na duże stężenie soli może źle wpływać na wschody roślin, jakość korzeni co w konsekwencji redukuje obsadę roślin. Wysokie stężenie soli z nawozu i uwalniany amoniak szczególnie w okresie suszy hamuje kiełkowanie nasion. Mocznik najbezpieczniej jest aplikować pod rzepak i buraki później, w drugiej dawce, choć w przypadku buraków zalecana bardziej jest saletra gdyż lepiej wpływa na jakość korzeni (za Szczepaniakiem).
 
Saletrę amonową - w I dawce pod rzepak i buraki.
Mocznik (bądź saletra) – w 1 i 2 dawce pod zboża, kukurydzę i ziemniaki.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5016/ch-4620081-1280_nmedium.jpg

Wzrost globalnych dostaw ryżu

Dostawy ryżu zwiększyły się o 0,8 mln ton do 682,3 mln ton, przede wszystkim z powodu wyższej produkcji ryżu w Indonezji, Sri Lance i Filipinach, ponieważ światowa produkcja wzrosła do rekordowego poziomu 504 mln ton.

Rośliny
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Sławno
piątek, 2 Kwiecień 2021
5°C
1°C
min
9°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.