Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Kiedy należy dokarmiać pozakorzeniowo?

Data2020-12-14 Ilość wyświetleń341 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Dokarmianie pozakorzeniowe roślin należy przeprowadzać w przypadku, gdy ograniczona jest aktywność korzeni, składnik pokarmowy występuje w glebie w formie trudno przyswajalnej dla roślin, antagonizm jonowy uniemożliwia pobieranie składnika, występuje ograniczone przemieszczanie się makro- lub mikroskładnika w roślinie czy też pojawiają się objawy jego niedoboru.

Ograniczona aktywność korzeni ma miejsce wówczas, gdy występują nadmiary lub niedobory wody w glebie bądź też w przypadku roślin ozimych czy wieloletnich w wyniku częściowego przemarznięcia korzeni podczas bezśnieżnej zimy oraz w okresie wiosennym przy zbyt niskiej temperaturze gleby. Nieprawidłowe działanie systemu korzeniowego roślin może wynikać również z ich uszkodzenia przez gryzonie. W warunkach niedoboru wody dochodzi do ograniczenia pobierania większości składników pokarmowych, jednakże ma to szczególne znaczenie w przypadku pierwiastków kumulowanych w powierzchniowych warstwach gleby.

W glebach o odczynie zasadowym magnez oraz większość mikroskładników przechodzi w formy trudno dostępne dla roślin. Na glebach silnie zakwaszonych względnie świeżo zwapnowanych dochodzi do uwstecznienia fosforu. Z kolei ograniczenie przyswajalności potasu dla roślin ma miejsce na glebach ciężkich, gdzie jest on silnie sorbowany przez części spławialne. Z rolniczego punktu widzenia największe znaczenie ma antagonizm jonowy między jonami potasu a magnezu, który ma miejsce między innymi przy intensywnym nawożeniu potasowym.

Ograniczone przemieszczanie się składników pokarmowych w roślinie może wystąpić przy jej częściowym uszkodzeniu i dotyczy szczególnie drzew z uszkodzonymi tkankami pni, konarów lub pędów. Im silniejsze jest uszkodzenie tym przemieszczanie składników do części nadziemnych roślin jest bardziej ograniczone. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu dokarmiania pozakorzeniowego roślin jest wystąpienie objawów niedoboru składnika pokarmowego na częściach wegetatywnych i/lub generatywnych roślin.
 
Wystąpienie wizualnych objawów niedoboru świadczy o bardzo niskiej zawartości w roślinie danego pierwiastka i wymaga jak najszybszego dostarczenia roślinom tego makro- lub mikroskładnika.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4937/zuckerstreuer-1131255-1280_nmedium.jpg

Globalna podaż i wykorzystanie cukru utrzymuje światowe ceny

Światowe ceny cukru, reprezentowane przez ceny kontraktów terminowych na cukier surowy i rafinowany, wykazały niewielki wzrost w ubiegłym roku, napędzany przez obawy produkcyjne w kilku głównych krajach, takich jak Tajlandia, Unia Europejska i Meksyk.

Ze świata
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Ostrów Mazowiecka
niedziela, 24 Styczeń 2021
1°C
0°C
min
3°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.