Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Kiedy potas ulega unieruchomieniu w glebie?

Data2021-04-04 Ilość wyświetleń399 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Potas wprowadzony do gleby z nawozami, jak również potas glebowy mogą w glebie ulegać unieruchomieniu, czyli niewymiennemu wiązaniu (zwanemu inaczej retrogradacją). Sytuacja taka ma miejsce szczególnie na glebach silnie wyczerpanych z tego składnika pokarmowego. Na ogół wiązanie niewymienne zachodzi silniej w głębszych warstwach gleby, które zawierają więcej iłu koloidalnego. Wraz ze zwiększaniem dawek potasu nawozowego ilość pierwiastka związanego maleje. Dodatkowo istotny wpływ na nasilenie wiązania potasu ma udział tego składnika w kompleksie sorpcyjnym gleby. Przyjmuje się, że przy zawartości potasu wymiennego nieprzekraczającej 4 – 4,5% pojemności sorpcyjnej zachodzi uwstecznienie potasu, który staje się niedostępny dla roślin. Z kolei powyżej tej wartości nie stwierdza się przechodzenia potasu w niewymienne formy niepobierane przez rośliny.

Intensywność procesu unieruchamiania potasu w glebie zależy również od warunków pogodowych, ujawniając się w okresach długotrwałych susz, kiedy to utrata wody z gleby prowadzi do zakleszczenia odwodnionych kationów potasu między pakietami minerału ilastego. Spośród minerałów ilastych dużą zdolnością do wiązania potasu charakteryzuje się illit, dzięki elastycznej budowie siatki krystalicznej i łatwości do rozszerzania i zwężania przestrzeni międzypakietowych.

Proces uwsteczniania potasu w glebie ma bardzo duże znaczenie w praktyce rolniczej, ponieważ doprowadzenie gleby uprawnej do stanu nadmiernego jej wyczerpania z przyswajalnych form potasu prowadzi do uwstecznienia potasu wprowadzanego do gleby w nawozach mineralnych. Oznacza to, że część dawki nawozowej potasu zostanie silnie związana w glebie, co doprowadzi do obniżenia ilości potasu bezpośrednio dostępnego dla roślin.
 
Szacuje się, że nawet do 30% potasu wprowadzonego do gleby w nawozach mineralnych może ulec unieruchomieniu stając się niedostępnym dla roślin.
 
.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5498/corn-5654288-1280_nmedium.jpg

W skupie jedynie za kukurydzę mniej o 2%

W dniach od 26 września do 3 października br. odnotowano wzrost większości cen zbóż w skupie. Jedynie kukurydza potaniała.

Zboża
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Zwierzyn
czwartek, 2 Grudzień 2021
2°C
-2°C
min
6°C
max
0