Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny

Kiedy warto sięgnąć po wapno magnezowe?

Data2021-07-22 Ilość wyświetleń1187 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Magnez jest bardzo ważnym składnikiem pokarmowym roślin, wchodzi w skład chlorofilu, barwnika niezbędnego w fotosyntezie oraz odgrywa rolę aktywatora w wielu reakcjach enzymatycznych. Jak wynika z danych Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej za lata 2016-2019 około 27% próbek przebadanych gleb charakteryzuje się bardzo niską i niską zasobnością gleby w ten składnik.
 
Jeżeli w wyniku analiz stwierdzono kwaśny odczyn gleby i bardzo niską, bądź niską zawartość magnezu przyswajalnego wtedy warto rozważyć regulację pH wapnem magnezowym.
 
Wapno to jest najtańszym źródłem Mg w rolnictwie. Na glebach o bardzo niskiej zawartości magnezu połowę zalecanej dawki CaO można zastosować w postaci wapna magnezowego, a na glebach o niskiej zawartości Mg – trzecią część zalecanej dawki CaO. W tabeli poniżej przedstawiono dawki nawozów wapniowo magnezowych.

Tabela. Optymalne dawki nawozów wapniowo - magnezowych w tonach CaO + MgO* na 1 hektar.
Kategoria agronomiczna glebZawartość magnezu w glebie
bardzo niskaniska
przedział potrzeb wapnowania
koniecznepotrzebnekoniecznepotrzebne
Bardzo lekkie1,51,01,00,7
Lekkie1,71,21,20,8
Średnie2,21,51,51,0
Ciężkie3,01,52,01,0

* o stosunku Ca:Mg jak 3-2: 1 źródło: Fotyma, Zięba 1989 r.

Na glebach, gdzie stwierdzono potrzeby wapnowania ograniczone i zbędne zaleca się stosowanie bezwapniowych nawozów magnezowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5628/apples-3560751-1280_nmedium.jpg

Ukraiński eksport jabłek we wrześniu 2021 r. był bliski rekordu

Eksport jabłek z Ukrainy we wrześniu 2021 r. wzrósł 2,3 razy w porównaniu do września 2020 r. We wrześniu 2018 r., kiedy ceny spadły do rekordowo niskiego poziomu, a zbiory jabłek na Ukrainie również były rekordowe, eksport był nieco wyższy niż w tym roku.

Owoce
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Tarnowskie Góry
środa, 19 Styczeń 2022
-1°C
-3°C
min
2°C
max
0