Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny

Kukurydza dobrze zasiana

Data2019-04-19 Ilość wyświetleń1520 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Rzędowe stosowanie nawozów mineralnych jest korzystne. Niższe dawki nawozów, pozwalają na obniżenie kosztów nawożenia, a jednocześnie ograniczają zmywanie powierzchniowe nawozów do zbiorników i cieków wodnych oraz powodują mniejsze uwstecznienie fosforu.
Rzędowe stosowanie nawozów mineralnych jest korzystne. Niższe dawki nawozów, pozwalają na obniżenie kosztów nawożenia, a jednocześnie ograniczają zmywanie powierzchniowe nawozów do zbiorników i cieków wodnych oraz powodują mniejsze uwstecznienie fosforu.

Duże różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą, przymrozki, a także niedobór wody w glebie znacznie utrudniają wszystkie prace polowe. Pomimo tych trudność część rolników zasiała już kukurydzę, inni przygotowują się do siewu. Jednym z warunków powodzenia w uprawie kukurydzy, jest odpowiednio zbilansowane nawożenie. Szukając efektywności w uprawie tego gatunku warto sięgać po rozwiązania, które pozwolą na oszczędność czasu i pieniędzy w gospodarstwie. Takim rozwiązaniem może być współrzędny wysiew nasion i nawozów w systemach uproszczonych.

Stosowanie nawozu i siew równocześnie

Umieszczając granulę nawozu pod nasionami i między rzędami wpływamy na wyższą wydajność nawożenia czyli lepsze wykorzystanie substancji odżywczych. Ponadto taki sposób aplikacji nawozów powoduje umieszczenie składników pokarmowych w głębszej, wilgotniejszej warstwie gleby, wpływając na lepsze ich pobieranie, a tym samym mniejsze straty z gleby. Współrzędna aplikacja nawozu to ograniczenie liczby przejazdów na polu, co oszczędza czas i zużyte paliwo, tym samym wpływa na poprawę opłacalności produkcji.

Precyzja to klucz do sukcesu

W rzędowym nawożeniu startowym bardzo ważne jest precyzyjne umieszczenie granul nawozu. Najczęściej umieszcza się je równolegle do wysiewu nasion, 5 cm w bok i 5 cm poniżej rzędu siewnego. Umieszczenie nawozu w bezpośrednim pobliżu nasion zwiększa zasolenie gleby i może ograniczyć pobieranie wody przez rośliny. Przy nieodpowiednim pH gleby może powodować również blokowanie pobierania niektórych składników pokarmowych (trwalsze wiązanie z kompleksem sorpcyjnym gleby). Największą fitotoksyczność wykazują rośliny w fazie kiełkowania i początkowych stadiach rozwojowych.

 
Stosując rzędowe nawożenie startowe dawki nawozów można obniżyć nawet o 25% w porównaniu z nawożeniem rzutowym, bez negatywnego wpływu na plonowanie roślin. 
 

Dobrać dawkę…

Wysokość dawki nawozu musi opierać się na zasobności gleby w składniki pokarmowe, uprawianej rośliny oraz spodziewanego plonu.
Przy zalecanym w nawożeniu zlokalizowanym startowym umiejscowieniu nawozu: 5 cm obok i 5 cm poniżej nasion bezpieczna dla młodych roślin kukurydzy ilość N + K to 90-100 kg/ha, natomiast dawki P2O5 można zwiększyć do 150 kg/ha. Dla przykładu aplikacja Polidapu w ilości 70-150 kg to wprowadzenie do gleby 12-27 kg N, 32-69 kg P2O5 oraz 3,5 – 7,5 kg S. Brakujące składniki pokarmowe należy uzupełnić w nawożeniu rzutowym.

Ważny wybór nawozu…

Do nawożenia startowego przydatne są nawozy zawierające w swoim składzie fosfor łatwo rozpuszczalny w wodzie, takie jak: Polidap ®, Polifoska ®6, Polifoska ®8, Polifoska ®Krzem, Polifoska ®Tytan, Polifoska ®Plus, Polifoska ®Start, Holist agro ®PK. Niezależnie od temperatury warto wybierać nawozy, które zawierają amonową formę azotu (NH4+). Forma ta „wspiera” pobranie fosforu przez rośliny, który jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który wpływa na prawidłowy rozwój korzeni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5384/rapeseed-1394656-1280_nmedium.jpg

Mniej roślin oleistych na świecie

Zagraniczna produkcja nasion oleistych została obniżona o 3,6 mln ton do 501,4 mln ton, co odzwierciedla niższą produkcję rzepaku w Kanadzie i słonecznika w Rosji.

Rośliny oleiste
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Rypin
poniedziałek, 20 Wrzesień 2021
9°C
8°C
min
11°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.