Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Rośliny
Kukurydza dobrze zasiana


do ulubionych
z ulubionych

Duże różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą, przymrozki, a także niedobór wody w glebie znacznie utrudniają wszystkie prace polowe. Pomimo tych trudność część rolników zasiała już kukurydzę, inni przygotowują się do siewu. Jednym z warunków powodzenia w uprawie kukurydzy, jest odpowiednio zbilansowane nawożenie. Szukając efektywności w uprawie tego gatunku warto sięgać po rozwiązania, które pozwolą na oszczędność czasu i pieniędzy w gospodarstwie. Takim rozwiązaniem może być współrzędny wysiew nasion i nawozów w systemach uproszczonych.
Stosowanie nawozu i siew równocześnie
Umieszczając granulę nawozu pod nasionami i między rzędami wpływamy na wyższą wydajność nawożenia czyli lepsze wykorzystanie substancji odżywczych. Ponadto taki sposób aplikacji nawozów powoduje umieszczenie składników pokarmowych w głębszej, wilgotniejszej warstwie gleby, wpływając na lepsze ich pobieranie, a tym samym mniejsze straty z gleby. Współrzędna aplikacja nawozu to ograniczenie liczby przejazdów na polu, co oszczędza czas i zużyte paliwo, tym samym wpływa na poprawę opłacalności produkcji.
Precyzja to klucz do sukcesu
W rzędowym nawożeniu startowym bardzo ważne jest precyzyjne umieszczenie granul nawozu. Najczęściej umieszcza się je równolegle do wysiewu nasion, 5 cm w bok i 5 cm poniżej rzędu siewnego. Umieszczenie nawozu w bezpośrednim pobliżu nasion zwiększa zasolenie gleby i może ograniczyć pobieranie wody przez rośliny. Przy nieodpowiednim pH gleby może powodować również blokowanie pobierania niektórych składników pokarmowych (trwalsze wiązanie z kompleksem sorpcyjnym gleby). Największą fitotoksyczność wykazują rośliny w fazie kiełkowania i początkowych stadiach rozwojowych.
Dobrać dawkę…
Wysokość dawki nawozu musi opierać się na zasobności gleby w składniki pokarmowe, uprawianej rośliny oraz spodziewanego plonu.
Przy zalecanym w nawożeniu zlokalizowanym startowym umiejscowieniu nawozu: 5 cm obok i 5 cm poniżej nasion bezpieczna dla młodych roślin kukurydzy ilość N + K to 90-100 kg/ha, natomiast dawki P2O5 można zwiększyć do 150 kg/ha. Dla przykładu aplikacja Polidapu w ilości 70-150 kg to wprowadzenie do gleby 12-27 kg N, 32-69 kg P2O5 oraz 3,5 – 7,5 kg S. Brakujące składniki pokarmowe należy uzupełnić w nawożeniu rzutowym.
Ważny wybór nawozu…
Do nawożenia startowego przydatne są nawozy zawierające w swoim składzie fosfor łatwo rozpuszczalny w wodzie, takie jak: Polidap ®, Polifoska ®6, Polifoska ®8, Polifoska ®Krzem, Polifoska ®Tytan, Polifoska ®Plus, Polifoska ®Start, Holist agro ®PK. Niezależnie od temperatury warto wybierać nawozy, które zawierają amonową formę azotu (NH4+). Forma ta „wspiera” pobranie fosforu przez rośliny, który jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który wpływa na prawidłowy rozwój korzeni.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!
Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Wzrost cen rzepaku o 0,5%
W dniach od 13 do 20 grudnia 2020 roku cena rzepaku zwiększyła się o 8 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej, makuchu rzepakowego i oleju rzepakowego rafinowanego.

min
max