Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Z kraju

Kukurydza potrzebuje azot? Jak stosować składniki pokarmowe, aby nawożenie było efektywne?

Data2019-05-07 Ilość wyświetleń2597 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Faza największego zapotrzebowania kukurydzy na azot przypada od stadium 8 liści do wiechowania.
Faza największego zapotrzebowania kukurydzy na azot przypada od stadium 8 liści do wiechowania.

Odpowiednio zaplanowane, zbilansowane nawożenie jest podstawowym warunkiem jakie należy spełnić, jeśli chcemy racjonalnie prowadzić plantacje. Popełnione błędy w zakresie nawożenia odbijają się na plonie ziarna i mogą być przyczyną nieopłacalnej produkcji. Oto kilka wskazówek, jak racjonalnie nawozić kukurydzę.

Azot główny składnik plonotwórczy

Racjonalne nawożenie wymaga obok ustalenia odpowiedniej dawki, także dobór właściwego nawozu (a raczej formy azotu zawartej w nawozie) oraz terminu jego zastosowania. Nie ma recepty uniwersalnej, która sprawdzi się na każdym polu w każdych warunkach atmosferycznych. Wszystko zależy od płodozmianu, dostępnych maszyn, nawozów jakimi dysponujemy, w tym dostępności nawozów naturalnych.

Azot w dawkach dzielonych

Najczęściej zaleca się stosowanie azotu w dawkach dzielonych, tj. 50-70% całkowitej planowanej dawki stosujemy przedsiewnie (i w trakcie siewu), a pozostałą część pogłównie.

Pogłówne stosowanie azotu w kukurydzy nie może być spóźnione

Azot pogłównie w kukurydzy powinien być zastosowany do fazy 4-6 liścia (BBCH 14-16). Jest to bardzo ważne ponieważ od fazy 6-8 liści kukurydzy (BBCH 16-18) rozpoczyna się proces intensywnego pobierania składników pokarmowych. Do tego czasu zastosowany w nawozach mineralnych pierwiastek musi się rozpuścić i przemieścić do strefy ukorzeniania roślin. Do tego potrzebna jest nie tylko wilgotna gleba, ale również opady deszczu, które pozwolą na przemieszczenie się składników pokarmowych. Kukurydza w fazie BBCH 16-18, ma już silenie rozbudowany system korzeniowy, który sięga 35 cm. Z tego względu azot z nawozu po jego rozpuszczeniu musi przemieścić się do strefy korzeniowej, czyli przynajmniej na głębokość kilkunastu cm, aby roślina mogła efektywnie go pobrać. Przy braku opadów, bądź niewielkiej jej ilości jest to niemożliwe.

 
Warunkiem dobrego wykorzystania azotu z nawozów jest dostępność wody i odpowiednie zaopatrzenie rośliny w inne składniki, jak: fosfor, potas, magnez, cynk.
 

Nawożenie pod „dyktando” pogody

Niestety nie zawsze terminowe zastosowanie nawozu, to rozwiązanie optymalne. Coraz częściej mamy duże problemy z brakiem opadów, co jest obserwowane m.in. w bieżącym i ubiegłym sezonie wegetacyjnym. Co wówczas robić? Należy pamiętać, że nawożenia pogłównego azotem nie należy przeprowadzać na suchą glebę. W takich warunkach zawsze następują wyższe straty azotu (np. forma amidowa NH2) który łatwo przekształca się w amoniak i ulatnia do atmosfery. Lepiej wówczas poczekać na deszcz i zastosować azot w nieco spóźnionym terminie, niż stosować nawozy na przesuszoną glebę. Opóźnienie w stosowaniu pogłównej dawki nie może być jednak duże.

Jak nawóz do stosowania pogłównego?

Kukurydza nie ma szczególnych preferencji co do formy azotu jaką podamy w dawce pogłównej. W nawożeniu można stosować zarówno nawozy saletrzano-amonowe, jak: Zaksan®, Pulan®, Saletra Amonowa 32, nawozy typu Saletrzak, Salmag®, amidowe, jak: mocznik.pl®, Pulrea®, Pulgran®, jak również zawierający w swoim składzie wszystkie trzy formy azotu, czyli RSM®.

Wybierając nawóz mineralny należy mieć świadomość, że:
 
nawozy saletrzano-amonowe:
     - choć są powszechnie stosowane w praktyce rolniczej, to mogą ujemnie wpływać na rośliny - poparzenia roślin. W BBCH 16-18 u nasady nowo powstałych liści powstają charakterystyczne „lejki”, które zazwyczaj wypełnione są wodą, do których trafiają granule nawozu. Nawóz pod wpływem rosy, opadów rozpuszcza się, stężenie azotanów w tym miejscu jest tak wysokie, że w niesprzyjających warunkach powoduje uszkodzenia roślin. Jeśli po aplikacji nawozu występują obfite opady deszczu, to uszkodzenia roślin są mniejsze. Nawóz rozpuszcza się i następnie wraz z opadem zostaje spłukany z roślin, 
   - przy dużych wahaniach temperatur, pomiędzy dniem, a nocą (słonecznie i ciepło w dzień, zimno w nocy), forma azotanowa jest intensywnie pobierana przez korzenie roślin, natomiast temperatury ograniczają możliwości wbudowania azotu w aminokwasy. W takich warunkach nadmiar azotu transportowany jest do liści (w kierunku ich brzegu), powodując ich uszkodzenia.
   
 forma amidowa jest bardzo pożądana w uprawie kukurydzy: wpływa na lepsze pobieranie fosforu, potrzebna jest mniejsza ilość energii na tzw. wbudowanie w aminokwasy, a potem w białko i w materiały zapasowe. Niemniej w nieodpowiednich warunkach glebowo-temperaturowych dochodzi do znacznych start azotu, które w zależności od gleby i warunków pogodowych wahają się w granicach 15 do nawet 50%.
   
stosowanie RSM
– zależnie od strategii może być stosowany przedsiewnie i wymieszany z glebą, przedwschodowo lub powschodowo. Drugą dawkę stosuje się najczęściej w okresie do zwarcia międzyrzędzi (40% całkowitej planowanej dawki). Późne stosowanie RSM, jest z reguły bezpieczne. Ryzyko poparzenia roślin występuje gdy:
  - na polu występuje wysoka wilgotność powietrza i duże zachmurzenie, które prowadzą do wytworzenia cieńszej warstwy woskowej ochraniające liści,
  - do zabiegu wykorzystujemy dysze, zamiast węży rozlewowych,
  - stosujemy mieszaniny np. z dodatkiem herbicydów lub adiuwantów. Grupa Azoty nie zaleca stosowanie RSM w jakichkolwiek mieszaninach.

Ostatni moment na siarkę

Wybierając nawóz warto również zwrócić uwagę na zawartość składników drugoplanowych, zwłaszcza siarki. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny za efektywne wykorzystanie azotu. Pomimo tego, że kukurydza zalicza się do roślin o średnim zapotrzebowaniu na ten składnik, to przy braku nawożenia organicznego i naturalnego koniecznie należy ten pierwiastek wprowadzić w postaci nawożenia doglebowego. Pobranie jednostkowe siarki wynosi ok. 4 kg S/t plonu ziarna wraz z plonem ubocznym. Dawka siarki w kukurydzy stanowi najczęściej 1/6 – 1/8 dawki azotu. Jeśli siarka nie była wprowadzona w nawożeniu przedsiewnym warto wykonać to teraz, stosując np. Saletrosan ®26.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4677/wheat-4133802-1280_nmedium.jpg

Większość zbóż zyskuje na wartości

W dniach od 16 do 23 sierpnia 2020 roku odnotowano wzrost większości cen polskich zbóż. W tym największe obniżki dotknęły żyto konsumpcyjne, a zwyżki pszenica paszowa. Również droższa była w tym czasie pszenica konsumpcyjna, ale tańsza kukurydza.

MRiRW
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Branice
środa, 21 Październik 2020
9°C
7°C
min
12°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.