Content

Porady ekspertów

Nawozy, Gleba

Magnez i siarka – pierwiastki których brakuje w glebie

Data2014-11-10 Ilość wyświetleń3103 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Objawy niedoboru siarki (fot. A.Krawczyk).
Objawy niedoboru siarki (fot. A.Krawczyk).

Opłacalność produkcji to czynnik, który stanowi podstawę nowoczesnego rolnictwa. Uzależniona jest ona od szeregu czynników m. in. od przebiegu pogody w okresie wegetacji, gatunku i odmiany rośliny, poziomu agrotechniki czy rodzaju stosowanego nawożenia. Przy czym zbilansowane nawożenie roślin uprawnych jest jednym z najważniejszych czynników agrotechnicznych. W produkcji rolniczej uzyskanie wysokiego plonu o dobrej jakości będące podstawą opłacalności produkcji jest uwarunkowane nie tylko odpowiednim zaopatrzeniem roślin w podstawowe makroskładniki, jak: azot, fosfor, potas. Należy bezwzględnie uwzględniać również magnez i siarkę.

Co wpływa na niedobór magnezu i siarki?

W Polsce zasobność gleb w przyswajalny magnez i siarkę nie jest wystarczająca. Wynika to głównie z dużego udziału gleb lekkich i bardzo lekkich z których pierwiastki te są łatwo wymywane, zakwaszenia gleb oraz niedostatecznego nawożenia organicznego lub jego braku (niska zawartość materii organicznej). Na ubożenie gleb w magnez wpływają również nadmierne opady atmosferyczne, szczególnie w regionach gleb lekkich oraz okresowe susze powodujące przechodzenie magnezu przyswajalnego w formy trudno dostępne dla roślin. Natomiast powstawaniu niedoboru siarki sprzyjają: łagodne zimy i intensywne opady deszczu w okresie jesienno-zimowym (wymywanie siarczynów z gleby i mineralizacja organicznych związków siarki), ograniczenia emisji dwutlenku siarki do atmosfery, a także stosowanie nawozów bezsiarkowych. Nie bez znaczenia pozostaje również stale zwiększający się udział w strukturze zasiewów roślin siarkolubnych (rzepak, kapusta, gorczyca),

Funkcje w roślinach

Magnez jest składnikiem chlorofilu, przez co uczestniczy w najważniejszym procesie przemiany materii u roślin jakim jest fotosynteza i nie może być zastąpiony przez żaden inny pierwiastek. Ponadto aktywuje wiele procesów enzymatycznych (synteza węglowodanów, białek, tłuszczów).Nawożenie magnezem wpływa na lepsze wykorzystanie azotu, poprawia jakość białka i ogranicza zawartość azotanów, a także korzystnie oddziałuje na transport i gromadzenie fosforu w nasionach.

Siarka natomiast ma znaczenie zarówno ekologiczne jak i rolnicze i błędem jest jej pomijanie w procesie nawożenia upraw. Aktywizuje wiele enzymów i procesów życiowych, wpływając na wzrost zawartości białek, cukrów i tłuszczów w roślinie. Dobre zaopatrzenie roślin w ten pierwiastek przyczynia się do wzrostu ilości plonów, przy jednoczesnej poprawie ich jakości. Znacząco wzrasta również skuteczność i wydajność użytych nawozów azotowych. Niedobór siarki ogranicza bowiem pełne wykorzystanie azotu zawartego w nawozach, co w konsekwencji może prowadzić do strat tego pierwiastka w glebie. Ponadto stosowanie siarki zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki.

Ile magnezu powinno być w glebie?

Warunkiem osiągnięcia wysokich i wartościowych pod względem jakości plonów roślin uprawnych jest utrzymanie zawartości poszczególnych składników pokarmowych na poziomie co najmniej średnim. W przypadku magnezu zawartość w glebach:

Pełny dostęp

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2

*pola wymagane
doradca nawozy.eu

dr inż. Agnieszka Krawczyk


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nawożenie

Terminy stosowania nawozów ulegną zmianie

Nie będzie już można nawozić gleby po zimie jak tylko ustąpią mrozy, ale będzie trzeba poczekać do 1 marca.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

Ceny czystego składnika nawozów azotowych, fosforowych i potasowych w maju 2018

Maksymalne ceny czystego składnika w nawozach azotowych w maju 2018 roku nadal odznaczały się w saletrzaku, niższe były ceny azotu w saletrze amonowej, a najmniejsze w moczniku.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/3648/meadow-196567-1280_nmedium.jpg

Uprawy łąk i pastwisk

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w minionym roku łąki trwałe uprawiane były w 900 tys. gospodarstw rolnych na obszarze 2,754 tys. ha.

Rośliny
upload/nawozenie/20/jeczmien-ozimy_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień ozimy
Uprawiany jest więc w rejonach o łagodniejszych zimach, czyli w zachodniej i południowej części kraju
Borzechów
czwartek, 23 Maj 2019
15°C
11°C
min
19°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.