Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Na co wskazuje stosunek azotu do siarki w roślinach?

Data2021-02-22 Ilość wyświetleń656 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Odpowiednie proporcje pomiędzy azotem a siarką w roślinach decydują nie tylko o ich plonowaniu, ale również w zasadniczy sposób wpływają na parametry jakościowe plonu użytkowego. Stosunek azotu do siarki (N:S) jest miarodajnym wskaźnikiem zaopatrzenia roślin w siarkę. W organach wegetatywnych roślin uprawnych stosunek N:S w białkach jest zbliżony i wynosi około 15:1. Natomiast stosunek ogólnych zawartości azotu i siarki w biomasie roślinnej różni się pomiędzy gatunkami roślin, przy czym różnice są tym większe im bardziej zróżnicowane jest nawożenie azotowe. W przypadku roślin bobowatych stosunek ten wynosi 17:1. U traw o niskim nawożeniu azotowym wynosi on 14:1, zaś w przypadku traw nawożonych wysokimi dawkami azotu około 19:1.
 
Szeroki stosunek azotu do siarki świadczy o niskiej zawartości siarki w roślinie, co skutkuje gromadzeniem się niebiałkowych związków azotowych.
 
Szacuje się, że przy wysokim nawożeniu azotowym i niezbilansowanym nawożeniu siarką ponad 50% ilości azotu obecnego w tkankach roślinnych stanowi azot niebiałkowy. W takiej sytuacji dochodzi do ograniczenia tworzenia białek, przy jednoczesnym wzroście zawartości w roślinach azotu amidowego, azotanowego i amoniaku, co relatywnie przekłada się na obniżenie ich parametrów jakościowych. Należy podkreślić, że nagromadzony w roślinach azot amidowy nie może być wówczas wykorzystany do produkcji aminokwasów białkowych, gdyż przy niedoborze siarki dochodzi do zakłócenia przebiegu fotosyntezy, co wiąże się między innymi z brakiem w chloroplastach ferredoksyny, która jest biologicznym przenośnikiem elektronów.

Deficyt siarki wpływa również na pogorszenie wartości pokarmowej białka, co związane jest z obniżeniem ilości kwasu glutaminowego, będącego związkiem wyjściowym do syntezy innych aminokwasów. Zmniejsza się również zawartość metioniny, egzogennego aminokwasu siarkowego oraz witaminy B1 i witaminy H. Parametry jakościowe plonu użytkowego pogarsza również nadmierna koncentracja w roślinach azotanów(III) i azotanów(V).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Nawożenie
upload/newsy/5173/cayenne-pepper-4820423-1280_nmedium.jpg

Wzrost wartości eksportu tureckiej papryki chili

Według Stowarzyszenia Eksporterów Południowo-Wschodniej Anatolii (GAİB) wartość eksportu tureckiej papryki chili w pierwszym kwartale 2021 r. wyniósł 2,297 mln USD.

Warzywa
upload/nawozenie/12/kukurydza2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Nowy Kawęczyn
poniedziałek, 10 Maj 2021
15°C
9°C
min
22°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.