Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Na co wskazuje stosunek azotu do siarki w roślinach?

Data2021-02-22 Ilość wyświetleń1059 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Odpowiednie proporcje pomiędzy azotem a siarką w roślinach decydują nie tylko o ich plonowaniu, ale również w zasadniczy sposób wpływają na parametry jakościowe plonu użytkowego. Stosunek azotu do siarki (N:S) jest miarodajnym wskaźnikiem zaopatrzenia roślin w siarkę. W organach wegetatywnych roślin uprawnych stosunek N:S w białkach jest zbliżony i wynosi około 15:1. Natomiast stosunek ogólnych zawartości azotu i siarki w biomasie roślinnej różni się pomiędzy gatunkami roślin, przy czym różnice są tym większe im bardziej zróżnicowane jest nawożenie azotowe. W przypadku roślin bobowatych stosunek ten wynosi 17:1. U traw o niskim nawożeniu azotowym wynosi on 14:1, zaś w przypadku traw nawożonych wysokimi dawkami azotu około 19:1.
 
Szeroki stosunek azotu do siarki świadczy o niskiej zawartości siarki w roślinie, co skutkuje gromadzeniem się niebiałkowych związków azotowych.
 
Szacuje się, że przy wysokim nawożeniu azotowym i niezbilansowanym nawożeniu siarką ponad 50% ilości azotu obecnego w tkankach roślinnych stanowi azot niebiałkowy. W takiej sytuacji dochodzi do ograniczenia tworzenia białek, przy jednoczesnym wzroście zawartości w roślinach azotu amidowego, azotanowego i amoniaku, co relatywnie przekłada się na obniżenie ich parametrów jakościowych. Należy podkreślić, że nagromadzony w roślinach azot amidowy nie może być wówczas wykorzystany do produkcji aminokwasów białkowych, gdyż przy niedoborze siarki dochodzi do zakłócenia przebiegu fotosyntezy, co wiąże się między innymi z brakiem w chloroplastach ferredoksyny, która jest biologicznym przenośnikiem elektronów.

Deficyt siarki wpływa również na pogorszenie wartości pokarmowej białka, co związane jest z obniżeniem ilości kwasu glutaminowego, będącego związkiem wyjściowym do syntezy innych aminokwasów. Zmniejsza się również zawartość metioniny, egzogennego aminokwasu siarkowego oraz witaminy B1 i witaminy H. Parametry jakościowe plonu użytkowego pogarsza również nadmierna koncentracja w roślinach azotanów(III) i azotanów(V).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5594/fall-3898367-1280_nmedium.jpg

Cena rzepaku wyższa o 3,1%

W dniach od 14 do 21 listopada bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 97 zł/t. Odnotowano wzrost ceny śruty rzepakowej i oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Mały Płock
poniedziałek, 29 Listopad 2021
1°C
0°C
min
2°C
max
0