Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Nadmiar azotu też szkodliwy

Data2019-12-17 Ilość wyświetleń4056 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Z uwagi na łatwość pobierania azotu przez rośliny może dochodzić do nadmiernej kumulacji tego pierwiastka. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku roślin nawożonych zbyt wysokimi dawkami azotu. Przy dużej koncentracji tego makroskładnika rośliny przyjmują intensywną ciemnozieloną barwę.

Nadmiar azotu a kondycja roślin

Dochodzi do zmian morfologii blaszki liściowej, która staje się cienka, przy jednoczesnej jej dużej powierzchni. Jest to związane z faktem zwiększenia przewagi białka nad materiałem ściany komórkowej i wzrostem zawartości wody w liściach. Im większe komórki i zarazem cieńsze ściany tym większe zagrożenie dla roślin. Cienka blaszka liściowa jest szczególnie podatna na ataki patogenów oraz uszkodzenia wywołane przez wiatr, deszcz czy mróz. Rośliny kumulujące nadmiar azotu mają słabo wykształconą tkankę wzmacniającą, co może skutkować ich wyleganiem. Wyraźnemu obniżeniu ulega też odporność roślin na wymarzanie.

Nadmiar azotu a jakość roślin

Rośliny z nadmiarem azotu charakteryzują się obniżeniem jakości plonów, w tym wartości biologicznej białka. Dochodzi do zmniejszenia zawartości cennych aminokwasów egzogennych w białku, przy jednoczesnym zwiększeniu zawartości niebiałkowych związków azotowych, w tym azotanów. Zwiększenie w roślinach zawartości azotanów(III) i azotanów(V) jest niepożądanym zjawiskiem, ze względu na ich wysoką szkodliwość dla organizmów zwierzęcych i człowieka.

 
Nadmierna koncentracja związków azotowych prowadzi także do obniżenia zawartości glutenu w ziarniakach odmian konsumpcyjnych pszenicy, co wpływa na pogorszenie wartości wypiekowej mąki.
 

Obniżeniu ulega również jakość technologiczna jęczmienia browarnego. Z kolei w przypadku buraka cukrowego obniżenie jego jakości wiąże się z utrudnioną krystalizacją sacharozy, na skutek zwiększenia ilości aminokwasów w korzeniach rośliny. Stąd zastosowanie właściwego nawożenia azotowego, zarówno w odpowiednich dawkach, jak i terminach jest gwarancją dobrego wykorzystania tego makroskładnika przez rośliny uprawne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4987/raspberries-5576401-1280_nmedium.jpg

Eksport owoców z Ukrainy spadł o 8%

Według wyników roku 2020 ukraińscy eksporterzy owoców uzyskali 238 mln USD ze sprzedaży na rynkach zagranicznych, czyli o 8% mniej niż w rekordowym roku 2019.

Owoce
upload/nawozenie/10/gryka_medium.jpg
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Radowo Małe
wtorek, 9 Marzec 2021
0°C
-2°C
min
3°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.





Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.




Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.