Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Nadmiar azotu też szkodliwy

Data2019-12-17 Ilość wyświetleń3121 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych


Z uwagi na łatwość pobierania azotu przez rośliny może dochodzić do nadmiernej kumulacji tego pierwiastka. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku roślin nawożonych zbyt wysokimi dawkami azotu. Przy dużej koncentracji tego makroskładnika rośliny przyjmują intensywną ciemnozieloną barwę.

Nadmiar azotu a kondycja roślin

Dochodzi do zmian morfologii blaszki liściowej, która staje się cienka, przy jednoczesnej jej dużej powierzchni. Jest to związane z faktem zwiększenia przewagi białka nad materiałem ściany komórkowej i wzrostem zawartości wody w liściach. Im większe komórki i zarazem cieńsze ściany tym większe zagrożenie dla roślin. Cienka blaszka liściowa jest szczególnie podatna na ataki patogenów oraz uszkodzenia wywołane przez wiatr, deszcz czy mróz. Rośliny kumulujące nadmiar azotu mają słabo wykształconą tkankę wzmacniającą, co może skutkować ich wyleganiem. Wyraźnemu obniżeniu ulega też odporność roślin na wymarzanie.

Nadmiar azotu a jakość roślin

Rośliny z nadmiarem azotu charakteryzują się obniżeniem jakości plonów, w tym wartości biologicznej białka. Dochodzi do zmniejszenia zawartości cennych aminokwasów egzogennych w białku, przy jednoczesnym zwiększeniu zawartości niebiałkowych związków azotowych, w tym azotanów. Zwiększenie w roślinach zawartości azotanów(III) i azotanów(V) jest niepożądanym zjawiskiem, ze względu na ich wysoką szkodliwość dla organizmów zwierzęcych i człowieka.

 
Nadmierna koncentracja związków azotowych prowadzi także do obniżenia zawartości glutenu w ziarniakach odmian konsumpcyjnych pszenicy, co wpływa na pogorszenie wartości wypiekowej mąki.
 

Obniżeniu ulega również jakość technologiczna jęczmienia browarnego. Z kolei w przypadku buraka cukrowego obniżenie jego jakości wiąże się z utrudnioną krystalizacją sacharozy, na skutek zwiększenia ilości aminokwasów w korzeniach rośliny. Stąd zastosowanie właściwego nawożenia azotowego, zarówno w odpowiednich dawkach, jak i terminach jest gwarancją dobrego wykorzystania tego makroskładnika przez rośliny uprawne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie
Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4683/climate-change-2241061-1280_nmedium.jpg

Innowacyjne podejście do przywracania żyzności gleby w Azji Środkowej

Prawie 60% ludności Azji Środkowej zależy od rolnictwa jako źródła pożywienia i dochodu, a żyzność gleby gwarantuje bezpieczeństwo żywnościowe i dobrobyt całej populacji regionu.

Ze świata
upload/nawozenie/7/sady_medium.jpg
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Łosiów
niedziela, 25 Październik 2020
13°C
9°C
min
17°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.