Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Nanosrebro w rolnictwie

Data2020-01-08 Ilość wyświetleń737 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Nanotechnologia wykorzystywana jest w wielu dziedzinach życia człowieka, stwarzając nowe możliwości rozwoju, między innymi w medycynie, przemyśle, rolnictwie, produkcji zwierzęcej oraz w przetwórstwie i magazynowaniu żywności. Dzięki nanotechnologii dysponujemy nanomateriałami diametralnie różniącymi się właściwościami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi od tych samych materiałów występujących w skali makro. W rolnictwie dzięki nanotechnologii możliwe jest wprowadzenie nowych skutecznych regulatorów wzrostu roślin, nawozów, czy też środków ochrony roślin. Dużą szansą dla rolnictwa są preparaty zawierające nanocząsteczki przeciwko szkodnikom, a także środki grzybobójcze oraz zaprawy nasienne z zastosowaniem nanomateriałów.

W nawozach metale szlachetne przekształcone w nanocząsteczki sprawiają, że minimalna ilość tych metali wpływa na ich skuteczne i długotrwałe działanie. Obecnie szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się nanosrebro, wykazujące silne właściwości antyseptyczne. Stąd też jego duża skuteczność w walce z bakteriami, grzybami, drożdżami czy wirusami.
Wykazano pozytywny wpływ srebra nanocząsteczkowego na zabliźnianie ran, które powstały po wycięciu gałęzi. Wykazuje ono również działanie ochronne przed zakażeniem ran przez bakterie i grzyby oraz stymuluje mechanizmy obronne roślin. Wpływa na lepsze natlenienie komórek roślinnych, aktywizuje procesy życiowe roślin, jak oddychanie, pobieranie czy transport składników pokarmowych w roślinie. Nanosrebro poprawia jakość owoców, a także zmniejsza straty spowodowane chorobami przechowalniczymi. Wykazano również pozytywny wpływ srebra nanocząsteczkowego na przedłużenie trwałości kwiatów ciętych, jak gerbery czy róże. Zastosowanie nanomateriałów w rolnictwie stwarza realne szanse nie tylko na poprawę kondycji roślin, ale również może przyczynić się do zmniejszenia zużycia środków ochrony roślin, a także do poprawy struktury gleby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie
Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4486/apple-5183288-1280_nmedium.jpg

Serbia sprzedaje więcej jabłek do Wielkiej Brytanii i na Bliski Wschód, a mniej do Rosji

Analitycy EastFruit twierdzą, że Serbia nadal aktywnie dywersyfikuje rynki świeżych jabłek, przy czym jeszcze pięć lat temu prawie cała produkcja serbskich jabłek została sprzedana na rynku rosyjskim.

Owoce
upload/nawozenie/11/kukurydza_medium.jpg
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Kołaczkowo
niedziela, 7 Czerwiec 2020
14°C
11°C
min
17°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.