Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Z kraju

Nawożenie azotem roślin jagodowych

Data2019-05-06 Ilość wyświetleń2720 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Plonowanie i jakość owoców uzależniona jest zarówno od czynników zewnętrznych, takich jak opady, temperatura, czy nasłonecznienie, jak również od prawidłowego nawożenia roślin, w tym zwłaszcza nawożenia azotem i potasem. Niedostateczne zaopatrzenie w azot skutkuje tworzeniem słabo wybarwionych drobnych owoców, które charakteryzują się niezbyt wyrazistym smakiem. Z kolei zbyt wysokie nawożenie azotowe przyczynia się do opóźnienia i nierównomiernego dojrzewania roślin. Wytworzone owoce są podatne na choroby, źle reagują na transport, czy długotrwałe przechowywanie. Są miękkie, wodniste, z wyglądu słabo wybarwione.

Rośliny jagodowe do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymagają stosowania corocznie nawożenia azotowego. Po posadzeniu truskawek wiosną, w zależności od rodzaju gleby, dobrze jest zastosować od 40 do 80 kg azotu na hektar. W przypadku piaszczystych gleb lekkich należy wnieść od 40 do 50 kg N/ha. Na średnich glebach gliniastych wiosenna dawka powinna wynosić od 50 do 70 kg N/ha, zaś na glebach ciężkich 70 – 80 kg azotu na hektar. Nawożenie azotem w drugim i trzecim roku uprawy truskawek w dawkach 30 – 50 kg/ha stosuje się bezpośrednio po zakończeniu zbioru owoców, co korzystnie wpływa na tworzenie kwiatostanów w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

W przypadku porzeczki, agrestu, czy borówki wysokiej należy zastosować od 80 do 120 kg azotu, podczas gdy pod maliny od 60 do 100 kg N/ha. Nawożenie azotem porzeczki i agrestu prowadzi się w 2 – 3 dawkach, a mianowicie po ruszeniu wegetacji wiosennej oraz dwukrotnie po kwitnieniu w odstępach 2-tygodniowych. W przypadku maliny pierwszą dawkę azotu stosuje się po ruszeniu wegetacji, zaś drugą – na początku kwitnienia roślin.

W pierwszych 2 – 3 latach po posadzeniu dawka azotu pod borówkę wysoką wynosi około 120 kg/ha. Azot stosuje się w połowie kwietnia i maja, zaś trzecią dawkę azotu – pod koniec czerwca.

Tolko D. 2010. Nawożenie sadów i plantacji jagodowych. ZODR, Barzkowice.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5432/american-blueberries-4825132-1280_nmedium.jpg

Wysoka podaż borówki na rynku krajowym

Obecnie na polskim rynku jest jeszcze sporo borówek lokalnych, choć należy zauważyć, że ze względu na zimną i deszczową pogodę pod koniec sierpnia, średnia cena tych jagód nieznacznie wzrosła.

Owoce
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Michałów
piątek, 24 Wrzesień 2021
12°C
10°C
min
15°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.