Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny, Z kraju

Nawożenie azotem roślin jagodowych

Data2019-05-06 Ilość wyświetleń1040 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Plonowanie i jakość owoców uzależniona jest zarówno od czynników zewnętrznych, takich jak opady, temperatura, czy nasłonecznienie, jak również od prawidłowego nawożenia roślin, w tym zwłaszcza nawożenia azotem i potasem. Niedostateczne zaopatrzenie w azot skutkuje tworzeniem słabo wybarwionych drobnych owoców, które charakteryzują się niezbyt wyrazistym smakiem. Z kolei zbyt wysokie nawożenie azotowe przyczynia się do opóźnienia i nierównomiernego dojrzewania roślin. Wytworzone owoce są podatne na choroby, źle reagują na transport, czy długotrwałe przechowywanie. Są miękkie, wodniste, z wyglądu słabo wybarwione.

Rośliny jagodowe do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymagają stosowania corocznie nawożenia azotowego. Po posadzeniu truskawek wiosną, w zależności od rodzaju gleby, dobrze jest zastosować od 40 do 80 kg azotu na hektar. W przypadku piaszczystych gleb lekkich należy wnieść od 40 do 50 kg N/ha. Na średnich glebach gliniastych wiosenna dawka powinna wynosić od 50 do 70 kg N/ha, zaś na glebach ciężkich 70 – 80 kg azotu na hektar. Nawożenie azotem w drugim i trzecim roku uprawy truskawek w dawkach 30 – 50 kg/ha stosuje się bezpośrednio po zakończeniu zbioru owoców, co korzystnie wpływa na tworzenie kwiatostanów w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

W przypadku porzeczki, agrestu, czy borówki wysokiej należy zastosować od 80 do 120 kg azotu, podczas gdy pod maliny od 60 do 100 kg N/ha. Nawożenie azotem porzeczki i agrestu prowadzi się w 2 – 3 dawkach, a mianowicie po ruszeniu wegetacji wiosennej oraz dwukrotnie po kwitnieniu w odstępach 2-tygodniowych. W przypadku maliny pierwszą dawkę azotu stosuje się po ruszeniu wegetacji, zaś drugą – na początku kwitnienia roślin.

W pierwszych 2 – 3 latach po posadzeniu dawka azotu pod borówkę wysoką wynosi około 120 kg/ha. Azot stosuje się w połowie kwietnia i maja, zaś trzecią dawkę azotu – pod koniec czerwca.

Tolko D. 2010. Nawożenie sadów i plantacji jagodowych. ZODR, Barzkowice.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie

MRiRW rozwiewa wątpliwości odnośnie terminów stosowania nawozów

Z uwagi na nurtujące rolników wątpliwości związane z terminowym stosowaniem nawozów zgodnego z programem azotanowym, MRiRW wyjaśnia, że można używać na jesieni nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych, do których niewątpliwie należą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie
Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4409/vegetables-140917-1280_nmedium.jpg

Spożycie owoców w hiszpańskich domach większe o 23,1%

Według najnowszego raportu na temat konsumpcji gospodarstw domowych przygotowanego przez hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności od 30 marca do 5 kwietnia zakupy żywności zwiększyły się o 22,2% pod względem wolumenu w porównaniu z tym samym tygodniem w poprzednim roku i o 7,1% w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Warzywa
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Irządze
sobota, 30 Maj 2020
9°C
5°C
min
13°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.