Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny

Nawożenie azotem użytków zielonych po pierwszym pokosie

Data2016-05-23 Ilość wyświetleń4558 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Pobranie azotu na 1 tonę siana wynosi około 20 kg.
Pobranie azotu na 1 tonę siana wynosi około 20 kg.

Już powoli pierwsze pokosy traw będą zabrane z łąk, w związku z tym trzeba zaplanować nawożenie azotem, które zależy przede wszystkim od ilości zbieranych pokosów (dwa lub trzy w ciągu roku). Całościowa dawka roczna azotu na łąki dwukośne wynosi od 100-120 kg N/ha, natomiast na łąki trójkośne 100-170 kg N/ha. Ilość azotu zależy między innymi od rodzaju gleby i składu botanicznego runi. Optymalne dawki tego składnika dla łąk na glebach mineralnych wynoszą w granicach 80–170 kg/ha, a na glebach torfowo-murszowych od 0 do 140 kg/ha. Użytki zielone, na których rośliny motylkowate zajmują 20–30%, należy nawozić azotem w dawce rocznej nie przekraczającej 100 kg N/ha.

Na łąkach optymalnie uwilgotnionych roczną dawkę azotu należy dzielić równomiernie na 2 lub 3 części, pod każdy pokos. Na łąkach grądowych (położonych w miejscach suchych, zależne od opadów) na lekkich glebach mineralnych, które latem podsychają, wiosną wysiewamy 50–60% rocznej dawki N. Na glebach torfowo-murszowych w siedliskach posusznych (długie okresy bez opadów), w których zachodzi intensywna mineralizacja masy organicznej, zaleca się stosowanie maksymalnie 60 kg N/ha gdyż większe dawki są nieefektywne. Natomiast na glebach torfowo-murszowych zdegradowanych zaleca się stosowanie wiosną azotu w ilości 50–70% dawki rocznej

Jeżeli łąki kosimy tylko 2 razy to po sprzęcie pierwszego pokosu (kilka dni po skoszeniu trawy) należy wysiać około 40-60 kg N/ha. Natomiast jeśli łąkę kosimy trzy razy to po pierwszym pokosie wysiewamy 50 kg N, a po drugim około 40 kg N/ha. Pod drugi i trzeci pokos najlepiej stosować azot w formie mocznika, co znacznie ogranicza akumulację azotanów w runi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4994/wheat-609886-1280_nmedium.jpg

Zużycie pszenicy nieznacznie wzrosło

Globalne spożycie pszenicy wzrosło o 1,7 mln ton do 759,5 mln ton, głównie za sprawą Chin, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Zużycie paszy w Chinach wzrosło o 1 mln ton do 25 mln ton.

Zboża
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Dzierżoniów
wtorek, 9 Marzec 2021
0°C
-3°C
min
3°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.