Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Rośliny

Nawożenie azotem użytków zielonych po pierwszym pokosie

Data2016-05-23 Ilość wyświetleń5689 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
Pobranie azotu na 1 tonę siana wynosi około 20 kg.
Pobranie azotu na 1 tonę siana wynosi około 20 kg.

Już powoli pierwsze pokosy traw będą zabrane z łąk, w związku z tym trzeba zaplanować nawożenie azotem, które zależy przede wszystkim od ilości zbieranych pokosów (dwa lub trzy w ciągu roku). Całościowa dawka roczna azotu na łąki dwukośne wynosi od 100-120 kg N/ha, natomiast na łąki trójkośne 100-170 kg N/ha. Ilość azotu zależy między innymi od rodzaju gleby i składu botanicznego runi. Optymalne dawki tego składnika dla łąk na glebach mineralnych wynoszą w granicach 80–170 kg/ha, a na glebach torfowo-murszowych od 0 do 140 kg/ha. Użytki zielone, na których rośliny motylkowate zajmują 20–30%, należy nawozić azotem w dawce rocznej nie przekraczającej 100 kg N/ha.

Na łąkach optymalnie uwilgotnionych roczną dawkę azotu należy dzielić równomiernie na 2 lub 3 części, pod każdy pokos. Na łąkach grądowych (położonych w miejscach suchych, zależne od opadów) na lekkich glebach mineralnych, które latem podsychają, wiosną wysiewamy 50–60% rocznej dawki N. Na glebach torfowo-murszowych w siedliskach posusznych (długie okresy bez opadów), w których zachodzi intensywna mineralizacja masy organicznej, zaleca się stosowanie maksymalnie 60 kg N/ha gdyż większe dawki są nieefektywne. Natomiast na glebach torfowo-murszowych zdegradowanych zaleca się stosowanie wiosną azotu w ilości 50–70% dawki rocznej

Jeżeli łąki kosimy tylko 2 razy to po sprzęcie pierwszego pokosu (kilka dni po skoszeniu trawy) należy wysiać około 40-60 kg N/ha. Natomiast jeśli łąkę kosimy trzy razy to po pierwszym pokosie wysiewamy 50 kg N, a po drugim około 40 kg N/ha. Pod drugi i trzeci pokos najlepiej stosować azot w formie mocznika, co znacznie ogranicza akumulację azotanów w runi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5507/rapeseed-5751712-1280_nmedium.jpg

Wzrost cen rzepaku o 6,8%

W dniach od 3 do 10 października bieżącego roku cena rzepaku zwiększyła się o 171 zł/t. Odnotowano spadek ceny śruty rzepakowej i wzrost cen oleju rzepakowego rafinowanego.

MRiRW
upload/nawozenie/6/trawa_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Przasnysz
czwartek, 21 Październik 2021
12°C
8°C
min
17°C
max
0