Content
Porady ekspertów
Nawożenie, Rośliny
Nawożenie azotem użytków zielonych po pierwszym pokosie


do ulubionych
z ulubionych

Już powoli pierwsze pokosy traw będą zabrane z łąk, w związku z tym trzeba zaplanować nawożenie azotem, które zależy przede wszystkim od ilości zbieranych pokosów (dwa lub trzy w ciągu roku). Całościowa dawka roczna azotu na łąki dwukośne wynosi od 100-120 kg N/ha, natomiast na łąki trójkośne 100-170 kg N/ha. Ilość azotu zależy między innymi od rodzaju gleby i składu botanicznego runi. Optymalne dawki tego składnika dla łąk na glebach mineralnych wynoszą w granicach 80–170 kg/ha, a na glebach torfowo-murszowych od 0 do 140 kg/ha. Użytki zielone, na których rośliny motylkowate zajmują 20–30%, należy nawozić azotem w dawce rocznej nie przekraczającej 100 kg N/ha.
Na łąkach optymalnie uwilgotnionych roczną dawkę azotu należy dzielić równomiernie na 2 lub 3 części, pod każdy pokos. Na łąkach grądowych (położonych w miejscach suchych, zależne od opadów) na lekkich glebach mineralnych, które latem podsychają, wiosną wysiewamy 50–60% rocznej dawki N. Na glebach torfowo-murszowych w siedliskach posusznych (długie okresy bez opadów), w których zachodzi intensywna mineralizacja masy organicznej, zaleca się stosowanie maksymalnie 60 kg N/ha gdyż większe dawki są nieefektywne. Natomiast na glebach torfowo-murszowych zdegradowanych zaleca się stosowanie wiosną azotu w ilości 50–70% dawki rocznej.
Jeżeli łąki kosimy tylko 2 razy to po sprzęcie pierwszego pokosu (kilka dni po skoszeniu trawy) należy wysiać około 40-60 kg N/ha. Natomiast jeśli łąkę kosimy trzy razy to po pierwszym pokosie wysiewamy 50 kg N, a po drugim około 40 kg N/ha. Pod drugi i trzeci pokos najlepiej stosować azot w formie mocznika, co znacznie ogranicza akumulację azotanów w runi.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty
Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby
Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Gorczyca jednym z najpopularniejszych gatunków uprawianym po zbiorze plonu głównego
doradca nawozy.eu
Zużycie pszenicy nieznacznie wzrosło
Globalne spożycie pszenicy wzrosło o 1,7 mln ton do 759,5 mln ton, głównie za sprawą Chin, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Zużycie paszy w Chinach wzrosło o 1 mln ton do 25 mln ton.

min
max