Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Nawożenie magnezem drzew owocowych

Data2020-11-29 Ilość wyświetleń1123 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Właściwe nawożenie drzew owocowych jest istotnym zabiegiem wpływającym na uzyskane plony roślin oraz poprawę ich parametrów jakościowych i przechowalniczych. Ważnym pierwiastkiem w nawożeniu sadów jest magnez, który oddziałuje korzystnie na przyrost biomasy, dzięki zwiększaniu intensywności fotosyntezy. Reguluje gospodarkę wodną i poprawia tolerancję roślin na niesprzyjające warunki środowiska. Niedobór tego składnika występuje szczególnie na glebach lekkich oraz przy zbyt intensywnym nawożeniu potasowym.

W sadach, w których gleby charakteryzują się bardzo kwaśnym lub kwaśnym odczynem (pH poniżej 5,5), warto zastosować wapno magnezowe, które nie tylko zoptymalizuje odczyn gleby, ale również poprawi jej zasobność w magnez. Nawozy wapniowo-magnezowe stosuje się jesienią, kiedy gleba nie jest zamarznięta lub przed pojawieniem się pierwszych liści – wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać, że nawozów wapniowych nie należy łączyć z nawożeniem fosforowym. Przerwa pomiędzy tymi zabiegami powinna wynosić minimum 2 tygodnie. Nawozy rozsiewa się najczęściej na powierzchni całego sadu, bądź też kierując się względami ekonomicznymi – na powierzchni pasów herbicydowych. W przypadku występowania w sadach gleb o uregulowanym odczynie źródłem magnezu mogą być nawozy magnezowe, na przykład siarczan magnezu. Jednak ze względu na wyższą cenę tego nawozu zaleca się jego stosowanie tylko wzdłuż rzędów drzew na powierzchni pasów herbicydowych.
 
Aplikację tego typu nawozów przeprowadza się począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Należy podkreślić, że nawożenie doglebowe powinno być uzupełniane w sezonie wegetacyjnym dokarmianiem pozakorzeniowym roślin, które szybko wyrównuje niedobory tego składnika pokarmowego.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5536/fruit-6630377-1280_nmedium.jpg

Zbiory winogron w RPA

Według południowoafrykańskiego stowarzyszenia plantatorów winogron stołowych (SATI), w sezonie 2021/22 zbiory winogron w RPA wyniosą od 317,7 tys. ton do 349,65 tys. ton przy średnim poziomie 333,9 tys. ton.

Owoce
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Stary Dzików
poniedziałek, 29 Listopad 2021
3°C
0°C
min
6°C
max
0