Content
Porady ekspertów
Nawożenie
Nawożenie magnezem drzew owocowych


do ulubionych
z ulubionych

Właściwe nawożenie drzew owocowych jest istotnym zabiegiem wpływającym na uzyskane plony roślin oraz poprawę ich parametrów jakościowych i przechowalniczych. Ważnym pierwiastkiem w nawożeniu sadów jest magnez, który oddziałuje korzystnie na przyrost biomasy, dzięki zwiększaniu intensywności fotosyntezy. Reguluje gospodarkę wodną i poprawia tolerancję roślin na niesprzyjające warunki środowiska. Niedobór tego składnika występuje szczególnie na glebach lekkich oraz przy zbyt intensywnym nawożeniu potasowym.
W sadach, w których gleby charakteryzują się bardzo kwaśnym lub kwaśnym odczynem (pH poniżej 5,5), warto zastosować wapno magnezowe, które nie tylko zoptymalizuje odczyn gleby, ale również poprawi jej zasobność w magnez. Nawozy wapniowo-magnezowe stosuje się jesienią, kiedy gleba nie jest zamarznięta lub przed pojawieniem się pierwszych liści – wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać, że nawozów wapniowych nie należy łączyć z nawożeniem fosforowym. Przerwa pomiędzy tymi zabiegami powinna wynosić minimum 2 tygodnie. Nawozy rozsiewa się najczęściej na powierzchni całego sadu, bądź też kierując się względami ekonomicznymi – na powierzchni pasów herbicydowych. W przypadku występowania w sadach gleb o uregulowanym odczynie źródłem magnezu mogą być nawozy magnezowe, na przykład siarczan magnezu. Jednak ze względu na wyższą cenę tego nawozu zaleca się jego stosowanie tylko wzdłuż rzędów drzew na powierzchni pasów herbicydowych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
NEWSY
Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów
Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!
Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty
Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Globalna nadwyżka produkcyjna cukru
Szacuje się, że światowy rynek cukru w sezonie 2020/2021 będzie miał nadwyżkę produkcyjną w wysokości ponad 7 mln ton. Nadwyżka jest wynikiem 10% wzrostu globalnej produkcji cukru.

min
max