Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Nawożenie magnezem drzew owocowych

Data2020-11-29 Ilość wyświetleń547 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Właściwe nawożenie drzew owocowych jest istotnym zabiegiem wpływającym na uzyskane plony roślin oraz poprawę ich parametrów jakościowych i przechowalniczych. Ważnym pierwiastkiem w nawożeniu sadów jest magnez, który oddziałuje korzystnie na przyrost biomasy, dzięki zwiększaniu intensywności fotosyntezy. Reguluje gospodarkę wodną i poprawia tolerancję roślin na niesprzyjające warunki środowiska. Niedobór tego składnika występuje szczególnie na glebach lekkich oraz przy zbyt intensywnym nawożeniu potasowym.

W sadach, w których gleby charakteryzują się bardzo kwaśnym lub kwaśnym odczynem (pH poniżej 5,5), warto zastosować wapno magnezowe, które nie tylko zoptymalizuje odczyn gleby, ale również poprawi jej zasobność w magnez. Nawozy wapniowo-magnezowe stosuje się jesienią, kiedy gleba nie jest zamarznięta lub przed pojawieniem się pierwszych liści – wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać, że nawozów wapniowych nie należy łączyć z nawożeniem fosforowym. Przerwa pomiędzy tymi zabiegami powinna wynosić minimum 2 tygodnie. Nawozy rozsiewa się najczęściej na powierzchni całego sadu, bądź też kierując się względami ekonomicznymi – na powierzchni pasów herbicydowych. W przypadku występowania w sadach gleb o uregulowanym odczynie źródłem magnezu mogą być nawozy magnezowe, na przykład siarczan magnezu. Jednak ze względu na wyższą cenę tego nawozu zaleca się jego stosowanie tylko wzdłuż rzędów drzew na powierzchni pasów herbicydowych.
 
Aplikację tego typu nawozów przeprowadza się począwszy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Należy podkreślić, że nawożenie doglebowe powinno być uzupełniane w sezonie wegetacyjnym dokarmianiem pozakorzeniowym roślin, które szybko wyrównuje niedobory tego składnika pokarmowego.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5079/plums-4468049-1280_nmedium.jpg

Rosja największym na świecie importerem śliwek

W 2019 roku głównymi importerami śliwek były Rosja z 18 tys. ton, Brazylia z 12 tys. ton, Meksyk z 11 tys. ton, Niemcy z 9,8 tys. ton, Polska z 8,6 tys. ton, Japonia z 8,4 tys. ton i Włochy z 8,3 tys. ton. Łączny udział tych krajów wyniósł 43% całkowitego światowego przywozu.

Owoce
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Sitno
piątek, 2 Kwiecień 2021
6°C
2°C
min
10°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.