Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Nawożenie makroelementami a dostępność mikroelementów dla roślin

Data2021-08-15 Ilość wyświetleń308 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Intensyfikacja produkcji roślinnej wiąże się z nadmierną eksploatacją gleby, która pociąga za sobą wyczerpywanie składników pokarmowych. Zbyt intensywne nawożenie mineralne, zwłaszcza azotem, fosforem i potasem, często może prowadzić do zubożenia gleby w mikroelementy, co przekłada się na uzyskiwanie gorszej jakości płodów rolnych. Mikroskładniki pokarmowe wprowadzane są do gleby wraz z nawożeniem organicznym, bądź też w niewielkich ilościach w nawozach mineralnych, stanowiąc często ich balast. Jednakże nie są to ilości wystarczające do pokrycia potrzeb pokarmowych roślin uprawnych. Stąd też w ostatnim okresie w dużym stopniu zaopatrzenie roślin w mikroskładniki uzupełniane jest profilaktycznym i interwencyjnym dokarmianiem pozakorzeniowym, względnie poprzez stosowanie nawozów mineralnych wzbogaconych w mikroelementy.
 
W środowisku glebowym przebiega szereg procesów pomiędzy makro- i mikroskładnikami, które oddziałują na ich przyswajanie przez rośliny.
 
Istotnym elementem warunkującym dostępność makro- i mikroskładników jest odczyn gleby i prowadzenie zabiegów jej wapnowania. W glebach kwaśnych większość mikroskładników (żelazo, glin, mangan i cynk) występuje w formach przyswajalnych dla roślin. Wapnowanie gleb zmniejsza pobieranie przez rośliny miedzi, kobaltu i manganu. W glebach o pH zbliżonym do obojętnego dochodzi do zwiększenia zawartości przyswajalnych form azotu, fosforu, siarki i wapnia, jak również boru i molibdenu.

Niezbilansowane nawożenie roślin może również prowadzić do zaburzenia równowagi pomiędzy składnikami pokarmowymi a pierwiastkami szkodliwymi dla roślin. Dodatkowo stosowanie dużych dawek jednych składników pokarmowych może przyczyniać się do deficytu innych, na przykład wysokie nawożenie potasowe może prowadzić do niedoborów magnezu w roślinach. Z kolei aplikacja wysokich dawek azotu przyczynia się do zmniejszenia zawartości miedzi w roślinach, a stosowanie dużych dawek fosforu skutkuje wystąpieniem niedoboru miedzi i cynku u roślin. Poza tym w glebie zachodzi interakcja pomiędzy kationami o charakterze zasadowym, a mianowicie wapniem i magnezem, a wapnowanie gleb prowadzi do zmniejszenia zawartości magnezu w roślinach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5501/wheat-861470-1280_nmedium.jpg

Światowy rynek pszenicy

Przewiduje się, że dostawy pszenicy spadną o 8,6 mln ton do 1 064,2 mln ton, głównie w wyniku połączenia zmniejszonych zapasów początkowych dla Iranu i niższej produkcji dla Kanady, Iranu i Stanów Zjednoczonych.

Zboża
upload/nawozenie/9/trawa2_medium.jpg
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Sadki
piątek, 22 Październik 2021
7°C
5°C
min
9°C
max
0