Content

Porady ekspertów

Nawożenie, Z kraju

Nawożenie potasem jest niezbędne

Data2016-09-01 Ilość wyświetleń17010 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Buraki pobierają  o 30-40% więcej potasu niż azotu. (Fot. U. Sienkiewicz-Cholewa)
Buraki pobierają o 30-40% więcej potasu niż azotu. (Fot. U. Sienkiewicz-Cholewa)

Od wielu lat najbardziej deficytowym makroelementem w polskim rolnictwie jest potas, którego niedostatek występuje aktualnie w 60% UR. Powyżej 50% gleb o bardzo niskiej i niskiej zawartości przyswajalnego potasu stwierdzono w woj. mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, śląskim i małopolskim.

Spośród czynników ograniczających żyzność naszych gleb i plonowanie roślin, niedobory potasu zajmują drugie miejsce po zakwaszeniu (45% gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych). Proces ubożenia gleb w ten składnik ciągle się pogłębia, ponieważ zużycie nawozów potasowych w Polsce wielkości około 30 kg K2O/ha jest znacznie mniejsze w stosunku do rzeczywistych potrzeby nawożenia.

W kraju w ostatnich latach występują długotrwałe okresy suszy glebowej i potas zwiększając odporność roślin w warunkach stresu wodnego pozwala na oszczędne i efektywne gospodarowanie wodą glebową i opadową. 

Niedobór potasu w okresach największego zapotrzebowania roślin zawsze powoduje obniżenie plonu i pogorszenie jego jakości.

Fazy największego zapotrzebowania roślin na potas i skutki niedoboru

Fazy krytyczneSkutki niedoboru
- zboża: faza krzewienia do początku nalewania ziarna
- kukurydza: faza 5-6 liścia do fazy dojrzewania
- rzepak: faza rozety do fazy kwitnienia
- burak cukrowy: od 2 pary liści do końca lipca
- ziemniak: od początku zawiązywania bulw do pełnej dojrzałości
- motylkowate: od 2 liścia do fazy kwitnienia
- zaburzenia w gospodarce wodnej roślin (ograniczony wzrost, więdnięcie)
- mniejsze wykorzystanie azotu nawozowego przez rośliny (K bierze udział w pobieraniu azotu)
- pogorszenie jakości technologicznej plonów buraka, jęczmienia browarnego, pszenicy

 
Aby uzyskać dobry plon należy pamiętać o corocznym nawożeniu roślin potasem. 

Z praktyki rolniczej wiadomo, że najlepsze efekty plonotwórcze przynosi przedsiewnie nawożenie tym składnikiem (najlepiej łącznie z fosforem), ponieważ jest on potrzebny roślinom już od początku rozwoju. Dawki nawozowe powinny być dostosowane do aktualnej zasobności gleby w potas oraz potrzeb pokarmowych roślin, które zależą od wielkości pobrania składnika z plonem. Potrzeby pokarmowe liczymy mnożąc wielkość plonu oczekiwanego (realnego do uzyskania w warunkach gospodarstwa) przez pobranie składnika na jednostkę plonu konkretnego gatunku wraz z odpowiednią ilością słomy.
Przykład: Pobranie K2O przez rzepak ozimy – szacowany plon 3 t/ha X 40 kg/t = 120 kg K2O tj. 100 kg K (przelicznik na czysty składnik - 0,83)

Pobranie potasu z plonem niektórych roślin uprawnych (wg IUNG-PIB)

Pobranie (kg/ha)
Zboża15,0 - 22,0
Kukurydza na ziarno28,0
Rzepak40,0
Burak cukrowy6,5
Ziemniaki (bez obornika)6,6
Strączkowe35,0
Lucerna i koniczyna5,5

* plon główny i uboczny

Należy pamiętać, że odżywianie roślin potasem odbywa się wyłącznie przez korzeń i interwencyjne nawożenie dolistne po zdiagnozowaniu niedoboru w roślinach jest niemożliwe.

Podstawowym źródłem potasu są sole potasowe, a najbardziej popularnym nawozem jest chlorek potasu KCl znany na rynku jako sól potasowa, zawierający 60% K2O. Sole potasu można mieszać z superfosfatami (np. superfosfat wzbogacony Super Fos Dar 40), co umożliwia jednoczesny wysiew nawozów. Bardzo dobre rezultaty plonotwórcze przynosi stosowanie nawozów wieloskładnikowych granulowanych, zawierających oprócz potasu azot i fosfor typu Polifoska (PK, NPKMg) i Amofoska (NPK, NPKMg) czy Polimag (NPK MgS).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Nowa linia produktów w ofercie nawozowej Grupy Azoty

Grupa Azoty wprowadza na rynek linię produktów Fosfarm, czyli nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska nawozów NPK, stanowiących racjonalne i efektywne źródło składników pokarmowych. Nowa linia opracowana przez gdańską spółkę Grupy Azoty to kolejny krok Grupy w kierunku realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Nawożenie

Grupa Azoty wspiera rolników w badaniu gleby

Przedstawiciele Grupy Azoty za pomocą skanerów Agrocares mogą już w całym kraju przeprowadzać szybkie analizy gleby dla rolników. Pozytywne doświadczenia zebrane podczas przeprowadzonego pilotażu sprawiły, że od bieżącego roku wszyscy Przedstawiciele spółki pracujący z rolnikami na terenie całego kraju wyposażeni będą w skanery doglebowe. Uroczystość, podczas której Prezes Grupy Azoty S.A. Tomasz Hinc przekazał skanery Przedstawicielom Terenowym odbyła się 21 stycznia w Centrum Handlowym Nawozów w Tarnowie.

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Rok nawozowy bez precedensu

Ostatnie półrocze na krajowym rynku nawozowym dla producentów, firm handlowych oraz rolników to okres bez precedensu w dotychczasowej historii rynku zaopatrzenia Agro.

Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/5604/fruits-5146414-1280_nmedium.jpg

Ukraina zwiększy eksport owoców i orzechów

Według pierwszych szacunków, w bieżącym roku eksportowanych będzie 177 tys. ton owoców i orzechów, czyli o 13% więcej niż w 2020 roku.

Owoce
upload/nawozenie/14/pszenzyto_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Przytoczna
wtorek, 25 Styczeń 2022
3°C
2°C
min
4°C
max
0