Content

Porady ekspertów

Nawożenie

Nawozy innowacyjne w rolnictwie

Data2020-09-15 Ilość wyświetleń986 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych

Celem innowacyjności produkcji roślinnej jest stosowanie innowacyjnych technologii produkcji nawozów, zaawansowanych rozwiązań oraz najwyższej jakości produktów nawozowych. Stosowanie nawozów innowacyjnych w rolnictwie ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu nawożenia na środowisko przyrodnicze w rozumieniu gleby, wody i powietrza. Inteligentne nawozy to nawozy nie tylko dostosowane do gatunków roślin czy też typów gleby, ale również do aktualnych potrzeb roślin, w tym ich fazy rozwojowej.

W sektorze nawozowym innowacje wiążą się z technologią produkcji nawozu, ich składem oraz właściwościami czy sposobem pakowania. Obecnie na rynku nawozowym dostępne są nawozy mineralne w formach stałych i płynnych, których innowacyjność dotyczy zarówno składu chemicznego, jak i właściwości fizycznych. Istotne innowacje w produkcji nawozów stałych granulowanych wiążą się z fizycznymi cechami nawozu, takimi jak masa i aerodynamika granuli, odporność na zgniatanie i porowatość. Korzystnymi zmianami w technologii produkcji nawozów jest mniejsza zawartość frakcji pylastej, co wpływa korzystnie na jakość wysiewu.

Na uwagę zasługuje PULGRAN® – mocznik granulowany w postaci półsferycznych pastylek. Nawóz ten ma większe granule w stosunku do mocznika tradycyjnego, co umożliwia łatwiejsze wymieszanie go z nawozami o podobnym uziarnieniu i gęstości nasypowej. Większe granule umożliwiają również większą szerokość rozrzutu w porównaniu do tradycyjnie granulowanego mocznika.

Do nawozów innowacyjnych należą nawozy startowe w formie mikrogranulatów, które umożliwiają aplikację nawozu łącznie z nasionami. Zapewnia to lepszy początkowy wzrost roślin i ich wyrównanie oraz stworzenie dobrych warunków do ich przyszłego wzrostu i rozwoju.

Innowacje dotyczą również rozwiązań spowalniających i kontrolujących uwalnianie składników nawozowych. Kontrola uwalniania składników mineralnych z nawozów zachodzi na drodze fizycznej i chemicznej. Ważnym aspektem tworzenia tego typu nawozów jest ich kondycjonowanie, czyli pokrywanie ich specjalną otoczką zapewniającą stopniowe, kontrolowane uwalnianie składników. Czas działania takiego nawozu uzależniony jest od rodzaju materiału z jakiego wykonana jest otoczka oraz liczby naniesionych warstw i ich grubości. Zależy również od czynników zewnętrznych, głównie temperatury i wilgotności gleby.

Zaletą nawozów o spowolnionym uwalnianiu składników jest dostarczanie roślinie uprawnej optymalnej ilości składników pokarmowych przez cały okres wegetacji, co zapewnia wyrównany wzrost roślin. Roślinom nie grozi przenawożenie, gdyż składniki mineralne przedostają się do gleby powoli, w niewielkich ilościach i nie mają bezpośredniego kontaktu z korzeniami roślin. Dodatkowo stosowanie nawozów wolnodziałających zmniejsza niekorzystny wpływ nawożenia na środowisko przyrodnicze, poprzez ograniczenie strat (wymywanie, straty gazowe) składników nawozowych. Na rynku nawozowym obecne są również nawozy częściowo otoczkowane, w których poza otoczkowaniem granul wykorzystywane są inhibitory nitryfikacji.

Zastosowanie stabilizatorów azotu (inhibitorów nitryfikacji i inhibitorów ureazy) w nawozach mineralnych w znaczący sposób wpływa na ograniczenie negatywnego wpływu nawożenia na środowisko. Inhibitory nitryfikacji zmniejszają intensywność mikrobiologicznych przemian jonów amonowych (NH4+) do azotanowych (NO3-), czego efektem jest znaczne ograniczenie strat azotu związanych z wymywaniem azotanów, a także wydłużona w czasie dostępność azotu w strefie korzeniowej roślin. Inhibitory nitryfikacji działają od 6 do 8 tygodni, kontrolując formy azotu w glebie w krytycznych okresach wzrostu roślin.

Z kolei inhibitory ureazy działają na formę amidową spowalniając hydrolizę mocznika (blokując enzym ureazę katalizujący hydrolizę mocznika), prowadzącą do powstania formy amonowej azotu. Zapobiegają w ten sposób ulatnianiu się amoniaku do atmosfery. Inhibitory ureazy zapewniają maksimum 10 dni ochrony w formie mocznikowej (amidowej). Stosownie inhibitora ureazy ograniczone jest do nawozów zawierających formę amidową azotu, a mianowicie do mocznika i RSM. Należy pamiętać, że zgodnie z nowelizacją ustawy o nawozach i nawożeniu, wdrażającą do polskiego prawa unijne rozporządzenia, od 1 sierpnia 2021 roku będzie można stosować mocznik w formie granulowanej jedynie wtedy, gdy będzie zawierał inhibitor ureazy lub powłokę biodegradowalną. Ma to na celu poprawę jego wykorzystania przez rośliny oraz ograniczenie emisji amoniaku do atmosfery, co wpisuje się w założenia Komisji Europejskiej dotyczące tzw. Europejskiego Zielonego Ładu.
 
Przemysł nawozowy dostarcza wyspecjalizowanych nawozów do każdego rodzaju aplikacji, nawożenia posypowego, dokarmiania pozakorzeniowego i fertygacji.
 
Rozwijane są najnowocześniejsze technologie produkcji szybko działających nawozów do stosowania pozakorzeniowego czy nawozów do fertygacji, które charakteryzują się wysoką czystością chemiczną i skutecznością działania. Nawozy innowacyjne to nawozy do pozakorzeniowego dokarmiania poszczególnych grup roślin uprawnych, nawozy uniwersalne przeznaczone dla kilku gatunków roślin oraz nawozy mikroelementowe przeznaczone do poprawy cech jakościowych części użytkowych roślin.

Na uwagę zasługują nawozy z linii AZOPLON Nutri (Grupy Azoty Zakłady Azotowe Chorzów) – wieloskładnikowe, całkowicie rozpuszczalne w wodzie nawozy bezchlorkowe wzbogacone kompletnym zestawem mikroskładników chelatowanych EDTA. Innowacyjnym rozwiązaniem w tych grupie nawozów jest zarówno zastosowanie pełnej palety niezbędnych dla roślin mikroskładników (w tym boru), jak również zastosowanie ich w formach schelatowanych. Formy chelatowe mikroskładników charakteryzują się bardzo dobrą rozpuszczalnością i bardzo dużą dostępnością dla roślin oraz szybkim działaniem. Mikroskładniki chronione są przed przejściem w trudno rozpuszczalne kompleksy oraz przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Chelaty utrzymują mikroskładniki w formie dostępnej dla roślin i nie ulegają uwstecznieniu w tkankach przewodzących liścia.
W ostatnim czasie na rynku nawozowym pojawiły się pozakorzeniowe nawozy mikroelementowe, w których transporterem mikroelementów są aminokwasy (glicyna). Nawozy te są szybko i efektywnie przyswajane przez rośliny, dzięki dużej mobilności i szybkiemu wchłanianiu przez rośliny. Atutem tych nawozów jest również bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, gdyż aminokwasy ulegają szybkiej biodegradacji.

Ważnym problemem z punktu widzenia ochrony środowiska jest poszukiwanie sposobów zwiększenia wydajności produkcji roślinnej z ograniczeniem stosowania nawozów mineralnych. Dąży się do wprowadzenia do produkcji roślinnej nawozów mineralno-organicznych oraz nawozów z dodatkiem hormonów kontrolujących wzrost roślin, które będą bezpośrednio wpływały na wydajność produkcji biomasy i płodów rolnych oraz na przystosowanie roślin do stresowych warunków środowiska czy patogenów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

NEWSY

Nawożenie

Pulrea® +INu - mocznik z inhibitorem od Grupy Azoty

Grupa Azoty wychodząc naprzeciw wymaganiom Dyrektywy NEC dotyczącej redukcji emisji amoniaku wprowadza nowy produkt: mocznik z inhibitorem pod nazwą handlową Pulrea® +INu.

Nawożenie

Grupa Azoty apeluje do rolników o nieodkładanie zakupów nawozów

Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł i transport, dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów w późniejszych terminach może być utrudniona. Wielu rolników podejmuje decyzje o zakupie nawozów w ostatniej chwili. Sytuacja ta jest z jednej strony zrozumiała, choć trzeba mieć na względzie, że w tym roku ma ona charakter szczególny. Choć to dopiero połowa marca, wiele prac polowych już się rozpoczęło. Inną sprawą, która może zdestabilizować typowy porządek w gospodarstwie rolnym, jest koronawirus i jego wpływ na przemysł i rolnictwo.

Nawożenie

Uwaga! Sezon nawozowy tuż, tuż!!!

Pomimo wprowadzenia w życie od 2018 r. tzw. przepisów „programu azotowego” umożliwiającego aplikację wiosenną nawozów azotowych dopiero od 1 marca istnieje duża szansa, że w bieżącym roku nawozy azotowe będzie można aplikować wcześniej tj. od 15 lutego.

Nawożenie
Nawożenie

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

upload/newsy/4927/orange-5831072-1280_nmedium.jpg

W tym sezonie z Gruzji wyeksportowano już ponad 30 tys. ton mandarynek

Wolumen eksportu gruzińskich mandarynek wyniósł 30,6 tys. ton, czyli o 13% więcej niż rok temu.

Owoce
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Nowe Miasto Nad Warta
wtorek, 19 Styczeń 2021
-1°C
-2°C
min
1°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.